Monestiko anteeksianto

Anonyymi

Olin kirkossa ja särähti korvaan. Jeesus sanoi; ei 7 kertaa vaan 70 kertaa. Entinen parempi, Ei 7 kertaa vaan 70 kertaa 7. Se osoittaa enemmän ääretöntä määrää vaikka toppi tuleekin 490n kohdalla. Lapsena pyhäkoulussa tuo oli minulle kiehtova lause.
Joku vanhaksi elänyt tyyppi voi olla niin kelju, että hänelle tulee 70 kertaa anteeksiantoja täyteen, jätetäänkö 71. kerta anteeksi antamatta.

8

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      7 on uskovaisten luku siihen kun laittaa pari nollaa perään niin saadaan uskottavuutta
      700 hän sanoi nollille 🤣

      • Anonyymi

        Ei 7 ole uskovaisten luku. Ota selvää. 🤣


    • Anonyymi

      Anteeksi anto on erittäin tärkeä ominaisuus. Taloomme muutti Virolainen vuokralainen, joka oli saanut mafialta tehtäväksi valloittaa porraskäytävämme hotelliksi virolaisille yöpymis ja asumis tarkoituksiin. Hän remusi porukoineen kaiken yötä ja päivälläkin päivysti porukkaa. Naapuri lähti pois, mutta mafia ei kerennyt saamaan asuntoa.mutta verotonta rahaa tuli ,koska asunto oli koko ajan vahvasti miehitetty. Mafia kävi joskus isolla maasturilla rahastamassa ja suuriäänisesti kyseli, miksi porukka ei häivy. Mutta sattuneesta syystä ,alkoi verottaja kysellä tuloja ja työttömyys avustusten perään. Tuli isot mätkyt ja rahapula.Mafia siirtyi muualle. Juuri ennen verottajan kyselyjä, rukoilin Jumalalta,että Hän hoitaisi asian, samalla rukoilin myös tuon onnettoman virolaisen puolesta ja annoin hänelle kaikki anteeksi. Hän joutui pulaan erään asian vuoksi ja tuli pyytämään apua .Minä autoin ja asia selvisi ihmeellisesti. Sen jälkeen meistä tuli ystävät. Mutta hän muutti taloudellisten syiden vuoksi kohta muualle.

      • Anonyymi

        Virolaiset työtekijät ovat vakioasiakkaita ruokajonoissanne.


    • Anonyymi

      Hauska kysymys. Varmasti tarkoittaa asennetta. Jos ihmisellä on anteeksiantava asenne, hän on varmasti hyvinkin hyväntahtoinen ihminen. Kyllä jokainen ymmärtää, että hyväntahtoisen ihmisen kanssa on mukavampi olla tekemisissä kuin kieroilijan tai muuten pahansuovan ihmisen kanssa. Sillehän ei voi mitään, jos joku syyttää väärin. Maailmassa on aina tehty niin. Merkitystä on kuitenkin ihmisen omalla asenteella ja sydämen puhtaudella. Silloin itse Jumala on tällaisen ihmisen puolella ja hänellä ei ole mitään hätää. Eli loppujen lopuksi kaikki on asenteesta kiinni. Jos on anteeksi antava mieli, kyllä se on sitä sitten aina. Ihminen ei voi muuttaa aina ilkeää ihmistä hyväksi. Kun hyvä ihminen kuitenkin mielessään antaa anteeksi ja siunaa ilkeää ihmistä, hän luovuttaa samalla ihmisen Jumalan täydelliseen puhutteluun ja hoitoon. Vain Jumala kykenee muuttamaan tämän ihmisen. Jos hän ei tahdo muuttua, Jumala kuitenkin suojelee ja puolustaa hyvää ja siunaavaa ihmistä jatkossa. Paha ihminen on tässä tapauksessa valitettavasti matkalla pahimpaan eli paatumuksen tilaan. Sitä ei toivoisi kellekään. Tsemppiä!

    • Anonyymi

      Anteeksiannosta puhuessa on hyvä tiedostaa, että se on aivan eri asia, kuin uhriksi tai kynnysmatoksi asettuminen. Anteeksianto on eteenpäin menemistä. Joskus se täytyy tehdä myös fyysisesti.

    • Anonyymi

      On kyllä julmaa, että loukatulta osapuolelta vaaditaan tällaista syuvaitsevaisuutta jatketusti häntä itseään vastaan toimivaa henkilöä/ henkilöitä kohtaan, joka pyytelee anteeksi, muttei koskaan tee parannusta, vaan jatkaa teoissaan, 7x70 kertaa!

      Toinen kärsii ja toinen saa jatketun pahuutensa anteeksi.

    • Anonyymi

      Luterilainen kirkko on luisunut pahasti harhaan sateekaarimessuineen ja joogaoppeineen. Siksi erosin kirkosta. Perustakaa lireraalipapit oman kirkkonne.
      Onha teillä nyt omat piispatteretkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      273
      4510
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      3632
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      162
      1928
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1830
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      301
      1491
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      1037
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      979
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      123
      928
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      884
    Aihe