Kontiolahdella osataan suojautua koronalta

Anonyymi

Jokohan sitä kuplaa rakennetaan?
- Sekö antaa suojan kontiolahtelaisille, hotelli Kimmelille ja joensuulaisille vai pelkästään vain hiihtohirmuille eli siirretäänkö sitä kuplaa aina sinne missä ko. sankarit sattuvat olemaan?
Taitaa olla Kontiolahdella idearikkaita suojelunikkareita, -ainakin on kyse "pyhästä" ampumahiihdosta.
-voi täytinen sentään.......:D

7

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kontiolahtelaisille ampumahiihto on ollu kupla jo vuosikymmeniä. Halvaksi tulee kunnan veronmaksajille kun koko Kimmeli varataan kahdeksi viikoksi kunnan piikkiin. Aurataankohan kontiolahdessa enää katuja ollenkaan ensi talvena kun rahat pitää jostain repiä hiihtokisoihin ja Kimmelin laskuihin.


    • Anonyymi

      Ja jotenkin tuntuu ylipäätään ihan järjettömältä yrittää pitää kisoja väkisin vaikka vesisateessa. Varmaan tulee kovasti voittoa.

      Pitäjän nuoriso pääsee kansainvälistymään, kuntaan tulee matkailutuloja ja kansanterveyskin paranee kuten Haapala lupasi ja uhosi.

      Kunnan pitkän ajan strategia on osoittautunut ampumahiihdon osalta tragediaksi.
      Rahaa vain on palanut törkeän paljon ja ne tulokst,ne tulokset...

    • Anonyymi

      Eniten huolestuttaa se että kun väkisin ah kilpailut järjestetään ( monissa lajeissa tapahtumat peruttu koronan vuoksi) niin siellä on paljon talkoolaisia mm. paikallista urheiluseuroista. Jos virus lähtee sieltä leviämään niin liekkö tämä pumpum hiihto sen arvoista että riski todella kannattaa ottaa. No, kunta maksaa ainakin sähkölaskun jotatapauksessa ja kuntalaiset saa maksaa siitä että heillä on mahtava ah stadion käytettävissä kuntalaisten liikuntapaikkana muutaman tunnin viikossa, jos silloin sattuu töiltään kerkiämään hiihtämään.

      • Anonyymi

        Kontiolahti onkin seuraava kunta pohjois-karjalassa thl:n tartuntalistoilla.
        Joensuu, Lieksa, Liperi, Kitee, ----------- ...


    • Anonyymi

      Lehmossa K-kaupassa ei vissiin ole kuultukaan koronasta sillä ei minkään näköisiä suojia kellään. Lehmon S-marketissa on myyjät suojautuneet esimerkillisesti ja samalla myös asiakkaat suojautuvat.
      Arvatkaa kummassa kaupassa asoin jatkossa?

      • Anonyymi

        Koska olet kepulainen niin ilmeisesti asioit vain s-marketissa olipa maailmantilanne ja suhdanteet mitä hyvänsä...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      68
      2442
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1417
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1273
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      53
      756
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      93
      727
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      28
      715
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      676
    Aihe