Eduskunta äänestää tyttöjen sukuelinten silpomisen kieltämisestä

Anonyymi

Aivan käsittämätöntä että moisesta asiasta joutuu ylipäätään äänestämään. Jokin mättää jo pahasti, että silpomisia edes ylipäätään tehdään.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000007330309.html

Mikä estää sitten matkustamasta muualle tekemään silpomiset?

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuten linkittämässäsi jutussa kerrotaan:

      "Silpominen on jo nyt Suomessa rikos ja se täyttää rikoslain mukaan pahoinpitelyn ja törkeän pahoinpitelyn tunnusmerkit. Laki kattaa myös ulkomailla tehdyt rikokset.

      Kieltämistä vaativassa kansalaisaloitteessa ehdotettiin silpomisen kieltämiseksi täysin omaa erillislakia. Aloitteen on allekirjoittanut yhteensä 61 266 henkilöä.

      Aloitteen mukaan erillislaki vahvistaisi viestiä siitä, että käytäntöä ei virallisesti hyväksytä Suomessa, toimisi tukena esimerkiksi terveydenhoito­henkilökunnalle ja madaltaisi kynnystä ottaa silpominen puheeksi hyvissä ajoin.

      Suomi on ainoa Pohjoismaa, jossa naisten sukuelinten silpomista ei ole kielletty erillislailla. Esimerkiksi Ruotsissa silpomisen kieltävä erillislaki on ollut voimassa vuodesta 1982 lähtien."

      Ja ei, laki ei estä sen rikkomista. Laki mahdollistaa tekoihin puuttumisen ja niistä rankaisemisen.

      • Anonyymi

        On jännä miten poika ja tyttöjä kohdellaan asiassa epätasaarvoisesti. Tyttöjen silpominen on väkivaltaa, mutta poikien sukupuolielinten silpominen on "kulttuuria"


      • Anonyymi kirjoitti:

        On jännä miten poika ja tyttöjä kohdellaan asiassa epätasaarvoisesti. Tyttöjen silpominen on väkivaltaa, mutta poikien sukupuolielinten silpominen on "kulttuuria"

        Kyse on tietysti hyvinkin erilaisesta toimenpiteestä, mutta kyllä, myös poikien osalta on tärkeää saada asia kuntoon ja ei-lääketieteelliset ympärileikkaukset laissa rangaistaviksi toimenpiteiksi.


    • Anonyymi

      Maassa maan tavoin jne...

    • Anonyymi

      Nimet esiin,ketkä ovat silpomisen kannalla. Arvata voi, millä puolen salia istuvat.

    • Anonyymi

      Niitä jotka kannattavat silpomista, kutsuttakoon siitä lähtien liikanimellä "silpoja".

    • Anonyymi

      Monikulttuurisuus on rikkaus, miksi sitä nyt pitäisi lailla ruveta kieltämään.

      • Anonyymi

        Koska se ei ole rikkautta vaan se on suuri virhe. Nämä barbaariset kansat eivät opeta meille mitään mikä olisi hyödyllistä


    • Anonyymi

      Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL:n laskelmien perusteella Suomessa asuisi arviolta yli 10 000 silvottua tyttöä tai naista.

      Paskasuinen "syö paskaa tai kuole" puolestaan tietää kertoa, ettei suomessa ole yhtäkään silvottua tyttöä.

    • Anonyymi

      Saattaa kierosilmä Greeta antaa palautetta jos matujen vanhoihin tapoihin puututaan.

    • Anonyymi

      Jumala teki virheen, ja kaikkitietävän ihmisen on se korjattava leikkelemällä. Leikkeleminen on jumalan luomaa vastaan. Uskovaiset ovat omituisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      112
      1348
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      39
      1177
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      47
      992
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      102
      888
    5. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      82
      754
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      48
      751
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      77
      723
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      708
    9. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      636
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      625
    Aihe