Sahalahti on hyvä paikka asua

Anonyymi

Täällä on vähän väliä näkynyt vaikka mitä ihme Sahalahden mustamaalausta. Se on hyvä paikka asua ja sieltä löytyy hyvät peruspalvelut (terveysasema, kauppa, kirjasto, apteekki, MLL perhekahvila, päiväkoti, peruskoulu). Tapolan mustamakkara-auto käy torstaisin VPK:n parkkiksella ja sieltä saa hyvät ja tuoreet eväät.

Yleinen kuntoilurata löytyy (1,6 km lenkki, löytyy simppeli ulkokuntosali, ei toki ihan Harjunsalon lähistön veroinen, mutta riittää peruskuntoilijalle). Levottomuuksia ei juurikaan näy, toisin kuin nauhataajamassa (lyhyellä aikavälillä ammuskelu, tuhopolttoja ym.).

Kangasalan keskustaan on n. 15 km ja Treelle n. 30 km. Tie Sahalahdelta nauhataajamaan on todella hyvässä kunnossa. Busseja menee noin tunnin välein. Täältä pääsee tarvittaessa helposti pois, jos haluaa käydä jossain vähän vilkkaammassa paikassa.

Jos te dissaajat oikeasti olisitte käyneet Sahalahdella, näkisitte, että se on hyvinkin eloisa paikka eikä mikään kuollut kyläpahanen. Kyllä siellä näkee ihmisiä paljonkin kulkemassa kylällä. Aion itsekin muuttaa sinne, olen lopen kyllästynyt levottomaan nauhataajamaan ongelmatapauksineen.

Ystäväni asuvat Sahalahdella ja ovat kehuneet ympäristöä lapsiperheille sopivaksi. Sanoivat, että kunhan välttää kaupungin vuokra-asuntojen lähistöä, niin saa olla rauhassa, vaikkei ne ole niin levottomia paikkoja kuin nauhataajamassa esim. Suorama/Harjunsalo.

Ja niin kauan kuin Saarioisten tehdas pysyy siellä, eiköhän Sahalahti pysy yhtä eloisana kuin nytkin. Siellähän se on alkuajoista asti ollut ja tuskin on lähdössä mihinkään lähitulevaisuudessa, kun kerran taitavat omistaa maa-alueetkin, jolla toimivat.

Toki jos olet henkeen ja vereen cityihminen ja haluat jatkuvaa toimintaa ja ihmisvilinää, voi Sahalahti olla liian unelias paikka. Sellaiselle se sopii, joka haluaa asua rauhassa ja edullisesti ja jolle riittää peruspalvelut.

Muutenkin trendi koronan myötä menee etätöiden suuntaan ja ihmiset haluavat asua väljemmin. Mikäs sen mukavampaa, kuin asua rauhallisessa ympäristössä, jossa etätyötkin onnistuu hyvin ja ei tarvitse herätä joka yö jonkin ongelmatapauksen möykkään? Muuttoliike maaseutumaisiin kuntiin on kasvussa. Lisääntyvät kaupunkien ongelmat (häiriköinti, huume- ja väkivaltarikollisuus ym.) ajavat etenkin eläkeläisiä ja lapsiperheitä rauhallisempiin ympäristöihin.

Kyllä Sahalahti on tutustumisen arvoinen, jos haluaa pois liian levottomasta ympäristöstä, muttei kuitenkaan halua ihan korpeen. Älä tuomitse näkemättä ja kokematta.

7

928

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onnea muuttoosi. Toivottavasti ne vaaleanpunaiset lasit eivät tipahda nenältäsi jo ennen kuin olen viimeistä muuttolaatikkoa saanut purettua. Ei se kyllä niin hyvä paikka ole, että sitä kannattaisi mainostaa ennen kuin on itse siellä asunut. Mutta kokeile ihmeessä sittenpähän tiedät totuuden.

      • Anonyymi

        Lahti ok mutta väki tyhmiä.


    • Anonyymi

      Mersu mies vai kuka?

    • Anonyymi

      Kallentiellä on lintu bongareiden talihinttien kyttäys paikka.

    • Anonyymi

      Sahalahdella narkkarit häiritsee elämää.

    • Anonyymi

      Varsinkin kallentien talossa asuu erikoisia ihmisiä kaikki taitaa olla vjakkeja.

    • Anonyymi

      Muuten samaa mieltä, muttei busseja todellakaan mene tiuhaan tahtiin. Lisäki jos viinakset loppuu, SaHAlahdella löytyy "alkokin" kotiinkuljetuksella oli pyhä tai ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3017
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2617
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1473
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1241
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      893
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      806
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      28
      656
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe