Amerikan kepu tykkää trumpista ja kaupunkilaiset Bidenistä. Tätä ihmettele. Mistä johtuu?
Miksi kaikki amerikan Kepulaiset äänesti Trumppia?
18
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikkien maiden maaseudulla on runsaasti ultrakonservatiivisia ja kouluttamattomia ihmisiä.
- Anonyymi
mitä se kouluttamaton tarkoittaa?
Pekka on ylioppilas ja oikea keisari, ei haittaa kolutuksen puute.
Sauli selvitti koulunsa nippa nappa.
Tekeekö koulutus ihmisestä fiksun?
Ja yliopisto tekee tällä logiikalla
ihmisestä vassarin... varkaan. - Anonyymi
Jeps, sama tilanne joka maassa. Maaseutu ja pikkukaupungit ovat konservatiivien ydinkannatusaluetta, suuret kaupungit liberaalien.
Sama tilanne on aina vaalien jälkeen myös Suomessa. Keskusta näyttää menevän ensin kohti vaalivoittoa, mutta kun ääntenlaskun loppupuolella alkaa tulla lähinnä vain isompien kaupunkien ääniä, kääntyvät kannatuslukemat.
Yhdysvalloissa kulttuuri poikkeaa Suomesta siinä mielessä, että siellä demokraatit ovat innokkaampia äänestämään ennakkoon. Toisaalta ennakkoääniä ei saa alkaa useimmissa osavaltioissa laskea ennen äänestyksen sulkeutumista, ja ennakko- ja postiäänet lasketaan Suomesta poiketen useimmilla alueilla viimeisinä.
- Anonyymi
Maaseudulla ihmiset ovat keskimäärin konservatiivisempia ja uskonnollisempia kuin isoissa kaupungeissa. Sama maaseutu vs isot kasvukeskukset -vastakkainasettelu on kaikissa länsimaissa.
- Anonyymi
Ameriikassa ei kepulaiset juhli missään muodossa, maatalous on siellä orjuuttavaa!🤠🎃🤑
- Anonyymi
V8 lavafordit on niillä ja suuret pellot
- Anonyymi
Amerikassa ei ole kepua. On vain kokoomus (Biden) ja persut (Trump)
- Anonyymi
Kyllä landet siellä äänestää kepulaisina Trumppia. Siinä mielessä on totta että siellä ei ole sosiaalidemokraatteeja vaan kokoomus =demokratit, koska Amerikassa on demokratia ja meillä ossut ei tykkää kansanvallasta.
- Anonyymi
Trump pisti roskasakin töihin . USA.n työttömyys oli vain 3,5% ennen koronaa! Nyt tuo roskasakki juhlii kun tuo töihin patiestelija on saatu pois viralta ja pössyttely ja lorvivimen on taas hyväksyttyä.
- Anonyymi
Amerikan Kepulla on sentään Suomen Kepuun verrattuna yksi suuri ero se ei nimittäin petä.
- Anonyymi
Hävisi kuitenkin vaalit, eräänlainen petos
- Anonyymi
Ne siellä maalla haluaa Trumpin laittavan muut kyykkyyn paitsi Venäjän
- Anonyymi
Se pistää miettimään miksi kaupunkilaiset ovat perverssejä, samahan se on tilanne suomessa
- Anonyymi
Tässä esimerkki tervehenkisestä menosta umpikristillisellä maaseudulla:
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2012/05/25/lestadiolainen-liike-salasi-lasten-hyvaksikayton - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä esimerkki tervehenkisestä menosta umpikristillisellä maaseudulla:
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2012/05/25/lestadiolainen-liike-salasi-lasten-hyvaksikaytonEn tiedä salasivatko varsinaisesti, vai eivät vaan katsoneet aiheelliseksi levittää asiasta tietoa
- Anonyymi
Miten niin, vaikka onhan mulla lemmikkejä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiedä salasivatko varsinaisesti, vai eivät vaan katsoneet aiheelliseksi levittää asiasta tietoa
Katsoivat aiheelliseksi suojella pedofiilejä. SAIRASTA!
- Anonyymi
Trumpin puheet on kopioitu Paavo Väyryseltä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4492928IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk1042152- 1701766
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten181662Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1021627Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591268- 1471154
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu521120Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44992- 38989