Miksi on niin, että hipaisukännykän käyttö ei onnistu käsineet kädessä, puhelin ei reagoi mitenkään ? Samoin kävi tunnusluvulla toimivan oven (sähkö ?) lukituksen avauksessa, ulkopuolella oleva laite, johon ne numerot ja risuaita pitäisi antaa, ei inahdakaan, kun on käsineet kädessä.
Tämähän on ihan hölmöä, kylmällä ilmalla, korona-aikana ja muutenkin olisi laitteiden kyllä toimittava myös hanskat kädessä !
Ja mitä tulee noihin sähköisesti toimiviin ovilukituksiin, niin huonosti taitaa käydä kun tulee sähkökatko tai muu häiriö....
Kännykkä ym. ei toimi hansikkaat kädessä
Anonyymi
1
76
Vastaukset
Nuo hipaisunäytöt vaativat hipaisun sähköä johtavalla materiaalilla.
Iho johtaa sähköä mutta tavalliset hansikkaat yleensä eivät. Joissakin hansikkaissa on esim. metallilankaa kudottu sormen kohdalle jotta onnistuu hipaisunäyttöjen käyttö.
Jos ihon päällä on hyvin ohut esim. kertakäyttöhanska, niin voi toimia, mutta talvihanskat on niin paksut että sähköä johtava iho on liian kaukana näytöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3798371Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1732740- 131032
- 76978
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60883- 25866
- 55853
- 64832
- 46796
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss72762