Onko Ylen nenäpäivänä näytettävä kuvamateriaali tarkoitushakuista? Niissähän näytetään miten naiset ja lapset tekevät erilaisia töitä, kantavat polttopuita metsästä ja vettä kilometrien päästä. Tämähän toki avaa kukkaronnyörejä.
Mutta koskaan ei näytetä mitä miehet tekevät. Vetävätkö miehet vain lonkkaa, käyvätkö kodin ulkopuolella töissä vai ovatko sotimassa?
Nenäpäiväkeräys
16
1246
Vastaukset
- Anonyymi
Miesten hyvinvoinnin takiahan näitä nenäpäiväiviä vietetään, että saisivat edelleenkin viettää makoiluaan ja harrastaa joutenoloansa.
- Anonyymi
Vanhustenhuollossa ei ole saavutettu vaadittuja vaatimuksia, kun ei ole rahaa!!
Eilen kerättiin huutaen ja mekastaen pari miljoonaa afrikkaan!!??
Miehet siellä makoilee nuotion lämmössä, lisääntyvät kiitettävästi, muut hommat ei onnistu/kiinnosta. Maa on täynnä luonnonrikkauksia, timanteista lähtien, muuta sitä ei paikalliset osaa/viitsi itse hyödyntää! Ja Suomi auttaa!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanhustenhuollossa ei ole saavutettu vaadittuja vaatimuksia, kun ei ole rahaa!!
Eilen kerättiin huutaen ja mekastaen pari miljoonaa afrikkaan!!??
Miehet siellä makoilee nuotion lämmössä, lisääntyvät kiitettävästi, muut hommat ei onnistu/kiinnosta. Maa on täynnä luonnonrikkauksia, timanteista lähtien, muuta sitä ei paikalliset osaa/viitsi itse hyödyntää! Ja Suomi auttaa!!Huomaa kyllä miten siellä valtion hoivissa olet huolissasi rahoistasi etkä ole valmis antamaan yhtään heikoimmille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanhustenhuollossa ei ole saavutettu vaadittuja vaatimuksia, kun ei ole rahaa!!
Eilen kerättiin huutaen ja mekastaen pari miljoonaa afrikkaan!!??
Miehet siellä makoilee nuotion lämmössä, lisääntyvät kiitettävästi, muut hommat ei onnistu/kiinnosta. Maa on täynnä luonnonrikkauksia, timanteista lähtien, muuta sitä ei paikalliset osaa/viitsi itse hyödyntää! Ja Suomi auttaa!!Miehet siellä pitävät monta vaimoa "lämpimänä", samaan aikaan ovat raskaana,kyllä sinne sinne kehitysapua tarvitaan. Ei ne sellaista lapsijoukkoa elätä itse, mutta holtittomasti kyllä lisääntyvät.
Ehkäisyvälineet ovat se mitä siellä tarvitaan,rahan syytäminen sinne vain lisää ylikansoitusta.
Tämä viesti varmaan poistetaan liian totuudenmukaisena. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miehet siellä pitävät monta vaimoa "lämpimänä", samaan aikaan ovat raskaana,kyllä sinne sinne kehitysapua tarvitaan. Ei ne sellaista lapsijoukkoa elätä itse, mutta holtittomasti kyllä lisääntyvät.
Ehkäisyvälineet ovat se mitä siellä tarvitaan,rahan syytäminen sinne vain lisää ylikansoitusta.
Tämä viesti varmaan poistetaan liian totuudenmukaisena."Ehkäisyvälineet ovat se mitä siellä tarvitaan,rahan syytäminen sinne vain lisää ylikansoitusta."
Asia on just näin. Kierukoita, e-pillereitä ja kortsuja sinne pitää roudata rahtikone/laivakaupalla. Niin ja käyttöpakko tietysti ruoka avun ehtona. Siitä se homma lähtee korjaantumaan. Rahaa sinne on turha kaataa, se on pohjaton säkki. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huomaa kyllä miten siellä valtion hoivissa olet huolissasi rahoistasi etkä ole valmis antamaan yhtään heikoimmille.
