Adventistien unet ja näyt

Onko adventisteilla etenkin pastoreilla ollenkaan Pyhää Henkeä ja profetoimisen armolahjoja?
Kuolleethan eivät profetoi.

Apostolien teot 2:17 'Ja on tapahtuva viimeisinä päivinä, sanoo Jumala, että minä vuodatan Henkeni kaiken lihan päälle, ja teidän poikanne ja tyttärenne ennustavat, ja nuorukaisenne näkyjä näkevät, ja vanhuksenne unia uneksuvat.'
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mitenkähän mahdat itse ymmärtää Apt 2:17:staa ?
Kerro?

Äänestä

Oletko tietoinen Hengen lahjojen syystä, mistä syystä Hengen lahjat ovat olemassa, ja millä perusteella Hengen lahjat esiintyvät?
Kerro?

Äänestä

Jokaisella Jumalan omalla on vähintään yksi armolahja, ainakin uskon lahja; 1 Piet 4:10,
Pyhä Henki itse on lahja jokaiselle vilpittömälle uskovalle; Apt 2:38, 10:45, 11:16-17.

"Armolahjoissa" eli Hengen lahjoissa on kyse lähimmäisten hyväksi tehtävästä kristillisestä työstä; Matt 28:18-20; -Toiminnasta joka rakentaa ja hyödyttää seurakunnan toimintaa.

Jumala on antanut lahjojaan ensimmäisenä helluntaina; Apt:1-5; Evankeliumia julistettaessa; 10:44-48; ja kätten päälle panemisen kautta; 1 Tim 4:14, 2 Tim 1:6).
Jeesus kastoi "Pyhällä Hengellä ja tulella;" Matt 3:11, joka ilmeni voimallisesti helluntaipäivänä; Apt 2:1-13. Jumalan lahjat ovat olleet erityisen voimallisiakin ja suuretkin armolahjat toimineet; 10:44-47, 19:6; > Jumalan evankeliumin työ alkoi voimallisesti, ja sama työ päätetään yhtä voimallisesti.

Milloinkaan Jumala ei ole edellyttänyt ehtona että ihmisen pitäisi käyttäytyä hurmoksellisesti. Ihminen voi yksilöllisesti Jumalan Hengen vaikutuksesta reagoida voimakkaasti spontaanilla tavalla.
Hurmoksellisuuden tavoittelu ei ole kristinuskon merkki. Hurmoksiin ihminen voi päästä rumpua lyöden piirileikeissä nuotion ympärillä tai vaikkapa äärimäisen raskaassa liikuntasuorituksessa. >> Ei pidä kuvitella että armolahjoissa eli Hengen lahjoissa olisi kyse jostakin "yliluonnollisesta" jossa sitten jotakin voimaa näyteltäisiin muille ihmisille.

Hengen lahjat jakaantuvat siten että lahjat ovat käytössä uskovien ryhmän (seurakunnan tai jonkun muun uskovaisten yhdessä olon-) ja lähimmäisten hyväksi.

1 Kor 12 kertoo Hengen lahjoista seurakuntaan jakaantuneena.

Uskon että Apt 2:17:ssä on kyse suhteellisen pitkästä aikajaksosta -koko Jeesuksen ristin jälkeisestä aikakaudesta, mutta hyvinkin hetkeä ennen loppua saattaa jotakin äärimmäisen voimakasta Hengen lahjaa tapahtua.

Äänestä

Ei niitä laiteta teidän retosteltaviksi. Olemme jo saaneet tarpeeksemme.

Äänestä

Jumala ei ole tehnyt ainuttakaan voimatekoa, jossa näyttäisi voimiaan voiman näyttämisen vuoksi.

Kaikissa Jumalan teoissa ja Hengen lahjoissa toteutuu Jumalan voima, jossa on aina vaikuttimena ihmisen hyväksi toiminta.

Jumala ei ole antanut ainuttakaan lahjaa joka perustuisi selliseen hurmoksellisuuteen, josta ei ole ihmiselle mitään hyötyä.

Tavallista ja vakio siis on että Hengen lahja esiintyvät aina vähintään yhden lähimmäisen ja/tai suuremman ihmisjoukon hyväksi.

Tietenkin on ihmisen oman uskon tukemiseksi Jumalan Hengen lahjaa, uskon lahja, ja ihminen voi jotakin "yliluonnollista" saada oman uskonsa tueksi jos ihminen sitä tarvitsee uskonsa tueksi, eli Hengen voimasta on sitten ihmiselle itselle hyötyä.

Äänestä

"Jag itse" näkee ja kokee näkyjä peeniksen stimuloinnista hotellissaan ja nyt bunkkerissaan.
Nyt on tultu bunkkerin kaapista ulos.

Äänestä
  • Sitä se on kun JL ja kärrin rakentajan veljenpoika on tottunut suljettuihin oviin pitkän hoitojakson aikana osastolla.
    Siviilissä on pakko jatkaa bunkkerissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko adventisteilla etenkin pastoreilla ollenkaan Pyhää Henkeä ja profetoimisen armolahjoja?
Kuolleethan eivät profetoi.

Apostolien teot 2:17 'Ja on tapahtuva viimeisinä päivinä, sanoo Jumala, että minä vuodatan Henkeni kaiken lihan päälle, ja teidän poikanne ja tyttärenne ennustavat, ja nuorukaisenne näkyjä näkevät, ja vanhuksenne unia uneksuvat.'

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu