Mrin jälleen kerran täysin oikeassa

Pääministeri Marin on avannut keskustelua siitä, että EU:n yhteistyön koronan torjumisessa tulisi olla paremmalla tasolla. Hän on JÄLLEEN KERRAN aivan oikeassa. Itse en usko EU:iin talousyhteisönä, vaikka se nimenomaan sellaiseksi luotiin, enkä niin muodoin oikein edes usko siihen myöskään sellaisena rauhanprojektina, jollaiseksi se alunperin tarkoitettiin. Yhteismarkkinat ja yhteisvaluutta ovat silkkaa hölmöyttä ja perustuvat pelkkään uskoon, tai mikä vielä pahempaa, usontoon.

Mutta kun EU nyt kuitenkin on olemassa kaikkine niine kalliine rakenteineen, niin voisi se tosiaan toimia alustana jäsenmaidensa tehokkaalle ja koordinoidulle yhteistoiminnalle erilaisisssa yhteistoimintaa vaativissa asioissa. Tämähän on ollut myös unionin idea aina 1990-luvulta saakka, jolloin nykyinen kehitys alkoi. Siinäkään en välttämättä kannata nykyisen kaltaisa liittovaltion rajamailla häilyvää mallia, mutta kaikki nuo yhteiset rakenteet voisivat tosiaan olla enemmän hyödyksi.

Ensimmäistä kertaa sitten Lipposen meillä nyt on ihan oikea pääministeri, paitsi että Marin on jopa parempi kuin Lipponen, sillä hän on uudemman aikakauden lapsi ja voi ajattelussaan ylittää ne rajat, jotka Lipposella olivat. Lipposen kunniaksi on sanottava, että hän oli voimakas johtaja, joka sai ajatuksena läpi. Ne ajatukset eivät vain ana olleet parhaita mahdollisia. Marin ei ole yhtä jyräävä, mutta hänen poliittinen ajattelunsa on erinomaista. Monellakin tavalla Marinin poliittisesta toiminnasta tulee mieleen Väinö Tanner, sosiaalidemokraateistamme ehkä ikonisin, joskin Marinin talousajattelu ei ole niin yksioikoista kuin Koiviston ja Tannerin. Siinäkin hän on nykyaikaisempi.

Me emme tule selviytymään tulevaisuuden haasteista yrittämällä muuttaa maailman takaisin 1950- tai 1930-luvuille, kuten oikeisto haluaisi tehdä. Oikeiston muka "realismia" olevat talousopit ovat silkkaa hevosen ulostetta ja oikeasti jokainen edes kansantaloustieteen perusteet tunteva tietää sen.Väestönkasvu maapallolla jatkuu edelleen parhaimmassakin tapauksessa jonkun aikaa, ja siitä äärimilleen hyötymään pyrkivä uusliberismi tulee aiheuttamaan todella vakavia ongelmia, ellei sitä sopivassa määrin yhteistyöllä rajoiteta. Toisaalta markkinoiden totta kai tulee antaa jossain määrin toimia, sillä vain riittävä kilpailu takaa laadun. Mutta jo tämä nyt käsillä oleva kriisi kertoo juuri sen, mihin aivottomasti ja uskonnonomaisesti palvottu talousliberalismi väistämättä johtaa: omaa itseään vahingoittaviin kriiseihin, jotka vieläpä tuottavat mitä hankalinta kiusaa ihmisille.

Lähes koko Itä-Eurooppa ja suurin osa omankin maamme konsusetiä ja tätejä, mukaan lukien talouselämämme johtajaeliitti, elävät edelleen kylmää sotaa eivätkö tule siitä koskaan ennen kuolemaansa sen pidemmälle pääsemään. Muutoinkaan talouselämän toimijat eivät yleensä ymmärrä kansantaloudesta yhtä'än mitään, sillä talous on heille vain silkkaa voitontavoittelua, yleensä keinolla millä tahansa ja varsinkin sillä tavalla tehty voitontavoittelua tietää aina melkoisia yhteiskunnallisia ongelmia. Ja niitä se on jo saanut aikaan: jättimäistä työttömyttä, kasvavaa eriarvoisuutta, joka alkaa nyt jo näyttää merkkejä purkautumisesta väkivaltana ja poliittista ja alueellista polarisoitumista. EU:n tasolla "talousajattelu" on saanut aikaan valtavan epätasapainon talousalueen sisällä, joka on hidastanut kasvua ja tuottanut jättimäisen velkaongelman. Suomi on juuri sen kuilun toisella puolella, jonka yli Itä-Euroopan maat kuvittelevat hyppäävänäs hyvinvointiin, vaikka taloudellisia lukuja vähänkään ymmärtävä käsittää, että ne eivät tule sitä tekemään, mutta sen sijaan vetävät vauraammatkin alueet deflatoorisiin luottokriiseihin.

