Ihan uteliaisuuttani kysyn, onko Jari Taponen ohitettu komentoketjussa tätä juttuä tehtäessä? Vai voiko todella olla mahdollista, että musliminuorukaiset ja afrikkalaiset ovat alkaneet hätähuutona rasismia vastaan oireilla valitettavalla tavalla? Mikäli en väärin muista, vielä pari vuotta sitten kosher- ja halal-mediat korostivat musliminuorukaisten ja afrikkalaisten merkitystä suomalaisten paremmalle tulevaisuudelle. Heidän piti kosher-median mukaan poistaa työvoimapula ja noiden jalojen nuorukaisten oli tarkoitus hoitaa meitä vanhainkodeissa hellällä kädellä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007610780.html
Poliisi ryhtynyt rasistiseksi? Jengiväkivalta
15
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan ovat Poliisissakin niin vittuuntuneita tähän vihervasemmistohallituksen yritykseen hiljentää Poliisi, mitä hallitsematon maahanmuutto aiheuttaa yhteiskunnalle ja Poliisin työhön.
Ryhtynyt? Poliisiin on aina hakeutunut hieman heikommin pärjääviä ja väkivaltaa ihannoivia perusrasisteja. Toki mukana muutama hyväkin tyyppi, mutta näkeehän tuon vaikka katsomalla eduskunnan entisiä poliiseja...
- Anonyymi
Pitäisikö poliisit jatkossa varmuuden vuoksi valita poliittisen näkökannan mukaan? Poliisiksi vain Israeliin ja korkeakulttuureihin (sekä liimanhaistelijoihin ja unelmoijiin) positiivisesti suhtautuvia henkilöitä? https://www.youtube.com/watch?v=x2oKhAb1BxI&ab_channel=ElDuderino
Anonyymi kirjoitti:
Pitäisikö poliisit jatkossa varmuuden vuoksi valita poliittisen näkökannan mukaan? Poliisiksi vain Israeliin ja korkeakulttuureihin (sekä liimanhaistelijoihin ja unelmoijiin) positiivisesti suhtautuvia henkilöitä? https://www.youtube.com/watch?v=x2oKhAb1BxI&ab_channel=ElDuderino
Ei missään nimessä. Poliisin tehtävästä pitäisi tehdä houkuttelevampi myös koulutetuille, humaaneille ihmisille. Se valitettavasti tarkoittaisi palkankorotuksia, mielekkäämpiä tehtäviä, jne.
Mutta ei kai voida olettaa, että väkivaltakoneistoon hakeutuisi hirveästi pasifisteja. :)- Anonyymi
TheRat kirjoitti:
Ei missään nimessä. Poliisin tehtävästä pitäisi tehdä houkuttelevampi myös koulutetuille, humaaneille ihmisille. Se valitettavasti tarkoittaisi palkankorotuksia, mielekkäämpiä tehtäviä, jne.
Mutta ei kai voida olettaa, että väkivaltakoneistoon hakeutuisi hirveästi pasifisteja. :)Miksi poliisiin pitäisikään saada pasifisteja tai humanisteja? Käsittääkseni poliisin tehtävä on huolehtia yhteiskunnan järjestyksestä, rikostutkinnasta jne - ei suinkaan paapoa kommareita ja kriminaalijengejä.En muutenkaan kannata elitismiä.
- Anonyymi
Eli paska rassisteja koko sakki! Suomalaiset poliisit ovat myös fasisti natsirasisteja.
Anonyymi kirjoitti:
Miksi poliisiin pitäisikään saada pasifisteja tai humanisteja? Käsittääkseni poliisin tehtävä on huolehtia yhteiskunnan järjestyksestä, rikostutkinnasta jne - ei suinkaan paapoa kommareita ja kriminaalijengejä.En muutenkaan kannata elitismiä.
> Miksi poliisiin pitäisikään saada pasifisteja tai humanisteja
Jotta poliisi edustaisi kansan merkittävimpiä demokrafioita? Pasifismi on ehkä homman viemistä liian pitkälle, mutta humanisteja meistä suomalaisista on kuitenkin aika merkittävä osa (ja lopuista todella suuri osa allerkijoittaa merkittävin osin humanistisen manifestin).
Se, että poliisi on nykyään profiloitunut oikeiston edustajaksi rapauttaa sen uskottavuutta. Varsinkin työskenneltäessä niiden ihmisryhmien kanssa, joita oikeisto perinteisesti sortaa.
- Anonyymi
Poliisi toimii ja reagoi nopeasti.
Juuri kerrottiin että poliisi on alkanut rauhoittaa HS tänään julkaiseman jutun johdosta noussutta keskustelua.- Anonyymi
Olisikohan sisäministerin käskystä.
- Anonyymi
Jari "Kalifi" Taponen ilmeisesti herännyt päivä-tai iltavuoroon.
- Anonyymi
Ovatko Suomalaiset poliisit väkivaltaisia rasisteja Rotta?
- Anonyymi
Paljonkohan Ohisalolta irtoaa taas lisää rahaa kehitysmaataustaisten Islamin palvojien ikuiseen ”kotoutukseen”....
- Anonyymi
Kotoutus on harha jonka punavihreät ovat luoneet. Sitä ei oikeasti tapahdu.
- Anonyymi
Ei auta vaikka kuinka huuta että rasisti kun minut kohtaa..Raakuus on minulla hyve.
- Anonyymi
TheRat- miksi poliisi olisi pasifisti, humaani, militantti, rasisti tai mitään vastaavaa...esim.järjestyspoliisilla on yksi selkeä työ: yleisen järjestyksen ylläpitäminen ja turvaaminen. Jos joku väittää että Suomen poliisi on väkivaltainen tai rasistinen, ei ole vakavaa poliisimiestä nähnytkään...
Asun ulkomailla maassa jossa poliisi on huomattavasti agressiivisempi kuin Suomessa, mutta minulla tai lapsillani (jo nuoria aikuisia) ei koskaan ole ollut mitään ongelmaa poliisin kanssa koska olemme noudattaneet helppoa toimintatapaa: kun poliisi antaa määräyksen, pidä turpasi kiinni ja tee niinkuin käsketään.
Jos poliisi sanoo peräänny, poistu paikalta, ole hiljaa ja paperit esiin niin toimi juuri niin, älä urputa ja kysele miksi, tai toitota että " mulla on kaikki oikeus olla tässä..!" Useissa maissa tuo on varma resepti joutua putkaan tai tulla pamputetuksi.
Suomen poliisi kuuntelee, keskustelee, ja välttää suoraa toimintaa ja nämä mamujengit ovat sen tulosta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371334
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691309En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5531198- 531135