Yliääniristeilyohjukset ja 10 m osumatarkkuus

Anonyymi

tietävät huonoa USAn lentotukialuksille jos sota alkaa. Ne saavat ohjusryöpyn päällensä ja poistuvat merten pohjaan. Sama on tilanne näillä dinosauruksilla kuin oli isoilla taistelulaivoilla 1944-45, ei mitään virkaa.

9

72

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikein temppu niiden käyttäjällä onkin saada tarpeeksi tarkka maalitieto ohjuksille. Tukialusryhmä liikkuu 30 solmun vauhdilla ja sitä ympäröi kauas ulottuva aegis-risteilijöiden, tutkavalvontakoneiden ja hävittäjien valvoma suojakehä, joten helppoa sen varjostaminen tai havainnointi satelliitilla ei todellakaan ole.

      Huonosti ohjailtavan yliääniohjuksen on osuttava todella tarkkaan juuri oikealle alueelle maalin havaitakseen.

      • Anonyymi

        Neutronikärjellä se aiheuttaa tuhoa osuessaan edes parveen. Kunnon ydinlatauksella vielä enemmän.

        Putinin perusajatus tuollaisten aseiden kehittämisessä on ihan oikea. Aivan kuten Hitlerin visio suihkupommittajasta oli aivan oikea, sillä sotia ei voiteta torjuntahävittäjillä. Niillä voidaan vain välttää häviö, ellei vastustaja satu vaatimaan ehdotonta antautumista.

        Putin voi kuitenkin kompastua samaan kuin Hitler, eli että sinänsä toimiva ajatus ei realisoidu käyttökelpoisena tuotteena. Ja Venäjän tapauksessa se voi johtua myös siitä, että laatu on yksinkertaisesti liian huonoa.

        Siitähän on neuvostovallan ajoilta lukuisia esimerkkejä. T-34 olisi ollut panssarivaununa täysin ylivoimainen, jos siinä ei olisi ollut tingitty pienistä mutta vaikuttavista yksityiskohdista ja jollei myös tuotannon yleinen laatu olisi ollut vastustajaa Saksaa jonkin verran heikompi. Tullakseen maailmanvallaksi myös nykyisen Venäjän tulisi pystyä parempaan juuri näissä suhteissa. Sitä en epäile, ettei Putin juuri sitä yritäkin, mutta se on eriasia, mihin Venäjä ja venäläiset kykenevät.

        Voimakas Venäjä, joka pystyy ulottamaan intressipiirinsä Suomen yli vähintäänkin Ruotsin rajalle ja siten ajamaan läntiset rosmot takaisin sinne, mistä ovat markkinoillemme tulleetkin, on ilman muuta Suomen etu, kuten ns YYA-aika hyvin selvästi asian osoitti. Voimakas Venäjä on myös monen muun etu, kuten Arabikeväästä opimme. Vain voimakas Venäjä voi luoda maailmaan tasapainon, joka takaa vakaan kehityksen ja vaurastumisen. Kommunismi oli erinomainen ideologia luomaan niin vahvan toimijan, toivottavasti Putinin nationalismi pystyy edes osittain samaan. Muuten jo pelkästään EU on tuhoon tuomittu.


    • Anonyymi

      ” ietävät huonoa USAn lentotukialuksille jos sota alkaa. Ne saavat ohjusryöpyn päällensä ja poistuvat merten pohjaan. Sama on tilanne näillä dinosauruksilla kuin oli isoilla taistelulaivoilla 1944-45, ei mitään virkaa.”

      Ilmeisesti dinoilla on kuitenkin jotakin virkaa kun Kiina rakentaa sellaista ja Venäjä itse on puuhastellut Admiral Kuznetsovin kera!

      • Anonyymi

        Uuden oppiminen ja sisäistäminen käy hitaasti. Oli suurvalloilla melkoisen uusiakin taistelulaivoja siinä vaiheessa kun ne muuttuivat suht¨koht helposit ilmasta tuhottaviksi.


    • Anonyymi

      Saahan sitä kirjoitella sontaa niin paljon kuin haluaa. USA :lla oli jo -50 luvun lopussa yliääni, eli supersooniset ohjukset testattuna. Käyttö onkin sitten jotain muuta kun lähtöaluekin voi murentua omalla alueella kymmenen neliökilometrin säteellä tuusan nuuskaksi.

    • Anonyymi

      Gps- ja tutkahäirintä, jopa savutus harhautuksena. Torjuntaohjukset ym. suoja-aseistukset. Suojana oleva ilmatuki on varustettu elektronisella häirinnällä. Ja arvatkaa vaan, mihin noita loyal wingman -drooneja suunnattaisiin tiukassa paikassa?

      • Anonyymi

        ----arvatkaa vaan, mihin noita loyal wingman -drooneja suunnattaisiin tiukassa paikassa?----

        No mihin ?


      • Anonyymi

        Parvea ohjuksia ei mikään ase tuhoa eikä mikään suojaus estä tulemasta maaliinsa. Lentotukialus on hidas väistelemään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Parvea ohjuksia ei mikään ase tuhoa eikä mikään suojaus estä tulemasta maaliinsa. Lentotukialus on hidas väistelemään.

        Lentotukialus väistää paljon nopeammin kuin yliääniohjus muuttaa kurssiaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      92
      4706
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3892
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      202
      3758
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1318
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1202
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      159
      1173
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1075
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe