Kirkko haluaa vihkiä monikulttuurisia perheitä.
https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/5124931/Kirkollinen+vihkiminen+saattaa+olla+jatkossa+mahdollista+kristityn+ja+toisesta+uskonnosta+tulevan+valilla
atkossa avioliittoon vihittäessä saattaa riittää, että vain toinen vihittävistä on rippikoulun käynyt kirkon jäsen. Kirkolliskokous kannatti äänin 64–41 yleisvaliokunnan esitystä kirkkojärjestyksen muutoksesta, ja asia etenee kirkkohallitukselle.
Kirkolliskokouksen yleisvaliokunta totesi, että avioliiton kirkollisen vihkimisen ehtojen muuttamiseen ei ole teologisia esteitä. Lisäksi on kyse kirkkoon kuuluvan jäsenen oikeuksien vahvistamisesta.
Aloitteen hyväksymisen myötä tulisi mahdolliseksi toimittaa kirkollinen avioliittoon vihkiminen myös kristityn ja toisesta uskontoperinteestä tulevan välillä.
Ehdotus kirkkojärjestyksen muutoksesta tuli kirkolliskokoukselle Helsingin hiippakuntavaltuustolta.
Kirkolliskokouksessa käsiteltiin myös edustaja-aloitetta, jonka mielestä ihmisten yhdenvertaisuuden ja sukupuolten välisen tasa-arvon edistämisen tulisi näkyä myös kirkon piirissä käytetyssä kielessä ja nimikkeistössä. Tasa-arvoiseen kielenkäyttöön tulisi pyrkiä erityisesti säädöksissä, virallisissa asiakirjoissa ja viestinnässä.
Kirkko alkaa vihkimään muslimeita
6
52
Vastaukset
- Anonyymi
Selailin Kirkko ja Kaupunki- lehteä. Se oli täynnä ns. liberaalia teologiaa eli vasemmistolaista arvomädätystä.
Keskiaukeamalla esiintyi eräs muslimies, joka kertoi Sateenkaari- muslimien uudesta yhteisöstä!?
Siis näköjään noille vasuriteologeille ei enää riitä kristinuskon mädätys, vaan heidän pitää mädättää jo muita uskontoja!
Totisesti eletään lopun aikoja ja Saatana juhlii viimeisiä hetkiään Maailman Ruhtinaana... - Anonyymi
Jumala on kuollut - kauan eläköön Jumala
- Anonyymi
Terves ihminen on heti alku tilanteeissa tajunut näitten kultuurien valtausmenetelmät jotka suvaitseviin kultuureihin pesiytyvät ja niistäkäsin rupeavat enempi kantaväkeä nirhaamaan sumutuksin myötämielisiksi näitten kultuuri peräänantamatomuuksiin ja näin valtausta rullataan eteenpäin
TÄMÄ ON PÄÄTYMÄTÖN SARKA jos ei tätä pysäytetä ja tykkönään - Anonyymi
Eli sitten vihitään mm moniavioisia muslimeja suomalaisten kanssa
Jokainennhan ymmärtää että esim somaleilla on Suomessa käytössä islamin moniavioisuus kun suurin osa somali äideistä on yksin huoltajia
Sitten kirkko vihkii myös lapsi vaimoja kun islam sallii avioliiton 9 v tyttö lapsen kanssa
Mutta hulluutta on vaikeaa estää- Anonyymi
Se on jotenkin ihmismieltä kuvaavaa, että kaikki takaperoinen menee läpi hyveen varjolla. Ehkä uskovaisilla tämä psykologinen aspekti on vielä vahvempi, siksi kirkko menee kaikkeen paskaan mukaan.
- Anonyymi
Liitytään kirkkoon ja ruvetaan sitten saarnaamaan koraanin oppia vääräuskoisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724486Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673615Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621911Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261818Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991485Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341031Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18970en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122922Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883