Työttömyys antaa rauhan sielulle

Anonyymi

Vain työttömänä voit hiljentyä ja rauhoittua. On niin ihanaa kun ei ole kiirettä koskaan ja kotityöt voit tehdä omaan tahtiin, on aikaa ruokailla ja pitkään teehetkeen ja miettiä omia ajatuksia ja pohtia niitä.
Ei oleketään hälisemässä vierellä ja huutamassa että mars hommiin, eikä kukana kerro kaksimielisiä vitsejä, niinkuin täissä on aina tapana,. Ei tarvi kiierehtiä aamullla bussiin tai raapata omaa autoa, eikä herätä kukonlaulun aikaan.
Työttömyydessä ei ole kuin hyviä puolia.
En keksi mitään miksi lähtisin täihin, en ees rahan perään ole. Sitä on ja sitä tulee, ja se riittää.
Olen iloinen ja jaksava ja menevä, ja mieli on virkeän rauhallinen. Työllisen ainoa motto on joka asiaan mitä kysyy tai mitä ne sanoo: En jaksa, en nyt vaan jaksa.
Työtön sanoo aina ett tottakai jaksan ja tottakai tulen, mennään vaan.
Rakastan tätä olotilaa. Nytkin laahustan aamutakki päällä ja aion tehdä teetä ja sydä rauhassa, ei kiirettä, omaan tahtiin.
Tämä jos mikä on ansaittua ja upeeta. Nauttikaa siitä tekin jotka olette työttömiä.
Tänään suuttittelin jossain viaheessa kun ehtiii ja viitsii pitää seminaarin itselleni. Hyvää työäivää työlliset, koittakaa jaksaa. Tyoööinen vastaa: Ei vaan jaksa.

18

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Prööööt. Pieraisen ja käännän kylkeä.

    • Anonyymi

      Niin antaa! Varsinkin kun se on ehdottomasti lopullinen päätös jota olotilaa eivät pysty hämmennä mitkään poliitikkojen päätökset eivätkä tietyt viranomaisten edustajat häiritse.
      Join juuri aamukahvit. Runsaan tunnin kuluttua lähden harrastukseni pariin ja samalla reisulla, noin 400m koukkaan marketin kautta ja ostan yhden, fileroidun nieriän ja kolme alekahvia.
      Odottelen postia ja sen jälkeen ajelen naapurikaupunkiin "naisiin".

    • Anonyymi

      Allekirjoitan tuon. Työttömyysaika on henkisen kasvun aikaa. Muutenkin ollut elämäni parasta aikaa.

      • Anonyymi

        Niin miekin. Tuo teksti rauhoitti jo sieluni ja päätin että aloitan joogan harrastamisen keväällä. Aina pitää olla joku joka vahvistaa itsetuntoa ja alkaa miettiä asioita toiselta kantilta, eikä syyllistä itseään kun toiset niin vaatii. Pitääuskaltaa olla oma itsensä ja tehdä asiat omalla tavalla, eikä niin kuin joku sanoo.


    • Anonyymi

      Kyllä täällä on kireitä työllisä, lähs joka viestissä! Miksi ihmeessä rassaatte mitseänne töillä?

      • Anonyymi

        Eksyneet reppanat väärälle palstalle.


    • Anonyymi

      Täysin väärä ajatusmalli että työtön ilman töitä alkaisi nauttiin kun se nauttiminen kuuluu sille kenellä alkupääoma.Hyvin toki toteutuu asunnon vuokrauksissa.

      • Anonyymi

        Miksi luulet että nauttia voi vaan rahan kanssa? Kyllä elämästä nautitaan ilamn rahaa vielä enempi.

        Rakhalla se on tekohauskaa, mutta elämällä se on oikeaa ja täydellistä.


      • Anonyymi

        Elämästä nauttiminen kuuluu työttömille.


    • Anonyymi

      Elän seesteistä elämää. Työttömänä. Hyvin riittää rahatkin. En polta,en käytä alkoholia. Perunaa ja juureksia syön ja kanaa ja raejuustoa sekä hedelmiä.

    • Anonyymi

      Joutilaat aamut on luksusta, nautin niistä. Ihan sitä varten hankkiuduin tänne korpeen, ei ole baareja eikä muita houkutuksia. Työmarkkinatuella, asumistuella toimeentulotuella pärjäilee, eikä TE-keskukselle tarvii niin paljon selitellä, kun ei ole bussiyhteyksiä minnekkään.
      Tähänkin tarvii vain paneutua: hyvä suunnittelu, tietoa Kelan, TE-keskuksen säännöistä, erilaisista tuista ym., niin voi paneutua perhokalastukseen ja talvella kylmän reiän tuijotteluun, pilkintään. Ilman lupaa perhokalastuskin on urheilukalastusta....

      • Anonyymi

        Hienoa ajattelua. Ihan samaa kuin rikkailla verosuunnittelu. Kuten huomaamme, sieltä rikkauksien keskeltä ne mallit tulevat.

        Miksi varakkaat saisi tehdä vilppiä ja valehdella toimeentulosta jos sitä ei sallita käyhille. Minusta jokaisella pitää olla samat oikeudet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hienoa ajattelua. Ihan samaa kuin rikkailla verosuunnittelu. Kuten huomaamme, sieltä rikkauksien keskeltä ne mallit tulevat.

        Miksi varakkaat saisi tehdä vilppiä ja valehdella toimeentulosta jos sitä ei sallita käyhille. Minusta jokaisella pitää olla samat oikeudet.

        No, kyllähän hyvällä suunnittelulla pärjäilee. Eikä sen tarvitse merkitä mitään huijausta eikä valehtelua, noita tukiahan saa ihan rehellisestikin. Summat on tosin erilaiset rikkailla ja ei-niin-rikkailla, periaatteet samat. Levollinen mieli, hyvät unet; urheilukalastus tuo kalaa ja hieman jännitystä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No, kyllähän hyvällä suunnittelulla pärjäilee. Eikä sen tarvitse merkitä mitään huijausta eikä valehtelua, noita tukiahan saa ihan rehellisestikin. Summat on tosin erilaiset rikkailla ja ei-niin-rikkailla, periaatteet samat. Levollinen mieli, hyvät unet; urheilukalastus tuo kalaa ja hieman jännitystä!

        Kun vähän kikkailee, niin saa tuplasti. Me erottiin miehen ja mä saan kaikki tuet ja mies on työtön ja saa kans. ja un rahat yhdistää niin siitä tulee sievoinen summa.


    • Anonyymi

      Työttömyyden alkuaika on mukavaa jos saa ansiopäivärahaa, mutta sitten alkaa ahdistamaan kun pitäisi hakea töitä.

      • Anonyymi

        Aukese olut. Ja ota kunnon känni.


      • Anonyymi

        Aina sitä sen verran työtä pierasee, että päivät saa nollattua ja eikun kaljoittelemaan paremmalla tukiaisella, kun naapurin Reiska, joka joutuu tyytymään "viissataseen".


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      174
      2618
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      747
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      220
      734
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe