Perussuomalaisten kannatus nousi jälleen. Hienoa.
Punavihreät menetti kannatusta yle gallupissa.
Anonyymi
32<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Trumpin putoaminen nosti perussuomalaisia. Se on hyvä asia.
Trump on kyllä tehnyt hallaa Perussuomalaisten kannatukselle liian Amerikkalaisella tyylillään ja otteellaan. USA:n tilanne ei ole verrannollinen Suomeen koska USA ei syntynyt kansallisvaltioksi kuten Suomi.
Selittäkää nyt joku miten amerikassa oleva Trumppi liittyy millään tavalla perussuomalaisiin joka on puhdas suomalainen kansanliike
Ei gallupissa nähdä vielä näin tuoreiden tapahtumien mahdollisia vaikutuksia. Populisti voisi joskus käyttää myös päätään, mikä hänelle on annettu.
Seuraavassa laskee, ihan vaan Amerikan perusteella.
Miten persut nyt luottavat Ylen galluppiin???
Ei me luoteta galluppeihin, mutta kyllä niissä voi olla suuntaa antavaa viittausta. Ootko tyhmä? Sinä itse näät kaikki asiat täysin ehdottomina ja musta valkoisina
Seuraavassa laskee, heh heh, kommunisti on myös ennustaja. Paljastuuko tulevaisuus Maon punaisesta kirjasta, heh heh.
Myös ärkoopee menetti kannatusta.
Myös kokoomus menetti.
Perussuomalaiset ja kepu taisivat nousta. Jokohan Väyrynen kohautti kepun kannatusta kun ilmoitettiin pari kolme viikkoa sitten että on menossa kepun johtoon, puoluehallitukseen..
Kridet sai myös lisäpontta kannatukselleen.
Vihervasemmiston kannatus pudonnut alle 40 prosentin. Siksipä se itku ja vollotus palstoilla on niin riipivää.
Vasemmistoliitto, sdp ja vihreät ei saisi hallitusta kasaan.
Pitää muistaa myös, ettei persutkaan.
Miksi kokoomus on ahdingossa? Siksi. kun se vuodesta toiseen hyysää vasemmisto-vihreitä. Tuhonnut siitä mitä Ilaskivi ym ajoivat. Pako PS-ään on puoluuesta ollut pitkään kuten kepustakin.
Kokoomus näyttää olevan nykyään tuuliajolla
Tuo on populistinen näkemys. Todellisuudessa Kokoomus on jäänyt oppositiossa täysin telineisiin persujen taakse, koska Orpo ei oikein osaa olla oppositiojohtaja sekä siksi, että hallitus on pitkälti tehnyt kriisiaikana sellaisia toimenpiteitä, mitä Kokoomus itsekin olisi tehnyt eikä näin pysty voimakkaasti arvostelemaan hallitusta.
Koomisinta tällä vaalikaudella on ollut se, että oppositio on hallituksen haastamisen sijaan keskittynyt nokittamaan itseään ja tämä on ollut havaittavissa nimenomaan opposition kahden pääpuolueen välillä. Perussuomalaisten kannatus nojaa tällä hetkellä pääasiallisesti EU:n yhteisvelalla politikoimiseen, koska mamu- ja ilmastoasiat ovat jääneet globaalin pandemian seurauksena kauas taustalle.
Oikeassa olet. Sen lisäksi Kokoomuksella on ollut meneillään jonkinlainen identiteettikriisi. Orpohan teki jossain vaiheessa näitä populistisia, pölhöjä someirtiottojaan mutta lopetti käsitettyään, että se mitä hyväksytään persuilta ja on heille normipolitikointia, ei ole hyväksyttävää miltään muulta puolueelta.
Miten voi olla noin paljon Suomen pienviljelijäin puolueen kannattajia?
Kepu on auringonlaskun puolue kuten Vasemmistokin, Perussuomalaiset tulevat saamaan ennätysmääränääniä lisää kun loputkin Kepulaiset tajuaa kuinka tämä puolue hylkäsi omatkin kannattajansa.Samoin kävi Vasemmistolle kun menivät hylkäämään peruskannattajansa duunarit.Nyt tappelevat samoista homeista Vihreitten kanssa.
Globaalisti on nähtävissä oikeistopopulismin hyytyminen ja tämä trendi leviää Suomeenkin pienellä viiveellä.
Ongelma vaan on siinä, että perussuomalaiset ovat muutakin kuin oikeistopopulistinen puolue. Ei siis todennäköisesti tule koskettamaa perussuomalaisia, vaan heidän kannatuksensa nousee.
Entisenä perskokkareena voin todeta, että persereikä-kokkareitten politiikka
on ala-arvoista.
Nykyisin kannatan Vasemmistoliittoa ja äänestän VasemmistoNaisia.
orja-raimo palvelee VasemmistoNaisia !
Kun seuraava kannatus otanta tulee, alkaa perussuomalaisten kannatusluku kakkosella, hyvää työtä tehty kohti kunnallisvaaleja ja lähtökohdat hyvät suurimmaksi puolueeksi suomessa, populistisuus on nyt ihan muissa puolueissa mm. demareissa.
Jossain vaiheessa tämä hallitus joutuu oikeasti päättämään maamme asioista eikä siirrä niitä raukkamaisesti seuraavalle hallitukselle.Mitä ihmettä teemme tälläisellä hallituksella sitä on alkanut monet kyseenalaistaa . Kaikki on mennyt nyt koronan piikkiin,nyt täytyy opposiotion terävöittää otettaan ja pistettävä hallitus koville.
Totta kaikki, tämä istuva hallitus ei ole valitettavasti suomalaisten kannalta saanut mitään aikaiseksi, ei yhtään mitään, selvitystä, selvityksen jälkeen, työryhmät pohtivat pyörittelevät samoja asioita viikosta toiseen, ilman näkyviä tuloksia, kaikki siirrot toteutuvaksi oman hallitusajan ulkopuolelle, laitonta sanon minä.
Virta käy erityisesti kepusta persuihin koska kepu hyväksyi Eu tukipaketin ja on kieltämässä turpeen ja koska hallitus on korottanut polttoaineen hintaa
Miksi nuissa gallupeissa ilmoittaa aina sama määrä puoluekantansa?
Kepua lukuunottamatta kaikki hallituspuolueet menetti kannatusta yle gallupista käy ilmi.
Perussuomalaiset porskuttaa.
Totta kai menettävät. Pikkuhiljaa alkavat taviksetkin, ne jotka tuon nykyhallituksen hulluuden joutuvat maksamaan, ja joiden elämää se vaikeuttaa aivan turhaan, tajuamaan sen kalleuden ja järjettömyyden.
Missä ihmeessä hallituksen tyttöministerit piileskelee?.