Tietoisuus on todistettavasti riippuvaista toimivista aivoista ja pitkälle kehittyneestä ruumista aivoineen, hermoratoineen ja aisteineen. Tietoisuutta materian ulkopuolella ei ole voitu todentaa luonnontieteellisen menetelmän avulla. Kaikki todistukset aineen ulkopuolisesta hengen tietoisuudesta perustuvat ihmisten subjektiivisiin kokemuksiin tai filosofiseen pohdintaan.
Ihmisalkio ei tiedosta itseään ja ympäristöään, joten sitä ei voida pitää tietoisena olentona. Lisäksi ihmisen tietoisuuden taso vaihtelee tajunnan tason mukaan: ihminen on unessa vähemmän tietoinen itsestään ja ympäristöstään kuin valveilla ollessaan ja tajuttomuuden tilassa tietoisuus sammuu kokonaan (kooma, anestesia, muu tajuttomuus). Ihmisessä ei ole todettu olevan aineetonta henkeä tai sielua, joka olisi itsestään tietoinen ruumiin ulkopuolella.
Tietoisuus on näytön perusteella pelkästään fyysinen ominaisuus. Tietoisuuden määrä ja taso vaihtelee ihmisen elämän aikana hyvin paljon sikiöstä dementointuneeseen vanhukseen. Jos ihmisessä olisi aineeton henki tai sielu, niin tämä ei tee itseään tiettäväksi millään tavalla ja ihmisen psykologiset toiminnot (ajatukset, tahto, tunteet, tieto, muisti) ovat täysin riippuvaisia toimivista aivoista ja ruumiista aisteineen. Ei ole järkeviä perusteluja sille, että ihminen olisi tietoisena olentona peruslaadultaan henki eikä fyysinen olento.
Heikki Patronen Oulun yliopistosta on kirjoittanut omakustanteisen kirjan "Fysikaalinen teologia". Sen perusoletus on, että kaikki tietoisuus on pohjimmiltaan luonteeltaan hengen ominaisuus. Tälle oletukselle ei löydy yhtään järjellistä perustelua luonnontieteiden alueelta. Kaikki perustelut jäävät metafysiikan ja uskontojen tasolle: filosofin turhaksi ja typeräksi pohdinnaksi. Sitä se teettää, kun on luettu yleistä aate- ja oppihistoriaa, sekaannuttu filosofiaan ja täytetty pää kristillisellä dogmaattisuudella ja ID-teorian todeksi osoittamattomilla tyhjillä argumenteilla.
Mistä tietoisuus johtuu?
1
103
Vastaukset
- Anonyymi
Tietoisuus on tietenkin hengen eikä ruumiin ominaisuus. Samoin kuin ovat järki ja omatunto. Emme löydä viisautta mistään kivestä tai kannosta, emme ihmisruumiista emmekä lintujen siivistä, mutta voimme löytää sen hengestä.
Hengen eri tasot eivät ole samoja. Mutta jotain hengessä on, joka on aina yksi ja sama. Nimitämme sitä Jumalaksi. Jokaisen ihmisen sielu on puhtaana yhtä Jumalan kanssa, ja sielu on se osa joka on tietoinen. Sielun tietoisuus ei ole riippuvainen ruumiin olotilasta. Ihminen tosin harvoin on tietoinen omasta sielustaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 903914
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1991518- 761400
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401100Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051040Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3261023- 47949
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en132920Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os86919- 98899
