Biden tulee olemaan katastrofi jenkeille

Anonyymi

Bidenin linja on käytännössä vastakkainen, kuin Donald Trumpin linja. Siinä missä Trump pyrki tuomaan työpaikat USA:n maaperälle, Biden ajaa avointa globaalia kauppaa, jossa työpaikat siirtyvät halpatyömaihin, joista rahaeliitti voi tuoda halpatyövoiman valmistamia tuotteita myytäväksi hyvällä katteella länsimaiden markkinoille.

Joe Bidenin myötä Yhdysvaltojen rajat aukeavat massamaahanmuutolle ja sinne alkaa vyöryä massiivisesti tulijoita erityisesti Etelä-Amerikasta, jossa on paljon sellaisia ihmisiä, jotka ovat halunneet tulla Yhdysvaltoihin, mutta eivät ole sinne Trumpin linjan vuoksi päässeet.

Nyt jos Biden nousee valtaan, vyöryvät nämä maahanmuuttajamassat USA:n maaperälle. Osaltaan myös korona tulee lisäämään maahanmuuttoa, sillä se on heikentänyt työllisyyttä monissa maissa, ja jos Biden on presidentti, tulevat nämä kaikki miljoonat joutilaat suuntaamaan kohti Yhdysvaltoja.

Tulijoita riittänee myös muualta kuin Etelä-Amerikasta, Afrikastakin tulijoita riittää varmasti ja Bidenin johtama USA toivottaa heidät kaikki varmasti tervetulleiksi.
Mitä Joe Bidenin valinta tarkoittaa sitten USA:n työllisyydelle?

Vaikutukset ovat nähdäkseni yksiselitteisen kielteisiä.

Aasian ja Etelä-Amerikan halpatyövoimalla tuotettujen tuotteiden vyöry USA:n markkinoille alkaa ja tämän myötä työpaikat alkavat taas siirtyä USA:n maaperältä pois. Toinen merkittävä mekanismi, joka tulee tuhoamaan amerikkalaisten työllisyyttä on halpatyövoiman vapaa vyöry USA:n työmarkkinoille.

Donald Trump on toiminut tässä asiassa nerokkaasti, sillä hän on toivottanut yritykset tervetulleiksi työllistämään USA:ssa, mutta ulkomaisen työvoiman työlupien saannista on tehty todella vaikeaa. Tämä on tietenkin johtanut siihen, että yritysten on ollut pakko palkata ihmisiä USA:sta töihin ja tämän ansiosta työllisyys oli ennen koronaa paremmalla tasolla kuin vuosikymmeniin ja myös palkkakehitys oli hyvää.

Nyt tilanne muuttuisi Bidenin valinnan myötä täysin, ja kyyti tulee olemaan todella kylmää USA:n työmarkkinoilla nimenomaan kotimaiselle työvoimalle.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

        Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
        NATO
        272
        4486
      2. Stefu haikailee

        Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        267
        3615
      3. Harmi mies ettet arvostanut

        Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
        Ikävä
        162
        1911
      4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

        Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
        Suomalaiset julkkikset
        26
        1818
      5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

        Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
        Maailman menoa
        299
        1485
      6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

        Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1031
      7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

        “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
        Suomi24 Blogi ★
        18
        970
      8. en vaan saa häntä pois

        Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
        Ikävä
        122
        922
      9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

        Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
        Sinkut
        235
        883
      Aihe