Trump on häviämässä erittäin tärkeät osavaltiot Michiganin ja Wisconsinin. Trumpin leirissä on analysoitu tuloksia kaikissa piirikunnissa missä tulokset valmistuneet ja suunta on hyvin selkeä. Hänen 4 vuotta sitten saamat niukat voitot näissä kahdessa osavaltiossa kääntyvät parin prosentin tappioksi. Myös Pennsylvania menee Bidenille. Postiäänten vyörö ratkaisee vaalituloksen lopullisesti sitä mukaa kuin noita ääniä lasketaan.
Donald Trump hävisi vaalit - tulos ratkesi noin puoli tuntia sitten!
18
104
Vastaukset
- Anonyymi
Bidenille voidaan jo laskea Nevada, Wisconsin, Michigan eli 270. Hänen ei tarvitse voittaa enää Pennsylvaniaa eikä yllättää Georgiassa tai Pohjois-Karolinassa. Peli on selvä. Trump hävisi sen Michiganissa.
- Anonyymi
30 000 valheen Trump persu....bye bye!
- Anonyymi
Tasan 270. Ei tarvitse odottaa päiväkausia Pennsylvanian tulosta.
- Anonyymi
Ei ole mitään tietoa siitä että 270 saavutettu eli edelleen spekulaatiota
Hetki sitten BBC:n puolella tilanne vielä 224 vastaan 213
Edes CNN tai Fox news ei ole julistanut mitään eli ruletti pyörii vielä ja kuula pomppii. Jos Bidenin voitosta olisi varmuutta niin se näkyisi ekana CNN:n puolella:
https://edition.cnn.com/politics/live-news/election-results-and-news-11-04-20/index.html
- Anonyymi
Biden on voittaja!!!!!!!!!! Persujen aika on ohi!!!
- Anonyymi
Postiääniä tulee. Sitä mukaa kun niitä ehditään väärentää.
- Anonyymi
Hyvä että ratkesi vaalit ilman mitään Trumpin temppuilua. Biden ottaa kyllä myös Pennsylvanian.
- Anonyymi
ottaa????:)
- Anonyymi
4 vuotta sitten Wisconsisissa Trump voitti lopulta vain 0.8%-marginaalilla. Nyt Biden voittaneet lähes 2%:n marginaalilla. Michiganissa ero oli Trumpin hyväksi Clintonia vastaan vain 0.2% mutta nyt kun Biden takoo jokaisessa piirikunnassa keskimäärin 3%-yksikköä parempia lukemia voidaan tämäkin osavaltio laittaa 2-3%-yksikön marginaalilla Bidenille. Jo se että Trump hävisi Arizonan ja joutuu tiukille myös Georgiassa ja Pohjois-Karolinassa luulisi jo herättävän ajatuksia tyhmempienkin Trump-fanien korvien välissä. Mutta ei. Tuo jengi kiistää idolinsa tavoin tosiasiat.
- Anonyymi
Postiäänien osuus on arviolta hieman yli puolet kaikista annetuista. Niiden laskeminen on vasta alkutekijöissään.
- Anonyymi
PolPon signaaliauto vääristää tuloksia. Oikeasti Trump johtaa selvästi. Saman tekivät Ske äänille eu- ja eduskuntavaaleissa.
- Anonyymi
Biden johtaa 238:213 eli tulos ei ole vielä ratkennut. Ratkeaa vasta kun jompi kumpi saa 270 valitsijamiestä mikä voi venyä huomiseen.
- Anonyymi
Trump johtaa vielä Michiganissa noin 14 000 äänellä mutta eteenkin suurten kaupunkien äänimääristä melkoinen osa vielä laskematta. Sen sijaan punaisen vyöhykkeen piirikunnista 98% äänipotista laskettu.
- Anonyymi
Michiganissa katsoin tuloksia 4 v sitten ja nyt. Esim Saginaw-piirikunta. Bidenille niukka voitto. 4 vuotta sitten Trump voitti Clintonin 1.5%-marginaalilla. Washtenawissa Biden sai yli 4%-yksikköä paremman tuloksen kuin Clinton. Trump ääniosuus putosi vähemmän mutta toisaalta nyt ei ollut kolmatta (ja neljättä) ehdokasta sotkemaan Bidenin kuviota. Tämä kertoo siitä että esim. vihreät kieltäytyivät 4 v sitten äänestämästä Clintonia.
- Anonyymi
Taisi käydä niin että tulee samanlainen tilanne mitä Suomessa eduskuntavaaleissa, järkevät hävisi parilla äänellä ja sekopäät pääsee valtaan, josta alkaa toimintojen alasajo. Ensiksi Suomessa vihervassarit ja nyt Yhdysvalloissa sama, josta tulee omat heijastevaikutukset Suomeen, tulee kyllä kylmää kyytiä. Mutta onneksi vihervassarit saa itse tilaamansa paskaa tuulettimeen.
- Anonyymi
Perustan oman arvioni juuri niiden piirikuntien tulosten vertailulla missä kaikki äänet (?) on jo laskettu. Niissä näkyy jo se selvä suunta että Biden on pärjännyt paremminkin kuin Clinton 4 vuotta sitten. Ja kun ero ei ole marginaalinen vaan selkeä noin 2-3%-yksikköä suurempi osuus äänistä on lopputulos jokseenkin selvä. En ole tärkeissä vaainkieliosavaltioissa (joiksi en edes laske Flordiaa) havainnut että Biden olisi pärjännyt huonommin kuin Clinton. Nyt ei kolmas ja neljäs "täyte-ehdokas" rokottamassa Bidenia ja Trump ei tästä hyödy. Vihreät ja libertaristi ei hyödytä Trumpia kuten teki 4 vuotta sitten.
- Anonyymi
Trumpin romahdus Arizonassa oli hänelle jo vinkki siitä mitä tuleman pitää. Hän voitti Clintonin siellä 3.5%-yksiköllä. Nyt on perässä Bidenia 3.4%-yksikköä. Gappi siis peräti 6.9%-yksikköä.
- Anonyymi
Ihmekös tuo olisi, demokraatit sekä Lincoln Project (eli konservatiivit jotka äänestävät Trumpia vastaan) ovat kampanjoineet hyvin ahkerasti sen hyväksi että heistä jokainen kynnelle kykenevä äänestäisi. Nekin joilla on mm. terveysongelmia ovat aktivoituneet. Siitä nuo ennätysluvut johtuvat.
Konservatiivien ei silti tarvitse itkeä, muissa valtioelimissä he ovat sentään hyvin (tasapainoisesti) edustettuna ja korkeimmassa oikeudessa on Amy Coney Barrett (katolinen konservatiivi), joka on siis paavin tavalla elinikäinen pesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2714427Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663572Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591891Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251780Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991471Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341012Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18932en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120887Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235875