Mitä jos sinä itse avustaisit ihan omilla rahoillasi etkä vaadi sitä muilta.
- Anonyymi
Pari-kolme vuotta sitten oli tv:ssä ohjelma jossa esiteltiin kuinka Tsekin tasavalta oli laittanut n-kylään aurinkopaneeleilla toimivan sähköjärjestelmän. Vuoden kuluttua koko systeemi oli käyttökelvoton kun oli komponentteja varastettu (ja myyty?) sekä omatekoisia viritelmiä laitettu. Korjasivat systeemin uudelleen mutta ei se kauaa kestänyt kun oli tuhottu uudelleen.
- Anonyymi
Tätähän se on! Jos vähääkään osaa käyttää aivojaan, niin kyllä pitäisi viimein jo huomata, miten jumalattomasti tuota "apua" on vuosien mittaan kerjätty ja jaettu. Näinhän se myös on, että "hölmöimmän eväät syödään ensin"! Oma väki tarvitsisi kipeästi apua esim. lasten hyvinvointiin, mutta kun esitetään maailman parantajaa ja jaetaan rahat taivahan tuuliin!
- Anonyymi
Tuetaan vaan väestöräjähdystä, mustien määrä on moninkertaistunut viimeisten vuosikymmenten aikana. Samaan aikaan fiksuimmat eivät enää länsimaissa lisäänny. Oksettaa koko nenäpäivä. Mustat eivät olleet keksineet edes pyöräå ennen valkoisten tuloa Afrikkaan. Ainoa asia minkä mustat osaa on lisääntyminen.
- Anonyymi
Kaikista paras lapsi Afrikassa on syntymätön lapsi.
- Anonyymi
Taas vedettiin punaisista nenistä oikein urakalla.
3.3 miljonan euron potti.
Mihinkäs keräysvarat sitten menee todellisuudessa.
Sitä ei sitten tiedä ketään.
https://yle.fi/uutiset/3-11647959 - Anonyymi
No tietenkin ne miehet vain siittävät lapsia lisää...sitä ei estetä, ja onhan meillä Suomessa varaa auttaa koko maailman hätää kärsiviä.
- Anonyymi
"Onko Ylen nenäpäivänä näytettävä kuvamateriaali tarkoitushakuista?"
Se on juuri sitä. On se kumma kun veronmaksajien rahoilla pyöritettävä suojatyölaitos valjastetaan Afrikan kehitysapukeräyksen masinointiin. Koskaan nenäpäivässä ei näy vilaustakaan suomalaisten sairaiden, pienituloisten, yksinhuoltajien, köyhien, vanhusten, sotaveteraanien, invalidien yms. oloista, joista osalla elämä on todellista taistelua byrokratian rattaissa päivästä toiseen. - Anonyymi
"Suomi hakee kokouksesta selvää kirjausta vahvasta poliittisesta ehdollisuudesta avulle. Näin halutaan varmistaa muun muassa se, ettei Afganistanissa tehty vaivalloinen ja pitkäjänteinen työ naisten ja lasten aseman parantamiseksi mene hukkaan.
Suomen tuki Afganistanille on ollut viime vuosina vajaat 30 miljoonaa euroa vuodessa"
Turhanpäiväisiä miehiä päästetään Suomeen eläteiksi, miksi ei naisia ja lapsia? Naiset tekisivät
sentään töitä täällä, jääkööt laiskurimiehet sotimaan. Säästyisi 30 miljoonaa euroa vuodessa ulkomaanapuun. - Anonyymi
En ikinä anna keräyksiin lanttiakaan. Se on hyvä periaate.
- Anonyymi
Afrikka pitää jättää yksin eikä lähettää sinne euroakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370