Talousunionina EU on niin huono, että juuri tuon surkeampaa siitä ei olisi saanut, vaikka sen olisi suunnitellut mahdollisimman huonoksi. Ja syynä on se, että se on talousoikeiston luomus, arkkitehteinaan taloustoimijat: johtajat, pankkiirit, markkina-analyytikot ja kansantaloustieteilijät, jotka ovat yrittänneet olla ensinmainittuja hävetessään omaa ammattialaansa. Lopputulos on kauhea fiasko, kuten on tämän hetkinen maailmantalouskin. Loputtomasti ongelmia tuottava automaatti, joka elättää vain sensaatiotoimittajia, joita kyllä nykyään riittääkin joka oksalle.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Rakenneongelmista puhuminen on nykyisin kovasti muotia. Sellaisia meillä onkin, mutta ei vain taloudessa, Meillä suurten ikäluokkien suuri rakenteellinen ongelma politiikassamme, samoin kuin maahanmuuton, lähinnä Itä-Euroopasta ja Virosta vyöryneen aiheutta vinouma, joka kampeaa kaikkea nurin. Ja noiden kylmän sodan ikuisten veteraanien poliittisen vaikutuksen seurauksena meillä on EU:n kaltainen taloushirvitys, joka on vain loputon moolokin kita. Se syö siirtötyöläisiä ja pureksii heidät ennenaikaisesti sairaiksi pieneläkeläisiksi, jotka tulevat elämään aivan samanlaisessa köyhyydessä myös vanhuutensa. Loputon moolokin kita syö suuren osan nuorisoamme ja pureksii sen mielenterveysongelmaisiksi ikityöttömiksi, ja nekin jotka selviävät työelämään, perustavat ehkä perheen, päätyvät kesken uransa terveysongelmiin, joista ylipainon alla pettävät nivelet ovat pienimpiä. Uusliberalismin mainostubettajan loputtomasti tyhjää jauhava kita odottaa ammollaan yhä uusia uhreja, jotka luulevat juoksevansa pakoon Stalinia.

He ovat, kaikki, koulutustasostaan ja kokemuksestaan huolimatta, liian tyhmiä tajutakseen, että juuri tuossa kidassa Stalin odottaa heitä. Hymyillen ovela katse silmissään, juuri kuten hänellä valokuvissakin aina on.

