Paljonko palkkaa on riittävästi? Saku, 19, ja muut nuoret kertovat, millä summalla ”menee ihan mielellään töihin”
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000007185632.html
"Mikä on riittävä palkka? Kuuluisiko palkoista puhua avoimemmin? Hiljattain tulleet verotiedot nostivat palkkakeskustelun pinnalle myös nuorten keskuudessa. ISTV haastatteli nuoria riittävästä palkasta ja palkkakeskustelun avoimuudesta. Katso videolta nuorten vastaukset!"
10€/tunti Suomen hintatasolla on kyllä minimin minimi.
Paljonko palkkaa on riittävästi?
7
126
Vastaukset
- Anonyymi
Voltarenilla ja voltalla päätoimisesti on eletty.
- Anonyymi
Noille tissiposkille riittää 1600€ kuukaudessa palkaksi.
- Anonyymi
1600 ja vanhempien ja yhteiskunnan tuki päälle ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
1600 ja vanhempien ja yhteiskunnan tuki päälle ?
Ei mitään vanhempien ja yhteiskunnan tukia 1600€ palkan lisäksi. Ruokajonoon korkeintaan kerran kuukaudessa.
- Anonyymi
Paskapalkalla ei kannata tehdä yhtään mitään.
15 euroa tunnissa on ihan minimi. - Anonyymi
Must Suome minimipalkaks pitäs säätää sellai palkka, että sen saajien ei tarttis enää turvautua yhtään mihinkään valtion tukiin! Varsinkin asumistukeen. Niin sit vois tonkin lakkauttaa turhana, koska se vääristää (tai: Ei edes vääristä, vaan eliminoi sen totaalisesti) vuokra-asuntomarkkinoiden kilpailua, ja on nykyisellään silkka tulonsiirto veronmaksajilta sijoitusasuntojen omistajille ja isoille asuntoyhtiöille. Niin jos saatais vihdoin tänkin maan asuntomarkkinat noudattamaan markkinatalouden sääntöjä, eikä joku Hesalainen vaatehuoneen kokonen ”koirankoppi” enää maksais tonnia kuussa. Koska valtio piffaa siihen välirahat.
- Anonyymi
Alle 6000 € /kk en ole tehnyt 2004 vuoden jälkeen, aina ollut enempi tähän päivään saakka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658