saako juutalainen uskonsa puolesta tappaa(silmä silmästä jne)Mitä juutalaisuus tarkasti sanoo tappamisesta?Mielestäni juutalaisuudessa asia on sekä että olenko oikeassa?
saako tappaa
All
4187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
SIINÄ ON HYVÄ JA HUONOPUOLI.ONHAN SUOMALINEN SANONTA. VIEDÄ SAUNAN TAAKSE JA TAPPAA.JOITAIN IHMISIÄ ON MITKÄ PITÄIS TEHDÄ NÄIN.
"Jos joku vahingoittaa toista, niin ettätämä kuolee, häntä rangaistakoon kuolemalla. Mutta ellei hän tehnyt sitätahallaan, vaan Jumala antoi sen tapahtua hänen kätensä kautta, hän voi paeta paikkaan, jonka minä osoitan. Mutta jos joku tekee niin pahasti, että salakavalasti murhaa toisen ihmisen, hänet on minun alttarinkin äärestä haettava surmattavaksi"
Nämä kohdat Mooseksen kirjasta
Vain toisen juutalaisen tappaminen on kiellettyä. Juutalaisten pyhissä ohjeissa jopa sanotaan, että jos juutalainen raiskaa vääräuskoisen, niin on parempi samalla tappaa kyseinen nainen, koska muuten siitä koituu juutalaiselle harmia.
Ehkä asetan kysymykseni väärin kun kukaan juutalainen tms asian osainen ei ota kantaa.
Ja kysynkin onko tappaminen juutalaisten ja arabien mielestä ihan vaan kivaa ja OK ?
Ja onko pakko tappaa ? Mikä estää laittamasta asetta kaappiin?