Äänestä

Voi+voi,+mistä+pojat+nyt+keksivätkään+valitusta?+Näyttää+siltä+että+ei+talousopit+mene+perille+vaikka+niitä+kuinka+toistaa?Suomen+yritykset+hyötyneet+valtavasti+juuri+EU:sta.+Menkää+kysymään+yrityksistä+kun+teillä+on+tätä+alaluokan+kouluosaamista.Myös+me+suomalaiset+tavalliset+ihmiset+olemme+hyötyneet+ja+hyödymme+EU:sta.+Vaikka+maksamme+jokainen+12,70+euroa/kuukausi+jäsenmaksua,+saamme+rahat+takaisin+moninkerroin.+Yksinkertaisin+(pikkusieluille+ei+kannata+esittää+vaikeampaa)+säästö+on+tullut+mm.+puhelinkulujen+halpenemisena+koko+EU+alueella+ja+Suomessa.+Tämä(kään)+ei+olisi+onnistunut+jos+maat+erillään.Marin+neuvotteli+upean+sopimuksen,+sillä+maksamme+nyt+vähemmän+seuraavat+5+vuotta+kuin+sitä+ennen.+Suomi+maksaa+147+euroa/asukas/vuosi,+Ruotsi+227+euroa/asukas+ja+Tanska+270+euroa/asukas.Lisäksi+emme+maksa+senttiäkään+Brexiterosta+(joka+tulee+Britannian+jäsenmaskuvajeesta)+sen+maksaa+juuri+ne+eteläeuroopan+maat.Miettikää+,mitä+yritykset+säästävät+pelkästään+siitä,+että+heidän+ei+tarvitse+neuvotella,+ei+palkata+juristeja+töihin+kun+tehdään+kauppaa+Euroopan+ulkopuolisiin+maihin.+Tullit+ja+kaupankäynnin+esteet,+sen+tekee+EU+meidän+puolesta.Me+säästämme+korkokuluissa+,sekä+yritykset+että+kansalaiset.+Pelkkä+asuntolaina+korkosäästö,+joka+on+noin+0,5%+verrattuna+mm.+Ruotsiin+jolla+on+kruunusiski,+tekee+noi+500+miljoonaa+euroa+/vuosi.+Yritykset+hyötyvät+enemmän.Meillä+ei+ole+valuuttahuolia.+Forexit+ovat+häipyneet+katukuvasta.Niin+kauan+kuin+EU+pysyy,+ei+meillä+ole+huolia+myöskään+sodasta+Euroopassa.+Sen+hinta+on+uskomaton,+sillä+tuhotut+kaupungit,+kuka+niitä+haluaa+(ilmeisesti+Persut?).Ilman+koronaa+(jos+kaikki+kykenisivät+yhtä+hyvään+työhön+kuin+meidän+hallituksemme+Suomessa!),+olemme+mukana+vapaassa+Euroopassa+jossa+on+turvallista+matkustaa+ja+koko+Metropoli+on+käytettävissämme.Jos+ajattelemme+tulevia+haasteita,+saasteet,+ilmastonmuutos+(+uskoo+tai+ei),+kyberturvallisuus,+maahanmuutto+(juuri+tuon+ilmastonmuutoksen+vuoksi),+kaikkiin+näihin+me+vaikutamme+EU:n+vuoksi+paremmin.Älkää+menkö+halpaan+höpötykseen+kun+mukamas+"suojelette"+Suomea,+kyllä+kaikki+asiat+EU.ssa+tehdään+mahdollisimman+avoimesti+ja+yrityksien+tulevaisuutta+edistäen.+Juuri+Eurooppa+on+koko+demokratian+kehto.+USA:kin+on+syntynyt+Englannista+lähteneiden+Brittien+mm.+John+Locke+jne.+vapauden+periaatteiden+syntyhistoriana.+Kun+katsoo+maapallon+maita+ja+missä+yhteisössä+elämme,+Suomella+on+paras+olla+juuri+tässä,+niin+juuri+tässä+maanosassa+ja+juuri+tämän+Euroopan+kainalossa.Minä+en+paikkaa+vaihtaisi+minkään+maan+kanssa.+Ja+Suomi+on+menestynyt+EU:ssa+loistavasti.+Me+emme+olleet+lähelläkään+maailman+parasta+maata+ennen+EU:ta,+mutta+nyt+olemme.+Olemme+useissa+mittauksissa+jopa+Pohjolan+ykkönen.+Ja+se+on+yhtä+suuri+yllätys+kuin+Suomen+voitto+Ranskasta+jalkapallossa.Kamalaa+olisi+palata+aikaan+ennen+EU:ta.+Se+Suomi+oli+silloin+heikko+ja+jatkuvissa+ongelmissa+markkansa+kanssa.+Mikään+yritys+ei+sitä+takaisin+halua.

Äänestä
  • Eikös euro valuuttana ole kuitenkin tosi huteralla pohjalla?
    Vakuutusyhtiöiden ja pankkien yhdistäminen oli temppu, jolla luotiin edes jotain omaa pääomaa pankeille. Eikö tämä ole ihan rikollinen temppu?

