Pystyykö niitä laskemaan .
Vastaukset 10
- Anonyymi
Kommunismin uhreja ei pysty laskemaan kukaan, joten se siitä laskennasta.
- Anonyymi
Muutama komulainen oli sitä mieltä, että terrori ja väkivalta oli vallankumouksen tärkein väline. Mutta komuideologiasta sanoisin, että väkivallalla ei voida saada aikaan mitään pysyvää.
Vallankumoukset, jotka ei toteudu tavoissa ja ideologioissa, epäonnistuvat. Kun henkilö saa rauhan elämäänsä, hän voi elää suht tasapainoisesti. Hän ei vaadi muita tulemaan itsensä tai ideologioidensa kaltaiseksi, koska kunnioittaa muita yksilöinä, mutta pitää kuitenkin oikean mitan sisällään, eli tietää milloin uhka on poistettava, ja miten.
Jokainen ihminen on kuin valmiiksi ohjelmoitu tietokone. Tietokone ei voi sille mitään, mikä siitä on tehty - pc, commodore, mac, apple tms. On tietokoneen käyttäjän asia se, millaista konetta hän haluaa käyttää. Sama juttu automerkkien osalta. Mielestäni kaikki automerkit, jotka kyseenalaistavat ihmisen perusarvoa ja ylpeyttä, pitäisi tuhota, minit ja kuplat ensinnäkin! - Anonyymi
Kapitalismin uhreja taitaa olla saman verran, että ei yhtään naarata ennee??
- Anonyymi
Muistatko kun salakuljetettiin nailonsukkia ja kaasusytkäreitä Neuvostoliittoon.? Rupla oli roskaraha siihen aikaan ja niitä ei voinut tuoda Suomeen. Sukilla ja sytkäreillä sai ruplia kuution ja niissä oli melkoinen työ ryypätä ja rällätä. Ruplista ei ollut mihinkään neukkulassakaan kun ei ollut mitään kunnollista tavaraa ostettavissa. Silläpä niitä samovaareja oli Suomen jokaisessa pirtissä siihen aikaan. Mahorkka oli täyttä p.....! Siitä sai keuhkosyövän alta aika yksikön.
Vodkaa sai ja sitä meni. Ruokaa ei jaksanut syödä enempää kuin napa kesti.
Loput ruplat jaettiin jollekin tutulle tai viskattiin vessanpöntön. Ne oli ihania aikoja!
Kun viikon tai kahden jälkeen tuli takaisin Suomeen niin tuli kuin vieraalle planeetalle. Oli kaupassa tavaraa eikä tarvinnut jonottaa. Mahorkka ei haissut. Siistiä. Lämmintä. Politi ei ollut koko ajan niskan takana kytiksellä.
Oli se semmonen paratiisi. Muistatko?
- Anonyymi
Löytyy netistä kun googlaa kommunismi on tappanut. Vastaus on kuitenkin noin 94 miljoonaa.
- Anonyymi
Neljä kertaa enemmän kuin fasismi.
- Anonyymi
Kommunismin historia on kauhistuttava.
Lenin,Stalin Li Anderson, Arhinmäki ja muut kommarit ovat äärimmäisen liukkaita valeteoilta.Oivako nämä nykykommari lukutaidottomia historiasta.
Kommunistivalta on aina johtanut loppujen lopuksi kavettuun ojaan joka on täynnä ammuttuja ihmisiä. usein joukossa on myös mukana ammuttuna kommunisteja.
Neuvostoliitto Kiina Venetsueela ja monta muuta..
Silti tämän päivän kommunistit luottavat edelleen aatteeseensa.
Komunistit ja sdp ovat ajaneet ulkomaille valtavan määrän suomenteollisuutta ja työpaikkoja huutamalla veron korotuksista.
Olen pohtinut mielessäni, ovatko he tyhmiä vai vain pelkästään vallanhimoisia.
Heidän äänestäjäkuntansa on niin sanottua loiselävää roskasakkia, rehellinen työ ei maita.
Rehellinen työ on kauhistus ja useat ilmoitavat luottamuksella ettei tulisi mieleenkään lähteä töihin.
Kapitalisti pitäisi saada kyykkyyn, sehän heiltä onnistuu, eivätkä ymmärrä syövänsä kapitalisti työläisen ja yrittäjän tekemää leipää.
Kapitalistien tappaminen Neuvostoliitossa aiheutti mielettömän nälän hädän jossa ihmiset pahimmillaan tappoivat omia lapsiaan syötäväksi.
No kyllähän Suomalainen kommunisti tällaisen selittää, sehän hänen mielestä saattaa kuulua asiaan unelmavaltiossa. - Anonyymi
Kommunismin uhreita tulee miljoonia joka vuosi. Kiina, kommunistinen supervalta, tuhoaa uiguuri kansaa ja sen kulttuuria ja kieltä joka päivä. Tämän aikakauden suurimmat keskitysleirit löytyy sieltä. Pienen rakettimiehen kommunistinen utopia tulee hyvänä kakkosena. Sieltäkään ei pääse pois. Kumma kun kommunistinen paratiisi ei kelpaa ihmisille!
Arkirealismia parhaimmillaan kirjallisuudessa edustaa soltsenistin kuvaus hänen omista kokemuksistaan lähes paratiisimaisista olosuhteista työ vapauttaa leireiltä Siperiassa. Reilua työtä raittiissa ilmassa hyvällä palkalla. Kommunistista ideologiaa parhaimmillaan! - Anonyymi
Kommunismin uhrit lasketaan tähän päivään asti olevan jo lähempänä 200 miljoonaa. Kommunismi pähkinän kuoressa: jaetaan tasan ja varastetaan loput. Sitten alkaa puhdistus...
- Anonyymi
No ei pysty!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241496Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681357- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731082Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629