Varaus koskee yhteensä yli 1 100 neliökilometrin alueita muun muassa Hattulan, Akaan, Vesilahden ja Valkeakosken alueilla. Kanta-Hämeestä varaukseen osuu siivuja myös Hämeenlinnasta.
Näihin valmistellaan kullanetsintää
Anonyymi
872
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mää olen kultaa kaivanu takapihalta ja myyny mustalaisille.
Nyt on suurta tekeillä mahdollisesti vesilahdellakin,eikä nyt taida olla uuden kunnanjohtajan näpit pelissä suurissa suunnitelmissa .Pian kultakaivos työllistää suuren määrän uusia veronmaksajia kuntaan jos ollaan tarpeeksi nopeita liikkeissämme nyt.
Kittilän Isokuusikon kokoinen kaivos tulee.
Ensin kiukutellaan siitä, kuinka ainoa virkistysalue koko Vesilahdella kuulemma tuhotaan parilla omakotitalolla ja sen jälkeen riemuitaan ja liehutellaan lippuja, kun kaivosyhtiö tulee sotkemaan vesistöt ja pohjavedet sekä ympäristön ryöstämällä ihmisten omistamat maat ilmaiseksi valtaamalla ne.
Oksettavaa.
Tänne vaan kyllä tänne sopii 1 kultakaivoskin.
Joo. Toivottavasti tulee kirkonkylälle. Kaikki tontit voisikin vaihtaa kultakaivoksen jätevesiin.
Mitä kaikkea kivaa sillä rahalla oikein saataisiinkaan, kuten vaikka kivoja pyötäteitä ja lainapyöriä kirjaston eteen. Terveyskeskuksen tietenkin voisi jo kokonaan lakkauttaa, niin syntyisi säästöä siinäkin.
Ei vain valitettavasti osu Vesilahdelle, tuolta näkee varaukset (alkuvaiheen tutkimukset), valtaukset ja kaivospiirit:
http://gtkdata.gtk.fi/kaivosrekisteri/
Ja tässä gtk:n raportti alueelta:
http://tupa.gtk.fi/raportti/arkisto/71_2017.pdf
Toiveajattelua...
Kun olisikin topiveajattelua. Käsitättekö te ihmiset, mitä nuo kaivokset tarkoittavat ympäristölle?