Ihan nyt tässä vain tavallisena kansalaisena kysyn Suomen Yleisradiolta ja vaikka Erkko-Median Helsingin Sanomilta että onko Suomi USA:n osavaltio? Ja jos on niin miksi meillä ei sitten äänestetty USA:n äskeisissä vaaleissa?
Suomen Yleisradio: onko Suomi USA:n osavaltio?
16
<50
Vastaukset
- Anonyymi
suomi on saksan osavaltio. Kysy saulilta tarkennuksia.
Ja USAn vaalien rynkytyksellä oli unionistin tavoitteet.
”demokratia on selätetty”
Arvatkaa mitä saksa nyt käskee rummuttamaan? - Anonyymi
radio ruanda teki kuten niitä on paapottu tekemään
ie. kaatamaan Suomen itsenäisyys.
USAn vaalit oli SE väline.- Anonyymi
Ihmetyttää kyllä sekin kun jotkut näyttää Suomessakin elävän jossakin virtuaaliamerikassa salaliittoteorioineen
- Anonyymi
sLiberaalit uskovat että Suomi on yhä osa Ruotsia. Yle on tehnyt vaalivalvojaisohjlelmaa usan pressanvaaleista yhtä paljon kuin Suomen omista vaaleist 2000-luvulla yhteensä
- Anonyymi
On ollut mahtavaa seurata kaikkia uutisia rapakon takaa ja nähdä riemuitsevia hymyileviä ihmismassoja kaduilla juhlimassa. Ihmisten juhlinta osoittaa että pimeyden aika on viimein ohi.
- Anonyymi
..SDP:n aikaan USA:n vaaleista ei puhuttu sanaakaan. DDR Suomessa ei puhuttu lännestä, olimme Berliinin muurin itä-puolella...kaikki paha tapahtuu USA:ssa ja Israelissa...
- Anonyymi
Se oli itsenäisuuden aika,
media oli silloin vielä
.. .. mitä sillä oli?
Miten media vaipui suohon?
- Anonyymi
Juu!
Kyllä Suomi on USA:n osavaltio siltä se todellakin näyttää olevan ja tuntuu.
Ne ovat vaan nuo vasemmistolaiset , punainen YLE, joka kuvittelee näin olevan.
USA:ssa ollaan aivan erimieltä ja pitävät Suomea Venäläisenä maana. - Anonyymi
Suomen presidentin tehtävä on varmistaa se että Suomi pulittaa seuraavat 30 vuotta noin 30 miljardia dollaria USA:n aseteollisuuden taskuun.
- Anonyymi
Onhan se hieno olla USA:n yksi eurooppalainen vasallivaltio. Muista tämä joulukuun 6.päivänä myös.
- Anonyymi
Yle haikailee eurooppaan samallaista liittovaltiota kun usa. Siksi vaaleja seurataan, josko tarttuisi liittovaltioajattelu tänne.
- Anonyymi
Vain liittovaltiot voi enää menestyä taloudellisesti maailmassa , kaikki muut on liian pieniä yksiköitä , kuten Suomi. EU: sta on pakko tulla liittovaltio tai se tuhoutuu. Myös Venäjä on liittovaltio, siellä on oblaskeja jotka ajaa etuaan duumassa. USA: lla omaliittovaltio, samoin on Kiinalla ja Intialla, Afikalla on Afrikan unioni. EteläAmerikan valtiot taitaa olla vielä luokallaniki ja kaikki on suhteellisen köyhiä siellä, samoin on muitakin yksittäisiä
valtioita siellä täällä planeettaa.
Australia ja Uusiseelanti on pärjänneet kun ovat liittolaisia lännen kanssa ja saaneet kohdistettua ulkomaanmyyntinsä sinne.
Muita valtioita ja maanosiahan ei planeetalla olekaan, missä olisi jotain kunnollista talouselämää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain liittovaltiot voi enää menestyä taloudellisesti maailmassa , kaikki muut on liian pieniä yksiköitä , kuten Suomi. EU: sta on pakko tulla liittovaltio tai se tuhoutuu. Myös Venäjä on liittovaltio, siellä on oblaskeja jotka ajaa etuaan duumassa. USA: lla omaliittovaltio, samoin on Kiinalla ja Intialla, Afikalla on Afrikan unioni. EteläAmerikan valtiot taitaa olla vielä luokallaniki ja kaikki on suhteellisen köyhiä siellä, samoin on muitakin yksittäisiä
valtioita siellä täällä planeettaa.
Australia ja Uusiseelanti on pärjänneet kun ovat liittolaisia lännen kanssa ja saaneet kohdistettua ulkomaanmyyntinsä sinne.
Muita valtioita ja maanosiahan ei planeetalla olekaan, missä olisi jotain kunnollista talouselämää.Mistä toi illuusio ” ei pärjää” on peräisin?
Kuka sinulle on sanonut, että olet heikko?
- Anonyymi
Afriikkalaiset pitävät suomea siirtomaanaan. Voihan se olla tulevaisuudessa usa:nkin osavaltio sitten, kun usassa siirrytään mustaan enemmistövaltaan.
- Anonyymi
USA:n vaalit ovat tärkeä asia myös Suomelle. Itseasiassa tärkeä koko maailmalle.
Aivan tavan tallaaja kokee sen tulevina aikoina hinnoissa, palkoissa ja työllisyydessä. Lisäksi pankkien ja muiden rahoituslaitosten toiminnassa.
Ei pidä väheksyä meihin vaikuttavia asioita. - Anonyymi
Ei suomi on Euroopan osavaltio
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837