Sotilasvakuutus ja juhlallinen vakuutus

Anonyymi

Toisessa ketjussa todettiin, että sotilasvakuutus on jo myös perinteinen, ollut käytössä vuosikymmeniä, ja isänmaallinen, kiinteä osa maanpuolustusta. Ihan tarkkaan sanamuotoja tiiraten näin ei ole, vaan sotilasvakuutus oli aiemmin nimeltään juhlallinen vakuutus. Onhan sotilasvakuus niin kuin sotilasvalakin yhä juhlallinen, mutta nykyinen vakuutus on varmaan erittäin ok. Silti voidaan noteerata, että puolustusvoimain ylipäällikkö eli tasavallan presidentti antaa virkaan astuessaan juhlallisen vakuutuksen joka on uskonnollisesti ja katsomukssellisesti neutraali, tunnustukseton.

37

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tasavallan presidentin juhlallinen vakuutus on lakisääteineen ilman "valinnanvapautta" uskonnollisen ja uskontoneutraalin välillä. Samanlainen lakisääteinen sotilasvakuutus sopisi alokkaillekin, kun alokas ylennetään sotilaaksi.

      • Anonyymi

        Niin, edellyttää lakimuutosta. Johon on hyvät perustelut kahtaalta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, edellyttää lakimuutosta. Johon on hyvät perustelut kahtaalta.

        Yhtäältä samat perustelut kuin esitettiin todistajan vakuutuksen siirtymisessä (todistajanvalan ja -vakuutuksen vaihtoehtoisuuden lopettamisessa).


    • Anonyymi

      Vapaa-ajattelijat ovat sanoneet, että jos uskonnollisesta valasta luovutaan ja siirrytään yhteiseen velvoittautumiseen, sen nimenä voisi olla sotilasvala. Onko ok "myönnytys"?

    • Anonyymi

      Onnea kumma jos ei uskalla olla valaumusensa mukaan. Huolestuttavaa.

    • Anonyymi

      Valitse juhlallinen sotilasvakuutus - omantunnon mukaan. Jätä Jumalan kaikkitietävyyden julistaminen tosiuskovaisille.

    • Anonyymi

      Valitettavasti on vielä paikoin niin, että sotilasvalaa myydään "perinteisenä", vaikka sotilasvakuutuksella on myös jo pitkän perinteen omaava tärkeä rooli.

      • Anonyymi

        Onko se lähetyskäsky vai mikä käsky, kun kapiaisetkin myy kaikkivaltiasta..


    • Anonyymi

      Turhaa kaksijakoisuutta valtiolta. Kirkko vs nostakoon omissa toimissaan.

    • Anonyymi

      Tästä tietoa paitsi alokkaille myös papoilla ja mammoillekin. etteivät vahingossa anna johdattelevaa kannanottoa lapsenlapsilleen. Siis sellaista jot eivät tarkoitakaan.

    • Anonyymi

      Tärkeää todeta, että sotilasvakuutus eli juhlallinen vakuutus on perinteinen. Perinteikäs.

    • Anonyymi

      Omantunnon mukaan tehtyä itsenäistä valintaa halutaan kutsua rohkeuskokeeksi. Miksiköhän?

      • Anonyymi

        Papit, kapiaiset ja osa varusmihistä saattavat painostaa valitsemaan valan. Siksi.


    • Anonyymi

      Rohkeustesti mainio. Oma tunto.

    • Anonyymi

      Perinteisyydelöä on markkinoitu epäreilusti. Sumeilematta. Sotilaspapilla tsistelu markkinaosuudesta.

    • Anonyymi

      Jos alokasta ei kirkosta, mitä sitä uskonnollisia julistuksia ala latelemaan.

      • Anonyymi

        "kaikkivaltiaan ja kaikkitietävän" julistamien on vastenmielistä, mutta monille se myydään sillä, että se ei merkitse mitään.


    • Anonyymi

      Näillä näkyminen pitäisi ensin nytkäyttää virkavala pois eli siirtyminen yhteiseen virkakuutukseen (ja sitä kautta ministerinvakuutukseen).

    • Anonyymi

      Jos noista pitää valita, se vakuutus. Mutta entä jos uskontobmneutraali vala.

    • Anonyymi

      Nyt eduskunnan apulaisoikeusaziamies on lausunnossaan todennut, että yksi yhteinen dotilasvzkuurud riittää.

    • Anonyymi

      Sotilasvakuutus on varusmiehelle myönteinen tapahtuma, joka herättää sekulaareissa sukulaisissa myönteisiä tunteita.

    • Anonyymi

      Perinteisyys esille. On törkeää, jos vain uskollinen vala on markkinoitu perinteisenä.

    • Anonyymi

      Tämä perinne kunniaan. Juhlallisesti.

    • Anonyymi

      Sekulaari perinne kunniaan. Juhlallisesti.

    • Anonyymi

      Perinteisyyttä on hyvä tuoda esiin, koska sillä sotilaspapit ratsastavat.

      • Anonyymi

        Joko juhlallinen vakuutus pian täyttää 100 vuotta?!


    • Anonyymi

      Nyt faktaa pöytään. Koska tarkkaN ottaen tuli juhlallinen vakuutus??

    • Anonyymi

      Valmennusta tammikuun alokkaille. Valitse todellisen katsomuksesi mukaan.

    • Anonyymi

      Kuinka pian sotilasvakuutus tuli uskonnonvapauslain jälkeen? Tai juhlallinen vakuutus?

    • Anonyymi

      Sotilasvakuutus on juhlallinen.

    • Anonyymi

      Uskontojen historia ja siveysoppi tuli pian uskonnonvapauslain 1923 jälkeen. Tuliko myös juhlallinen vakuutus?

    • Anonyymi

      Varusmiehet joutuvat toden eteen.

    • Anonyymi

      Se, johallisee käsitteitä, hallitsee myös mieliä. Infosotaa käydään monella tavalla.

    • Anonyymi

      Termi juhlallinen vakuutus on pelnistynyt ylimpään valtiojohtoon.

    • Anonyymi

      Perinteisyys. Koska alkoi?

    • Anonyymi

      Sotilasvakuutuksen edeltäjän, juhlallisen vakuutuksen antaminen alkoi ja 1920-luvun alkupuoliskolla.

    • Anonyymi

      Taas helmikuussa edessä pakkovalinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe