Ei tainut sama suunta mennä perille.

Demareitten vaalimainoksessa 2019 luvattiin apua eläkeläisille, lapsille ja työllisille. Ja mitäs meidän hallitus on puuhaillut? No anteli koronan aikana rahoja porvareille. Vappusatanen puuttuu viellä. Ja nyt ollaan isoissa veloissa. Demarit eivät ole työväen puolue, vaikka he kuinka lupaisivat.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sitä ei voida panna maksuun ennenkuin persujen lupaama mummontonni on jaettu. Voi tulla taloudellisia vaikeuksia, jos noita lupauksia ruvetaan kumulatiivisesti panemaan täytäntöön.

Äänestä
  • Aina pitää pistää keskustelu persuihin. Eikö löydy vanhuksella toista puheenaihetta?

    Äänestä

Tosin kokoomus "työväenpuolue" lupasi Sari sairaanhoitajille 500 euroa, no mitä saivat?

Äänestä

Demarien suunta pitää olla alaspäin.

Äänestä
  • Demarien kyydissä kaikilla on suunta alaspäin.

    Äänestä

RKP elää 1700-lukua, samoin hallituksen kielipolitiikka. SDP:tä ei vielä ole perustettu?

Äänestä

Vaa`ankieli. Demarit alistuvat ruotsalaisten tahtoon kuten aina ennenkin.

Äänestä

Vain tyhmä uskoo vaalilupauksiin koska jokainen puolue lupaa " kymmenen hyvää ja yhdeksän kaunista":
Suomalaiset ovat kurkkuaan myöten täynnä Sipilän hallituksen leikkauksia, jotka kohdistuvat opiskelijoihin, lapsiperheisiin, työttömiin ja eläkeläisiin. SIPILÄ lupasi kaksi viikkoa ENNEN VAALEJA, että näiltä ihmisiltä ja muilta tuensaajilta ei leikata senttiäkään. Vaalien jälkeen Sipilä leikkasi juuri heiltä. Eivät ihmiset unohda tällaista huijausta”, Marin sanoo.”Kehotan Sipilää katsomaan peiliin ja tunnustamaan, että petetyt vaalilupaukset eivät ole kenenkään toisen syytä. Ehkä sitä kautta Sipilän ylimielisyyden tilalle tulisi edes pieni ripaus nöyryyttä”, Marin läksyttää.

Äänestä
  • Sipilän hallitushan pyrki saamaan talouttamme järkevään suuntaan, siinä ei tuhlailla enempää kuin ansaitaan eli verojen on riitettävä kaikkiin kuluihin. Sipilän ja Orvon aikana saatiin velanottoa huomattavasti laskemaan mutta 4 vuotta oli liian lyhyt aika ja kun SS pääsi valtaan pikavippeineen niin kaikki alkoi taas mennä pieleen!

    Kun meillä on vasureiden sylikoira ay mafia niin sehän kuvittelee olevansa jopa hallituksen ja eduskunnan yläpuolella eli Suomen keisari. Sehän aina pyrkii kaiken järkevän estämään, koska elintason nousu tuhoaisi sen vasemmiston mukana. Onhan faktaa, että kun elintaso nousee niin vasemmiston kannatus laskee.

    Olen itse ollut työeläkkeellä noin 14 vuotta enkä huomannut isompaa ongelmaa Sipilän aikana sen suhteen. Työeläke on ansaittua, se on siirrettyä palkkaa ja se lienee sitä jokaisella joka on vuosikymmenet raatanut laillisissa hommissa.

    Sipilän touhu oli rehellisempää kuin Sosialisti Sannan joka on työllisyysasteen nostamisen tyystin unohtanut hallituksineen. SS tietää joutuvansa puuttumaan sylikoiransa ruokakuppiin jos todella haluaa nostaa työllisyysastetta!

    SS eli Marin sopii kaupan kassalle mutta ministeriksi tuskin!

    Äänestä

Apua saivat lapset, mutta ainoastaan Lähi-Idästä tulevat partasuulapset. No, edes jokin ryhmä sai apua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Demareitten vaalimainoksessa 2019 luvattiin apua eläkeläisille, lapsille ja työllisille. Ja mitäs meidän hallitus on puuhaillut? No anteli koronan aikana rahoja porvareille. Vappusatanen puuttuu viellä. Ja nyt ollaan isoissa veloissa. Demarit eivät ole työväen puolue, vaikka he kuinka lupaisivat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu