Vastoin tapojani arvostelen henkilöä

Kirjoitin tämän sen vuoksi, että tämä meidän Pankkomajurimme häiriköi myös muilla kuin Suomen keskustan palstoilla. Tämä aloitus on kirjoituksestani Perussuolalaiset puolueen palstalta.

Aloittaja on Keskustan palstalla häiriköinyt Pankkomajuri. Hänellä ei ole mitään oikeaa käsitystä tieteistä, taiteista, historiasta ja varsinkin poliittinen historia on hänelle aivan yhtä mössöä, tyhjästä, siis omasta päästä otettua kepulais-persulaista vihan, kaunan ja kateuden evankeliumia.
Yhdyssanat ja isot alkukirjaimet menevät useimmin väärin kuin oikein. tästä esimerkkinä sana renessanssi.
Pankkomajuri on lempinimi hänelle mistään mitään tietämättömälle, mutta oppineena esiintyvälle surkimukselle
Hän on keksinyt lämpölaajenemattoman veden, "litra vettä painaa aina sata varmasti saman" hän väittää.
Kemian laskuja hän laskee "Tilavuuspainoilla helposti", tilavuuspainot ovat huolintaliikkeiden käyttämiä laskutusperusteita.
Tämä meidän Pankkomajurimme esiintyy insinöörinä. Todellisuudessa hän ei hallitse edes vanhan kansakoulun aritmetiikkaa. Hän ei tiedä miten pallon tilavuus lasketaan.
KepuKemistinä hänellä ei ollut, eikä ole ja ei tule olemaan mitään tietoa kemiasta. Atomipainot, alkuaineiden jaksollinen järjestelmä, molekyylit ja vaikka moolit ja kaasujen tilayhtälöt ovat tälle meidän suurelle tiedemiehelle aivan utopiaa, hänen käsityskykynsä ulkopuolella.,
Hän ei ole meidän kaltainen. Ymmärtäkäämme häntä.
Miksihän esiintyy sivistyneenä? Vaikka ei totisesti ole koulusivistystä muusta sivistystä puhumattakaan.
Pankkomajuri taitaa ymmärtää oman mitättömyytensä ja yrittää paikkailla sitä perikepulaisilla valeilla?

13

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osmiumille vaikea kysymys: kumpi painaa enemmän kilo larvoja, vai kilo rautaa `?
      Saat kysyä Kapilta ja Mielipidepankiltakin jos et tiedä, että olisiko heitä apua, vaikka pirauta heille.-.

    • Anonyymi

      larvoja= karvoja.

    • Anonyymi

      Osmium näköjään päässyt lomalle piirimieli puolelta.

    • Anonyymi

      Siehän sälli olet!



      Osmium76
      Eilen 10:57


      Anonyymi kirjoitti:

      "Mitä tarkoitat ilmaisulla "tässä yhteydessä" tässä yhteydessä. Tai mitä tarkoitta renesanssi tässä yhteydessä."

      Mitä se tarkoittaa isolla alkukirjaimella kirjoitettuna keskellä lausetta?
      Tarkoittaako Pankkomajuri sillä nimityksellä itseään ja uudelleen syntymistä kepuänkyrästä pölhöpersuksi tai jopa persuidiootiksi?

    • Anonyymi

      Osmium ei läpäise ainekirjoitus fraaseja. Kapikin sanoisi häntä pankkolängvitsiksi.

    • Anonyymi

      Kapin hokema tuo "pankkopoika"

    • Anonyymi

      Timon perässäkulkijat ja seuraajat siinä kinastelee keskenään. Jos olisivat lähietäisyydellä saattaisi useammalla olla nenäpäivä.

    • Anonyymi

      Pankko meltuaa myös iltapäivälehtien palauterimpsuissa.

      • Anonyymi

        ⁷Minä olen PROFEETTA ja tiedän että valtanne otetaan teiltä pois ,myös keskustassa. Nyt on määräys olla kaikkia muita puolueita vastaan ,paitsi perussuomalaisia ja kristillisiä ja sitten heidänkin valta otetaan pois. Varokaa kaikea muita kuin Jehovan todistajia. En kuulu heihin ,mutta näin on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ⁷Minä olen PROFEETTA ja tiedän että valtanne otetaan teiltä pois ,myös keskustassa. Nyt on määräys olla kaikkia muita puolueita vastaan ,paitsi perussuomalaisia ja kristillisiä ja sitten heidänkin valta otetaan pois. Varokaa kaikea muita kuin Jehovan todistajia. En kuulu heihin ,mutta näin on.

        ⁸KÄÄNTYKÄÄ Jumalan puoleen ,nöyränä.


    • Anonyymi

      On tuo pankkomajuri kyllä perin veikeä otus.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      179
      3655
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      68
      2096
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1288
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1094
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1000
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe