Kehitysapu pitäisi kohdentaa niin, että se tekee itsensä tarpeettomaksi

Anonyymi

Otsikon ajatus pitäisi olla kaiken kehitysavun päämääränä. Ellei päämäärä ole tuo kehitysapu menee suurinpiirtein kankkulan kaivoon.

Kehitysavun vähäisten rahojen avulla pitäisi aina projektipaikkakunnalla aloittaa lumipallovyöry, niin että tuo annettu raha alkaa moniskertaistumaan.

Annan yksinkertaisen esimerkin, mitä sillä tarkoitan.
1. Jos annamme vain esim. ruoka-apua, se ei lopu koskaan, vaan avuntarve vain lisääntyy, koska se nostaa paikkakunnalla syntyvyyttä.

2. Jos annamme vain työkaluja, niin että paikkakunnan ihmiset voivat saada kasvatettua parempia satoja ja voivat ruokkia kyläläiset itse; noiden työkalujen lähettäminenkään ei johda mihinkään, aina tarvitaan uusia työkaluja, kun entiset menevät rikki.

3. Pitää kohdentaa kehitysapu niin, että sillä syntyy todellista toimeliaisuutta ja yritystoimintaa paikkakunnnalla, josta väki saa pysyviä tuloja lisää ja voi siten niiden uusien tulojen avulla ruokkia väkensä, kouluttaa väkensä ja huolehtia terveydenhoidosta ja kaikesta muustakin. Muu apu on täysin turhaa rahojen haaskuuta.

Mitä tämä siis tarkoittaa?
Toinen esimerkki, joka vielä selventää kuvaa.
- jos annamme ruokaa, sen antaminen ei lopu ikinä, vaan tarve kasvaa

- jos annamme kuokan, aina pitää lähettää uusia kuokkia

- jos koulutamme sepän, joka alkaa valmistaa kuokkia ja myymään niitä ja perustaa kuokkatehtaan ja alkaa myydä niitä koko maahan ja aina maailman ääriin asti, silloin vasta kehitysapu on kohdistettu oikein. Enkä nyt tarkoita kuokkia, vaan nykyaikaisia tuotantolaitoksia, tehtaita ja yrittäjyyttä, joka todella auttaa noita kylän tai alueen ihmisiä pysyvästi huolehtimaan itsestään.

Kaikki kehitysapu pitäisi siis kohdentaa niin, että sillä saavutetaan hyvän moninkertaistamista alueella tai paikkakunnalla, josta se hyvä voi laajeta ensin koko maata kattavaksi ja sitten myös johtaa mittavaan vientiin.

Kehitysavun pitää auttaa paikkakuntaa ja maata nousemaan sieltä kurjuudesta ylös. Vähät varat pitää siis kohdentaa niin, että ne moniskertaistuvat tuolla kohdemaassa! Tämä on oikeaa kehitysapua!

Kehitysapu on oikeaa vasta silloin, kun se apu tekee avun tarpeettomaksi jatkossa!

2

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noinhan se pitäisi olla.

      Meidän on turha toimia niin, että maapallon väestönkasvu vain yhä lisääntyy, koska tämä väestömäärä on jo nyt moninkertainen, mitä tämä meidän pallomme kestää.

      • Anonyymi

        Nyt olisi avun tarve maassa nimeltä SUOMI!! Lapset, nuoret ja vanhukset eivät saa apua, eikä hoitoa, kun ei ole rahaa. Pari miljoonaa heitettiin pohjattomaan kaivoon!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2175
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      341
      1403
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1375
    4. 168
      1281
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      920
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe