Viime hetken ääntenlaskussa demokraatit ovat kirineet myös senaattivaaleissa. Kun Biden voittaa, äänestyksissä 50-50 tulos on demarien voitto. Tilanne senaattivaalissa on tällä hetkellä 48-48 ja neljä paikkaa vielä jaossa, joista kaksi menossa republikaaneille ja kaksi ratkeaa Georgiassa vasta toisella äänestyskierroksella tammikuussa. Biden on voittamassa Georgiankin mikä on erittäin hyvä merkki myös tammikuun senaattorivaalia ajatellen!
Tuleeko siis demokraateille jopa värisuora?
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006936134.html
Tuleeko siis demokraateille jopa värisuora?
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006936134.html
Vastaukset 11
Vanhimmat
Siinä vaiheessa pörssit rytiseen ja alkaa maailman historian suurin lama.
Pitkän ajan vertailujaksossa pörssikurssit ovat nousseet paremmin demokraattipresidenttien ollessa virassa kuin republikaanipresidenttien aikana.
Mikään ei tule muuttumaan senaatissa mikään ei mene läpi siksi pörssit toimii plussalla.
Etkö lukenut aloitusta? Senaatti voi kääntyä jo tammikuussa demokraateille. Ja viimeistään kahden vuoden päästä välivaaleissa. Jo nyt demokraatit ovat voittamassa kaksi paikkaa republikaaneilta. Tammikuussa tulee Georgiasta ainakin yksi lisäpaikka. Jos tulee kaksi, se riittää. Tai vuoden 2022 välivaaleissa riittää yhdenkin lisäpaikan voitto. On erittäin todennäköistä että vähintään vuosina 22-24 demokraateilla on värisuora. Siis presidentti, senaatti ja edustajainhuone. Kaksi vuotta riittää hyvin Bidenin uudistusohjelman läpisaamiseksi.
Ja siinä vaiheessa raha pakenee moneen suuntaan ilmeisesti et tiedä taloudesta mitään.
No eipä ne rahat paenneet minnekään Obaman kaudella eikä Clintoninkaan kaudella vaikka silloinkin oli demareiden värisuoria
Nimenomaan
Biden johtoon Georgissa ja pian myös Pennsylvaniassa.
ByeDon! Bye bye, we won't miss you!
Vaikea uskoa, kyllä Trumpin kätyrit hävittävät epämieluisat äänet.
Suomen asiat on nyt vaakalaudalla. Kuinka värisuoja vaikuttaa suomalaisten elämään?
Esiintyvätkö tiernapojat jouluna enää missään, saako laulaa "hei tonttu-ukot hyppikää nyt on riemu raikkahin aika, hetken kestää elämä, sekin synkkää ja ikävää....".
Ylistys sinulle kristus!