Nato on demokratioiden puolustusliitto

Anonyymi

Kansa luonnollisesti inhoaa sodasta ja aseista puhumista ja siksi poliitikot ei niistä Suomessakaan puhu ja armeija jää liian heikosti varustetuksi.

Ei kansa Venäjällä ja Pohjois-Koreassakaan pidä aseista ja sodista, mutta siellä ei ole vapaita vaaleja ja aseisiin voidaan panna paljon rajaa.

Pienet demokratiat voi saavuttaa riittävän pelotteen Venäjän kaltaisia maita vastaan vain liittoutumalla keskenään.

Demokratioiden puolustusliitto on Nato.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pohjois-Korealla on vähemmän rahaa kuin Virolla mutta sillä on kuitenkin ydinase.

      Ei kansa sielläkään sellaista halua mutta siltä ei kysytä mitään.

    • Anonyymi

      Suomessa poliitikot tietää ettei heitä äänestetä jos puhuvat sodasta ja aseista.

    • Anonyymi

      # Kansa luonnollisesti inhoaa sodasta ja aseista puhumista ja siksi poliitikot ei niistä Suomessakaan puhu #
      Ja näin jää kenraalaille oikeudet hankkia, vastoin kansan tahtoa, aseita joita oma puolustuksemme ei lainkaan tarvitsisi.
      Esimerkkinä valtamerialukset, satojen kilometrien kantamaohjukset ja hyökkyshävittäjät.
      Tarpeeseen olisivat kevyet ilmatorjunta - ja panssarintorjuntaohjukset ja vieraasta sotaväestä vapaa maamme.

      • Anonyymi

        "Ja näin jää kenraalaille oikeudet hankkia, vastoin kansan tahtoa, aseita joita oma puolustuksemme ei lainkaan tarvitsisi."

        Ei kenraalit mitään hanki. Poliitikot päättää puolustusbudjetin rahat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Ja näin jää kenraalaille oikeudet hankkia, vastoin kansan tahtoa, aseita joita oma puolustuksemme ei lainkaan tarvitsisi."

        Ei kenraalit mitään hanki. Poliitikot päättää puolustusbudjetin rahat.

        Limberg

        Vietin Amerikassa pitkiä aikoja ja sain hankituksi sieltä kruunun jalokivet .
        Ilmeisesti ohjukset jotka sopivat vain Amerikasta hankittaviin hävittäjiin.


    • Anonyymi

      Demokratia on hieno aate edellyttäen se olisi kaikissa maailman maissa. Kansa äänestäisi kaikissa maissa rauhantahtoisia poliitikkoja ja heikot armeijat eivät olisi uhka muille.

      Valitettavasti näin ei ole. Ääriesimerkkinä Pohjois-Korea jossa kansa kuolee nälkään kun diktaattori käyttää kansalta mitään kysymättä rahat ydinaseeseen.

      Demokratioiden on pakko liittoutua ollakseen riittävä pelote diktatuureille.

    • Anonyymi

      " Demokratioiden puolustusliitto on Nato "

      Välillä tuo demokratian monenkirjavuus vähän hirvittääkin. Hitlerkin aloitti uransa oikeistopuolueen riveistä nopeasti johtoon nousten, aluksi demokraattisesti, sitten väkivalloin.

      Nyt USAn kaksipuoluejärjestelmä on ajautunut ääritilanteeseen niin, että presidenttipuoleesta on tullut presidentin kumileimasin ja kritiikitön lahko tai kulttijoukko. Oikeistolainen valtion sabotointi ja strategiattomuus on jo aiheuttanut suurta vahinkoa USAssa esim. hoitamattomana pandemian muodossa, Aasiankaupan menetyksenä Kiinalle jne. NATOssa on turvallisuudestaan huolestuneita maita.

      Toimiva demokratia on myös ihmisoikeus. Niiden voimaansaattamiseen tarvitaan järjestäytynytttä valtioiden yhteistyötä - ja nyt USAssa pikaisesti vaihtuvaa hallintoa - demokraatisten maiden yhteisön edistymiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      272
      4468
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      3601
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1897
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1799
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1477
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1027
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      957
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      122
      911
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      883
    Aihe