Japanilainen harakiri elokuva, yle teema;
Olen köyhä työtön sotilas, asun hökkelissä ja elämäni on köyhää ja kurjaa.
Saanko tehdä harakirin kunnioitetulla pihallanne, jotta saan kuolla kunnialla.
Köyhyys ja kunnia
14
80
Vastaukset
- Anonyymi
Tuskin kukaan estää siinä sinua, jos olet yksin ja päätät tehdä harakirin. En kyllä suosittele, kadut kuitenkin sitä jälkeenpäin...
Trolli provoa taasen tämäkin aloitus, sotilasuralla olevat työllistyvät hyvin, vaikka jäävät eläkkeelle tai jäisivät työttömiksi. Tosin työttömiksi jäävä puolustuvoimien kantahenkilökunta on aika harvinaista, sillä valtion leipä on pitkä, mutta kapea. Varuskuntia on lakkautettu viime aikoina ja jonkun verran työttömiäkin on tullut, harakiriin tuskin kukaan on joutunut turvautumaan- Anonyymi
heh hee - vastasit lukematta mihin vastasit....... ja kerroit vain yleisiä joutavia näkemyksiä.... tarkkaavaisuushäiriö`?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
heh hee - vastasit lukematta mihin vastasit....... ja kerroit vain yleisiä joutavia näkemyksiä.... tarkkaavaisuushäiriö`?
Siitä vaan harakiria tekemään, mitä siinä ihmettelet köyhyyttäsi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siitä vaan harakiria tekemään, mitä siinä ihmettelet köyhyyttäsi.
ymmärrysvaikeuksia?
- Anonyymi
Kunniatonta köyhänä kuolla,
rikkaana saa paljon enemmän tavaraa mukaan.
Voi rakentaa pyramidin tms. - Anonyymi
Köyhäl ei kunniaa, vain syrjätyneen rooli.
Köyhä hävetköön, rikas menestyy. - Anonyymi
kunniaton on köyhä, kuten on rikaskin.
turha haastella jotain ylevää huuhaa mössöä,,
mullaksi muuttuu tärkeä ja ja se köyhä myös. - Anonyymi
Ei piruttaan tee mitään harakiriä. Moni kylläkin elintavoillaan nopeuttaa kuolemaansa.
- Anonyymi
kuluttajat kuluttaa kaiken ja kuluu.
- Anonyymi
työvoimapolitiikan suurin idea on viedä kunnia, alistaa. liata, ja aktiivimalli kyykyttää.
Ek, mtk, sak , naiivi-idealismi politiikka, pakolaisturismi korruptio suomessa on selvää kastijakoa.
Me ahneet etuja nauttivat, ja syrjätetyt muut köyhät.- Anonyymi
Sitä minäkin olen ihmetellyt, miksi ulkomaalaisille köyhille pitää tarjota suomessa parempi elintaso kuin suomalaisille köyhille ? Kun ei ne ole veroa suomeen maksaneet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitä minäkin olen ihmetellyt, miksi ulkomaalaisille köyhille pitää tarjota suomessa parempi elintaso kuin suomalaisille köyhille ? Kun ei ne ole veroa suomeen maksaneet.
kunniatonta menoa. Noin yli 30v. on ollut massa-työttömyys suomessa.
Paljon työpaikkoja on vapaaehtoisesti viety pois maasta.
Politiikka elää omaa nettomaksaja elämää. Idelistista naiivisti politiikkaa.
Ei näytä olevan aikomuskaan jakaa työtä ja elintasoa kaikille suomalaisille .
Hyvinvointi valtio on kuori vain, samoin on ns. oikeusvaltio.
Sisäinen devalvaatio, tuloerojen kasvu jne on ollut tärkeämpää kuin tasa-arvo.
Jostain kumman syystä, tasa-arvoa ja elintasoa halutaan kyllä jakaa ulkomaalaisille ja terroristeille. Turvattomuus lisääntyy. Turun tori teurastus ja Oulun lapsien raiskaus ei riittäneet uhreiksi..Kulttuurimarxismi ja rosvokapitalsiemi ovat maata alasajamassa.
- Anonyymi
Köyhä ei sitten tietenkään ymmärtänyt elokuvan sanomaa ollenkaan.
- Anonyymi
köyhä ymmärsi, rikas ei.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724486Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673615Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621911Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261818Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991485Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341031Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18970en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122922Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883