Hiljaisuus on kaunista ja surullisen haikeaa

Anonyymi

Sanat eivät riitä kuvailemaan kuinka hienolta se tuntuu. Kun et ymmärrä enää mistään mitään eikä kukaan voi ymmärtää miten onnellinen olet. Kun seison täysin hiljaisessa lumisessa metsässä mietin olenko tietämättäni kiitollisuudenvelassa vai unohdinko tunteesta riemuitessani tehdä jotakin mitä olen luvannut? En niillä sen enempää ehdi päätäni vaivata kun huomaan vain kylmän yksinäisyyden olevan läsnä. Tajuan toivovani, että lähitulevaisuudessa joku on vierelläni. Rikon ihanan hiljaisuuden raapustamalla ruosteisella puukolla lupauksen vanhaan jäiseen mäntyyn: Vannon olevani myös enemmän mukana läheisieni elämissä vaikka se tarkoittaisikin paluuta kuuntelijan rooliin. Se ei välttämättä ole huono asia jos muistaa terveellä itsekkyydellä asettaa tiukat rajat joita lupautuu noudattamaan niin, että omat murheet eivät enää koskaan hautaudu muiden murheiden alle..

Viikonloppuja. :)

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voin terottaa sen "ruosteisen" puukon.

    • Anonyymi

      Kyllä täällä ymmärretään mitä tarkoitat. Kohti uusia parempia seikkailuja!

      • Anonyymi

        Niin arvelinkin. :) Taiteilin viestin parhaani mukaan vähän vaikeasta aiheesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      319
      3752
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2058
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1703
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1674
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1430
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1225
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1166
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1133
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      974
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      904
    Aihe