Keneen poliitikkoon sinä uskot?

Anonyymi

Trumppimaista kohkaamista ja valheita on kuultu Suomessa etupäässä vasemmistopuolueista. Vasemmistoliitto ja sdp suoltavat puhetta, joka sisältää valheita, osittain tahallaan, osittain tietämättömyyttään. Vihreiden viherhömppä ei myöskään perustu tieteelliseen tutkimukseen.

Kokoomus on totuuspuolue. Nyt galluppien osoittaessa Kokoomukselle hieman enstistä alhaisempia lukuja, kysytään, pitäisikö puolueen olla enemmän räväkkä? Olla trumpimainen, kuten vasemmistoliitto ja demarit olivat oppositiossa alentaen arvostetun Eduskunnan keskustelun tasolle, josta huomautti jopa presidentti.

Ei missään nimessä! Kokoomuksen pitää pysyä totuudessa, ei alistua vääristelyyn kosiskellakseen kannatusta. Valheeseen perustuva kannatus siirtyy valheen perässä sinne, missä komeimmin retostellaan. Sitä voi havaita sdp:n ja perussuomalaisten kannatuskäyriä seuraamalla; ovat kuin peilikuvat.

Trumpin populismia on pidetty oikeistolaisena. Meidän maassa sellaista on enemmän vasemmalla kuin oikealla. Perussuomalaiset ovat eri asia, mutta heidänkin sanomansa perustuu suurelta osin enemmän faktoihin ja kyseenalaistamiseen kuin valheisiin ja tutkimattomaan tietoon. Irtiottojakin kyllä on, kun on väkeä laidasta laitaan.

Gallupeissa on usein virhemarginaali 3% suuntaansa, mikä tarkoittaa, että kannatus voi olla sama kuin ennen vaikka luvut muuta näyttäisi. Toimittajat haluavat osallistua puolueiden hiekkalaatikkoleikkeihin, ihankuin se ihmisiä kiinnostaisi. Uhuu, nyt on jonkin puolueen kannatus laskenut 0,01% ja toisen noussut 0,005%!

Vain 10% ihmisistä osallistuu aktiivisesti poliittiseen toimintaan. Saman verran suomalaisista uskoo poliitikkoihin. Ehkä pitäisi lehdistössäkin panostaa enemmän siihen 90%;iin eli realismiin kuin poliittiseen populismiin.

4

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Perussuomalaisissa, ruohonjuuritason kansanliike kun on, olisi syytä enemmän kouluttaa some-osaajia nyt liian herkästi mennään kommentoimaan keskeneräisiäkin asioita

    • Anonyymi

      Perussuomalaiset ovat patologisia valehtelijoita. Oliko sitten vielä muuta?

    • Anonyymi

      Sitoutumattomat hoitavat asiat kuntoon. Puolueilla on omat paineensa. Yhden asian liikkeitä monet. Sitoutumaton voi tehdä kaikkea rakkaudella.

    • Anonyymi

      Vaikea

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      110
      5558
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4821
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4774
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2225
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      118
      2065
    6. 108
      1807
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1577
    8. 371
      1318
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1151
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      222
      1135
    Aihe