Olen muuttamassa 80luvun lopulla rakennettuun rivitalokaksioon jossa varaava takka ja sähköpatterit. Miten takkaa tulisi lämmittää ja mihin lämpötilaan säätää patterien termostaatit että sähkölasku olisi mahdollisimman pieni? Kuinka paljon sähkölaskun hinta kuukaudelta on noin jos takkaa lämmittää jokapäivä?
Rivitaloasunto varaava takka ja sähköpatterit
3
83
Vastaukset
- Anonyymi
Termostaatit +20 ast.
Ulolämpötilan mukaan: Takan lämmitys, 1 pesällinen joka toinen päivä tai joka päivä tai 2 kertaa päivässä. - Anonyymi
Riippuu ulkolämpötiloista, sisätilojen lämpötilasta ja käytettävän kuuman veden määrästä. Sähkön ja siirron hintakin vaikuttaa.
Itselläni on kaksi taloa etelässä. Runsas 1000 €/vuosi menee molemmissa sähköön. Pääasiassa ilmalämpöpumput lämmittävät.
Pari sataa on sinulle karkea arvio. - Anonyymi
Jos et saa ilmaisia puita, niin takkaa ei kannata lämmittää lainkaan. Minulla esim. sähkön hinta on kaikki kustannukset huomioiden noin 15 c/kWh. Puita ei osteta tällä hinnalla, joten sähköllä lämmittäminen on halvempaa.
Käyttäkää järkeä kun vertailette lämmityskustannuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734510Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673632Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621928Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261830Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3011491Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351037Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18979en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va123928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235884