Marinin mielestäon tärkeää ja hyödyllistä, että iltapäivälehdet retostelevat sillä, miten paljon erilaiset julkisuuden henkilöt ovat tienanneet. Tai että on jotenkin merkityksellistä tietää, että kollega tienasi kymppitonnin enemmän tai vähemmän kuin itse tienasi
Kyllä tärkeämpää olisi vuosittain tehdä kunnon analyysiä siitä, miten tulot ja vetoy jakautuvat yhteiskunnassa: esim tienaako 0,1% kansalaisista 50% tuloista jne jne (tarkotuksella provosoivat luvut)
At any rate, olisi mielekkäämpää kuula analyysiä ja toimittajien ja poliitikkojen ajatuksia tulojen ja varallisuuden jakautumisesta kuin saada tietoja yksittäisistä ihmisistä. Pitäisi pohtia onko tulojen ja varallisuuden jakautuma arvojemme mukainen, johtaako se vauraampaan yhteiskuntaan kaikille jne vai pitäisikö jotain muuttaa ja miten se muutos tehtäisiin.
Tässä olisi paljon keskusteltavaa, koska jokaisella on varmasti jokin mielipide ja olisi tärkeää löytää taso, jonka kanssa suurin osaa haluaa elää ja jonka uskotaan kannustavan yrittämiseen ja kansakunnan vaurastumiseen.
Kateustaulukkojen teko ei lisää hyvinvointiamme Sanna Marin!
S Marinin verotulojen julkisuus kommentti oli todella naivi
16
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tarvitsemme uuden hallituksen ja asiantuntevia aikuisia politiikan päättäjiksi, nuoret toki tervetulleita, mutta aluksi pitää harjoitella.
- Anonyymi
Sanna varmaan kannattaa myös luuserilistojen julkaisemista lööppilehdissä:vähiten veroa maksaneet, eniten sossuntukia nostaneet. Johan tätä vaatii tasa-arvo ja ihmisoikeudet.
- Anonyymi
Pienituloinen on myös vähäpäästöinen. Se on nykymaailmassa suuri meriitti. Maailma pelastuu.
Juuri joku oli tehnyt tutkimuksen, että suurituloisimmat ovat suuripäästöisimpiä.
Ja kaiken kukkuraksi suurituloisten maksamilla verorahoilla rahoitetaan pienituloisten päästöt. Siis aivan kauheaa.
Myös velkaviisikon ottamalla velalla rahoitetaan pienituloisten päästöjä. Ensi vuonnakin velkaa otetaan 20 mrd. - Anonyymi
Erityisesti tulisi julkistaa verovaroin rahoitetuissä töissä olevien verotietolistat. Muilla veronmaksajilla on oikeus tietää, paljonko noista rahoista palaa veroina takaisin verottajan kirstuun. Ja palautuuhan niistä palkkaveron lisäksi alvit sun muut sylvit. Jos autoilu, viina ja tupakka maistuu, niin melkein kaikki.
Turhiin suojatyöpaikkoihin tulisi palkata vain tupakasta riippuvaisia rattijuoppoja. - Anonyymi
Periaatteessa kaikissa työpaikoissa on työntekijöiden etu, jos kaikkien palkat on julkiset.
Ei-julkiset palkat antaa neuvotteluasemaedun työnantajalle.- Anonyymi
Julkiset palkat vaikeuttaa hyvän työntekijän palkitsemista (jotta pysyisi talossa).
Tärkeintähän on palkan maksajan näkemys työsuorituksen arvosta, ei mikään toverituomioistuimen "konsensus". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Julkiset palkat vaikeuttaa hyvän työntekijän palkitsemista (jotta pysyisi talossa).
Tärkeintähän on palkan maksajan näkemys työsuorituksen arvosta, ei mikään toverituomioistuimen "konsensus".Vaikeuttaa persnuolijoiden palkitsemista. Ruskean kielen ehtii aina pestä.
- Anonyymi
Jonkin sortin sosialisti on hän.
- Anonyymi
Kurjuutta kaikille - tasapuolisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kurjuutta kaikille - tasapuolisesti.
Vaikka miljonäärit ja miljardöörit maksaisivat 50% tasaveroa, ei heitä kurjiksi voisi sanoa. Ja toisekseen suurituloiset itse aina muistavat mainita, miten he eivät tee töitä rahan takia, eikä se merkitse heille paljonkaan. Oikeudenmukainen progressiivinen maksukyvyn mukainen verotus ei siis näiden mielestä vaikuttaisi työhaluihin tai yrittämishaluihin, vaikka tällä keppihevosella perustellaan matalaa verotusta suuremmille tuloille.
- Anonyymi
Katos vaan, ensimmäinen SIIS ensimmäinen asia Sannalta jonka suhteen olen samaa mieltä hänen kanssaan - Tosin enhän minä vasureita ole koskaan äänestänytkään!
- Anonyymi
Yllätyin kyllä tuosta Sanna Marinin kritiikistä. Tässä asiassa ollaan nyt muka niin avoimmuuden puolesta. Mutta on monia asioita, joissa salailu ja kähmintä ovat vallitseva käytäntö. Kyllä demari sen tietää.
Esimerkiksi laittomien maahantunkeutujien sosiaalitukia ei ole kerrottu, kun niitä ei kuuleman mukaan pystytä laskemaan. Asialla olisi kyllä yhteiskunnallista ulottuvuutta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yllätyin kyllä tuosta Sanna Marinin kritiikistä. Tässä asiassa ollaan nyt muka niin avoimmuuden puolesta. Mutta on monia asioita, joissa salailu ja kähmintä ovat vallitseva käytäntö. Kyllä demari sen tietää.
Esimerkiksi laittomien maahantunkeutujien sosiaalitukia ei ole kerrottu, kun niitä ei kuuleman mukaan pystytä laskemaan. Asialla olisi kyllä yhteiskunnallista ulottuvuutta.Ei PORVARIKAAN niitä kuluja saanut laskettua vaikka mamuja Suomeen SE tasolla 2015-2019 porvarihallituskaudella tuottivat.
- Anonyymi
Aina tuloerojen kasvattamista haluavat oikeistolaiset ottavat kateuskortin esiin. Kansan tulee tietää valtaa käyttävien ja tavallisen kansan tuloerot, ja näin ne tulevat parhaiten esiin. Verottajan outo päätös antaa piilottaa verotietoja median verolistauksesta ja aiempi salainen ohjeistus olla puuttumatta alle 30 000 euron vuotuisiin korruptiolahjoihin on hyvin erikoinen. Siellä taitaa korkeat kaverikapitalistihyvävelipuoluetoverit ajaa amerikanmallia, jossa jopa presidentin verotietojen saanti on 4 vuoden työ.
Verottaja: Salainen ohjeistus alle 30000 euron arvoisista lahjoista johtui perättömistä ilmiannoista
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005359224.html
"Suomen Kuvalehden haltuunsa saama ohjeistus on verottajan mielestä vanhentunut. Verottajan mielestä verojen keräämistä ohjaavien ohjeistusten käsittely julkisuudessa vaarantaa tehokkaan veronkeräämisen.
Verohallinto on tänään vastannut seikkaperäisesti eiliseen Suomen Kuvalehden uutiseen verottajan lakia löyhemmästä menettelytavasta. Vuonna 2013 annetussa salaisessa ohjeistuksessa verottaja on ohjeistanut työntekijöitään olemaan puuttumatta tarkkailuilmoituksiin, joissa lahjan arvo jää alle 30 000 euroon.
Verottomana lahjana saa antaa korkeintaan 5 000 euron arvosta kolmessa vuodessa. Suomen Kuvalehdessä kerrottiin, että ohjeistuksen takia verottaja olisi katsonut sormien läpi enimmillään 90 000 euron arvosta lahjoja, vaikka niistä olisi tehty ilmiantoja.
Vielä eilen Verohallinto oli niukkasanainen tapauksesta.
Verohallinto tiedottaa, että perättömät ilmiannot ovat työllistäneet Verohallintoa enemmän kuin ilmiannoista saatu taloudellinen hyöty on ollut. Ilmoituksia on tehty Verohallinnon mielestä jopa haitantekomielessä.
– Tämän vuoksi Verohallinto päätti asettaa väliaikaisesti työmenettelyohjeeseen 30 000 euron tutkimiskynnyksen lahjaverotuksen ilmiannoille, tiedotteessa kerrotaan."
Salainen asiakirja: Verohallinto kieltää työntekijöitään puuttumasta alle 30 000 euron pimeisiin lahjoihin
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/salainen-asiakirja-verohallinto-kieltaa-tyontekijoitaan-puuttumasta-alle-30-000-euron-pimeisiin-lahjoihin/?shared=984531-4dc610f7-500
Verottaja ei tee ilmiannoista tutkintapyyntöjä poliisille. Verohallinto ja valtiovarainministeri Petteri Orpo eivät kommentoineet ohjetta SK:lle. - Anonyymi
Eikö riitä, että asiat on verottajan kanssa kunossa. Tarvittaisiinko vielä toverituomioistuimen vahvistus.
- Anonyymi
Onkin hyvä keskustelu pitääkö kaikki olla julkista mutta ei vain kateellisuuden nojalla vaan siinä onko oikein että eliitin johtamat tiedustelupalvelut saavat sitten urkkia kaikkia jonkun kommunismin nojalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724468Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673601Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591897Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261799Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991477Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341027Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18957en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122911Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883