Pohdinnassa yrittäjyys mutta melkoinen viidakko koko homma ja jos aiot palkata apuvoimia se on melkeimpä mahdottomuus kulut älyttömät
Yrittäjästä tehdään laisuojaton
Anonyymi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
parhaiten aloitus onnistuu kun otat siihen jonkun joka tekee sitä omanaan, eli kuten bändit.
Jako on vaikeaa, palkkaus on vaikeaa. Ruokapalkalla olis reilua, mutta joku narauttaa.
Jos liikeidealla ei ole elinvoimaa niin mars, mars duunariksi!!!
ihmeellisiä vanhanaikaisia neuvoja
aliexpress ym teki 2 ekaa vuotta tappiota
ajat muuttuu nyt, opiskeluun menee aikaa
No sitten teet 2 vuotta tappiota etkä marise.
Eihän sellaisesta yrityksestä mitään tule.
Parasta on lopettaa, jos se ei kannata. Eihän siinä ole muuta mahdollisuutta.
Julkista sektoria pitää pienentää, saadaan sivukulut alas. Yrittäjille neuvoks. Tehkää jotain. Jotain joka myy. Älkää vetäkö välistä. Kyllä kiinan tuotteille riittää kysyntää ihan kiinan omassa maassa. Yrittäjät. Myykää meille laatua. Tuottakaa laatua ite. Ei kiinaa vaan ihan suomalaista. Tuottakaa tarpeellista. Osaan kaljatuoppini täyttää ite, en tarvi siihen yrittäjää enkä siitä maksa. Tehkää sitä mitä tarvitaan, siitä maksetaan.
Suomi on yksi maailman parhaista maista yrittämisen kannalta, byrokratia on suht vähäistä moniin Euroopan maihinkin verrattuna ja lahjomiskulttuuri on lähes olematonta. Lisäksi erilaisia tukia kaadetaan yrittäjien taskuihin miljarditolkulla, ja yrityksillä on mahdollisuus käyttää ilmaistyövoimaa te-toimiston kautta sekä saada palkkatukea. Valitettavan monella yrittäjällä nälkä on kasvanut syödessä ja halutaan vain lisää ja lisää muun yhteiskunnan kustannuksella, jotain rotia tähän touhuun.
Juuri näin.
Yrittäjille annetaan myös starttirahaa joustavasti yrittäjyyden alussa. Tuntematon käsite muualla maailmassa.