    Pahinta EU.ssa on se, että siellä Suomella ei ole mitään valtaa, ei edes omista asioistaan.
    Lisäksi EU yrittää jakaa tännekin loputtomasta valepakolaisvirrasta väkeä. Jo nyt on vaadittu valtioita suostumaan tähän.
    Nämä ideat ovat YK:sta, joskus luulin niitä pelkiksi salaliittoteorioiksi. Nämä suunnitelmat ovat todella olemassa.
    AGENDA 21
    AGENDA 2030
    Näihin liittyy selvästikin myös GCM ja GCR sopimukset. Homma alkaa muistuttaa Eurooppaa ilman rajoja. Se tarkoittaa täydellistä kaaosta. Noita pitää vastustaa.
    Forget Africa sanoi eräs tunnettu ulkomainen tubettaja. Tuo maanosa on täysin toivoton. Sen asukasluku taisi olla aika pieni jossain vuoden 1960 vaiheilla, täsä esittelyssä sen ajan maantiedon oppikirja.

    Oppikoulun maantieto, kirja on painettu v. 1963. Tekijät Näsmark-Väänänen.
    https://www.bitchute.com/video/Xb8ZAJyEqsbL/

    Äänestä

Väestönkasvusta Afrikassa, mieti syitä tuohon. Olikohan väestöä n. 250 miljoonaa vuonna 1960.
Väestö siellä kasvaa, koska se pystyy siihen, mutta ei mihinkään muuhun.

Mihin on mennyt kehitysapu, onko siitä yhtään mitään hyötyä, vaikka sitä on Suomi maksanut jo vähintään 60 vuotta, ollen itsekin melkoinen kehitysmaa sodan jälkeen. Olisiko kannattanut jättää antamatta kaikki kehityapu, koska kehitystä ei ole?

Oppikoulun maantieto, kirja on painettu v. 1963. Tekijät Näsmark-Väänänen.
https://www.bitchute.com/video/Xb8ZAJyEqsbL/

Äänestä

Kaikista maailman ongelmista helpoin on väkiluku. Voimme tarvittaessa päättää kuinka monta ihmistä me haluamme että tällä palllolla asuu. Ja se ei ole edes kallista!

Meidän ei tarvitse sotimalla tappaa väkilukua pienemmäksi.

Jos me päätämme että annamme koko maapallolle ilmaisen ehkäisyn, asia korjautuu noin 25 vuodessa. Vaikka muutamat uskonnot tämän kieltäisivät, ei se vaikuta sillä lähes kukaan nainen ei halua synnyttää 7 - 12 lasta.

Mutta näitä ja lukuisia muita päätöksiä jotka koskevat koko maapalloa, me voimme tehdä vain niissä EU:n tapaisissa foorumeissa. Niitä ja koko maapalloa koskevia (tämä on ainoa tulevaisuutemme tällä pallolla) päätöksiä voidaan tehdä vain yhdessä.

On järjetöntä ihmisen tulevaisuuden kannalta, että me olemme pirstaloineet eri maanosiin ja eri maa-alueisiin. Ihmisen luulisi jo olevan niin älykäs, että tajuaa mm. että sodat eivät enää onnistu ja niillä ei tavoiteta hyötyö. Jos joku ajattelee valloittaa Helsingin, se tulee kalliiksi ja sitten saa vain poltetun ja raunioitetun kaupungin. Se tulisi paljon halvemmaksi ostaa vaikka rahalla!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pääministeri Marin on avannut keskustelua siitä, että EU:n yhteistyön koronan torjumisessa tulisi olla paremmalla tasolla. Hän on JÄLLEEN KERRAN aivan oikeassa. Itse en usko EU:iin talousyhteisönä, vaikka se nimenomaan sellaiseksi luotiin, enkä niin muodoin oikein edes usko siihen myöskään sellaisena rauhanprojektina, jollaiseksi se alunperin tarkoitettiin. Yhteismarkkinat ja yhteisvaluutta ovat silkkaa hölmöyttä ja perustuvat pelkkään uskoon, tai mikä vielä pahempaa, usontoon.

Mutta kun EU nyt kuitenkin on olemassa kaikkine niine kalliine rakenteineen, niin voisi se tosiaan toimia alustana jäsenmaidensa tehokkaalle ja koordinoidulle yhteistoiminnalle erilaisisssa yhteistoimintaa vaativissa asioissa. Tämähän on ollut myös unionin idea aina 1990-luvulta saakka, jolloin nykyinen kehitys alkoi. Siinäkään en välttämättä kannata nykyisen kaltaisa liittovaltion rajamailla häilyvää mallia, mutta kaikki nuo yhteiset rakenteet voisivat tosiaan olla enemmän hyödyksi.

