¨Kannabiksen myynnin muuttaminen lailliseksi ja verotettavaksi elinkeinoksi mahdollistaisi merkittävän verokertymän. Nykyisin rahat kerää pääsääntöisesti järjestäytynyt rikollisuus”, jatkaa Kokoomusnuorten puheenjohtaja Matias Pajula.
Lisäksi kokoomusnuoret katsoo, että prostituutio tulee mahdollistaa elinkeinona ottamalla mallia Alankomaista, jossa esimerkiksi bordellit ovat laillisia. Tavoiteohjelman kirjauksen mukaan ”mahdollistetaan prostituutio elinkeinona ottamalla mallia Alankomaissa olevasta säännellystä ja valvotusta” järjestelmästä¨
Kokoomus saitte jo ääneni kunnallisvaaleissa. ravintoloiden kyrpähaukat toki vastustelee ja poliitikot, tyyliin tavara kuluu. Mieshuorista onkin puute voivotellaan Dilhoihin menee ja pattereihin, turhauttaa ja Gampiaan ei lentoja. Keskusta vastustaa, muistavat Johannes Virolaisen kesk, seikkailut. Vihreät puoltaa, kaikki virh, tietää että pössytellessä panettaa.
Uusi Suomi. Kok nuoret kannabis ja prostituutio lailliseksi.
14
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa miettiä ehdotusta. Jos olisi laillistetut bordellit, niin raiskaukset vähenisivät tai jopa loppuisivat kokonaan. Vai vaikuttaisko se mitään mamuraiskaajiin? Hintataso tietysti pitää huomioida, avl ja kymmenen kerran alennuskortti olisi huomioitava.
- Anonyymi
"...niin raiskaukset vähenisivät tai jopa loppuisivat kokonaan." HEH
- Anonyymi
Putosikohan Johannes 1980 juuri siksi , kun nousi kohu uudesta heilasta Kaarinan tilalle...Paavon pussiin meni äänet-
- Anonyymi
Kannabiksen laillistamista kannattaa suurin osa suomen poliittisista nuorisojärjestöistä. Kansanedustajista valitettavasti enemmistö tukee rikollisuutta eli ei laillistu vielä.
- Anonyymi
YK:n huumekomissio, CND, pitää 2. – 4. joulukuuta 63:nnen kokouksensa, jossa kahden vuoden jahkailun jälkeen 53 valtiota YK:n 193:sta jäsenvaltiosta äänestää maailman terveysjärjestön, WHO, suosituksista kannabiksen, kannabishartsin ja niiden vaikuttavien aineiden THC ja CBD huumeluokituksen muuttamiseksi.
WHO:n kannabiksen luokitusprosessi käynnistyi virallisesti vuonna 2016. WHO:n asiantuntijakomitean, ECDD, laatimat suositukset annettiin YK:lle tammikuussa 2019, ja CND:n äänestysprosessi yhä uusine viivytyksineen on kestänyt jo kaksi vuotta.
Kannabiskeskustelussa huomion vie yleensä porttiteoria, käytön haittavaikutukset, nuoriso, salakuljetus ja rikollisuus sekä muut perinteiset aiheet, joilla on perusteltu kriminaalivalvonta ja ihmisten rankaiseminen. Ongelmien ytimessä on kuitenkin yli 60 vuotta sitten tehty kannabiksen luokittelupäätös, ja kannabisaktivistit ovat vuosikymmeniä yrittäneet nostaa esille luokitukseen liittyviä järjestelmävirheitä.
Huumekeskustelussa ei saisi koplata kannabiksen lääke- ja viihdekäyttöä, mutta nämä koplataan vuoden 1961 huumesopimuksessa. Suuri yleisö uskoo kannabiksen olevan vaarallista, eihän sitä muuten olisi luokiteltu vaaralliseksi huumeeksi. Kannabiksen ja alkoholin käytön haittoja ei saisi vertailla, mutta huumepoliisi tekee tätä joka päivä sakottaessaan kannabiksen käytöstä mutta ei alkoholin käytöstä.
Kannabiksen nykyisessä huumeluokituksessa on kaksi perusongelmaa:
1. kannabis ja kannabishartsi eli hasis ovat vuoden 1961 sopimuksen ankarimmassa IV luokassa heroiinin rinnalla vaarallisena huumausaineena, jolla ei ole lääkinnällistä käyttöä, sekä I luokassa vaarallisena huumausaineena heroiinin ja kokaiinin rinnalla;
2. kannabiksen vaikuttava aine THC on lievemmän vuoden 1971 sopimuksen I luokassa amfetamiinin ja ekstaasin rinnalla, ja synteettinen delta 9-THC, dronabinoli, vieläkin lievemmässä II luokassa.
Luokituksille ei ole tieteellistä perustelua, koska sellaista ei aikoinaan tehty. - Anonyymi
Hamppua! Hyi saatana! Kokaiinin käyttö itselääkintään pitää sallia.
- Anonyymi
Kannabis on jo laillistettu monessa paikassa. Ihan järkevää koska se on paljon vähemmän haitallista kuin alkoholi. Kokaiini on ns. kova huume että sen laillistaminen ei ole niin järkevää. Tosin eihän laittomuus mitään estä. Ihan mitä vaan saa rahalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannabis on jo laillistettu monessa paikassa. Ihan järkevää koska se on paljon vähemmän haitallista kuin alkoholi. Kokaiini on ns. kova huume että sen laillistaminen ei ole niin järkevää. Tosin eihän laittomuus mitään estä. Ihan mitä vaan saa rahalla.
Hamppua käryyttelemällä laadukkaatkin ihmiset haisevat kuin vihervasemmiston kävelevät kompostit. Jotain rajaa sentään pitää olla ettei lasketa roskasakiksi.
- Anonyymi
Mepeille kysely, käyty on yli 100 prossa, avustajatkin halusi. Linkola aikoinaan jo sanoi, että terveyskeskusten yhteyteen ja kela kortilla ale. Maailman vanhin ammatti, jopa ennen vihreitä hampunkasvattajia.
- Anonyymi
Yllättävän järkeviä avauksia oikeistolaisilta. Persuilta ei mitään järkevää.
- Anonyymi
Kokoomuksen äänestäjälle kelpaa tulonlähteeksi lähes mikä tahansa.
Nuoria voidaan tuhota huumeilla ylisukupolvisesti, jopa omasta suvusta, kunhan tulee fyrkkaa.
Ihmiskauppaa jo harjoitetaankin, mm. työntekijöitä välitetään kaikenlaisten välistävetäjien toimesta. Nyt pitäisi vielä alkaa myydä toisen ihmisen tussua ja vetää siitä hyvä tili.
Sika on sika ja ahneus on lobotomialla hoidettava sairaus.- Anonyymi
Seuraava slogan voisikin olla:
Anna ääni parittajalle, se on ääni lompakollesi.
- Anonyymi
Maassa rikollisuutta? Hoidetaan pois. Järjestetään hoitoloita, joissa rikollisuus oikeutetaan ja todetaan, että hyvinhän tuo meni. Miksi ei olla keksitty aikaisemmin?
- Anonyymi
Pitäisi laillistaa heti eikä myöhemmin. Kannabis irti huumeista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724486Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673615Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621911Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261818Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991485Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341031Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18970en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122922Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883