Ensimmäistä kertaa sitten Lipposen meillä nyt on ihan oikea pääministeri, paitsi että Marin on jopa parempi kuin Lipponen, sillä hän on uudemman aikakauden lapsi ja voi ajattelussaan ylittää ne rajat, jotka Lipposella olivat. Lipposen kunniaksi on sanottava, että hän oli voimakas johtaja, joka sai ajatuksena läpi. Ne ajatukset eivät vain ana olleet parhaita mahdollisia. Marin ei ole yhtä jyräävä, mutta hänen poliittinen ajattelunsa on erinomaista. Monellakin tavalla Marinin poliittisesta toiminnasta tulee mieleen Väinö Tanner, sosiaalidemokraateistamme ehkä ikonisin, joskin Marinin talousajattelu ei ole niin yksioikoista kuin Koiviston ja Tannerin. Siinäkin hän on nykyaikaisempi.

Me emme tule selviytymään tulevaisuuden haasteista yrittämällä muuttaa maailman takaisin 1950- tai 1930-luvuille, kuten oikeisto haluaisi tehdä. Oikeiston muka "realismia" olevat talousopit ovat silkkaa hevosen ulostetta ja oikeasti jokainen edes kansantaloustieteen perusteet tunteva tietää sen.Väestönkasvu maapallolla jatkuu edelleen parhaimmassakin tapauksessa jonkun aikaa, ja siitä äärimilleen hyötymään pyrkivä uusliberismi tulee aiheuttamaan todella vakavia ongelmia, ellei sitä sopivassa määrin yhteistyöllä rajoiteta. Toisaalta markkinoiden totta kai tulee antaa jossain määrin toimia, sillä vain riittävä kilpailu takaa laadun. Mutta jo tämä nyt käsillä oleva kriisi kertoo juuri sen, mihin aivottomasti ja uskonnonomaisesti palvottu talousliberalismi väistämättä johtaa: omaa itseään vahingoittaviin kriiseihin, jotka vieläpä tuottavat mitä hankalinta kiusaa ihmisille.

Lähes koko Itä-Eurooppa ja suurin osa omankin maamme konsusetiä ja tätejä, mukaan lukien talouselämämme johtajaeliitti, elävät edelleen kylmää sotaa eivätkö tule siitä koskaan ennen kuolemaansa sen pidemmälle pääsemään. Muutoinkaan talouselämän toimijat eivät yleensä ymmärrä kansantaloudesta yhtä'än mitään, sillä talous on heille vain silkkaa voitontavoittelua, yleensä keinolla millä tahansa ja varsinkin sillä tavalla tehty voitontavoittelua tietää aina melkoisia yhteiskunnallisia ongelmia. Ja niitä se on jo saanut aikaan: jättimäistä työttömyttä, kasvavaa eriarvoisuutta, joka alkaa nyt jo näyttää merkkejä purkautumisesta väkivaltana ja poliittista ja alueellista polarisoitumista. EU:n tasolla "talousajattelu" on saanut aikaan valtavan epätasapainon talousalueen sisällä, joka on hidastanut kasvua ja tuottanut jättimäisen velkaongelman. Suomi on juuri sen kuilun toisella puolella, jonka yli Itä-Euroopan maat kuvittelevat hyppäävänäs hyvinvointiin, vaikka taloudellisia lukuja vähänkään ymmärtävä käsittää, että ne eivät tule sitä tekemään, mutta sen sijaan vetävät vauraammatkin alueet deflatoorisiin luottokriiseihin.

Talousunionina EU on niin huono, että juuri tuon surkeampaa siitä ei olisi saanut, vaikka sen olisi suunnitellut mahdollisimman huonoksi. Ja syynä on se, että se on talousoikeiston luomus, arkkitehteinaan taloustoimijat: johtajat, pankkiirit, markkina-analyytikot ja kansantaloustieteilijät, jotka ovat yrittänneet olla ensinmainittuja hävetessään omaa ammattialaansa. Lopputulos on kauhea fiasko, kuten on tämän hetkinen maailmantalouskin. Loputtomasti ongelmia tuottava automaatti, joka elättää vain sensaatiotoimittajia, joita kyllä nykyään riittääkin joka oksalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu