RKP keikkuu 3,9 - 4,3 %:n välillä, Vasemmistoliitto enää 7,7 %.
Rinteen/Marinin hallitusohjelma sisältää lisää ruotsipakotusta. Lisäksi kaksikielinen kaksinkertainen soten hallintomalli ja kansalliskielilautakunnat ovat varsinainen vedätys, jossa kustannukset eivät sureta. Piikki on auki.
Viimeisin Yle-Gallup 9.11.2020:
- SDP 21,2 % (-0,6)
- Vas. 7,7 % (-0,2)
- Vihr. 10,8 % (-0,1)
- KOK 16,6 % (-1,1 %)
Kokoomus ei ole hallituksessa, mutta viime kädessä edellinen opetusministeri Kokoomuksen Sanni Grahn-Laasonen vesitti kielikokeilun juuri ennen vuoden 2019 eduskuntavaaleja.
Moni äänestäjä luuli, että kansalaisaloitteen seurauksena pakkoruotsi on jo poistettu.
Pakkoruotsittajien Gallup-luvut pitkään laskussa - nyt myös SDP -0,6 %.
17
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Pääministeri Marinin henkilökohtainen suosio ei enää riitä mihin vain.
Oikeusministerinä RKP:n Henriksson, Vas.liiton opetusministeri Li Andersson ja SDP:n Kiuru ovat saaneet puuhata koronan suojassa omiaan. Ja tulokset alkavat näkyä. - Anonyymi
Entinen ja nykyinen opetusministeri siirtyy piakkoin syrjään henkilökohtaisista syistä.
Nykyinen Li Andersson poistatti ensi töikseen Suomalaisuuden Liitolta sen aiemman pienen valtion avun. Pakkoruotsihallitus yrittää ilmeisesti tuhota vuonna 1906 perustetun liiton toimintaedellytykset. Liitto on ainoa vapaata kielivalintaa julkisesti puolustava taho.- Anonyymi
Oli selvää että RKP hyökkää ainoaa virallista tahoa vastaan, joka kritisoi pakkoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oli selvää että RKP hyökkää ainoaa virallista tahoa vastaan, joka kritisoi pakkoa.
Se oli odotettavissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se oli odotettavissa.
ärkoopee on olemassa vain pakkoruotsituksen takia ja taistelevat olemassaolostaan.
- Anonyymi
Suljettujen ovien takana on suunniteltu niin paljon ruotsipakotusta ja kaksikielisyysteatteria lisää, että niiden etenemiselle ei julkisuus olisi hyvästä.
- Anonyymi
Nyt pakkokielipuolueella ja hännystelijöillä on kiire ulosmitata ja sotkea kielioohjelmia lisää.
Näiden toimien jälkeen, jos ne tulevat yleiseen tietoisuuteen, toista mahdollisuutta ei ehkä enää tule. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt pakkokielipuolueella ja hännystelijöillä on kiire ulosmitata ja sotkea kielioohjelmia lisää.
Näiden toimien jälkeen, jos ne tulevat yleiseen tietoisuuteen, toista mahdollisuutta ei ehkä enää tule.Kyllä ne nyt hääräävät!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ne nyt hääräävät!
Mitä enemmän vahinkoa, sitä parempi.
Ja kaikki tämä valtiovallan suojeluksessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä enemmän vahinkoa, sitä parempi.
Ja kaikki tämä valtiovallan suojeluksessa.Nyt sitten tehtaillaan kielistrategioita ja pakkoruotsiasetuksia lisää.
Ministeriöillä on asetuksenanto-oikeus. Ne eivät mene eduskunnan äänestykseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ne nyt hääräävät!
Ministeriöiden asetuksia ei tarvitse viedä eduskuntaäänestykseen.
Tämä koskee tietysti myös opetusministeriötä ja oikeusministeriötä.
- Anonyymi
Uusimmat luvut:
Vas.liitto 7,0 %, laskenut 1,7 %
Kokoomus 15,7 %. Heikoin lukema vuosisataan.
Persut ohi demarien.- Anonyymi
Pakkoruotsihallitus on saanut hengähdysaikaa koronan suojassa.
Työllisyyskysymyksissä hallitus toljottaa eväät levällään.
Sote-lakiehdotus, mammuttimaiset ja kalliit kaksikielisyysrakennelmat ja niihin väsätyt kansalliskielilautakunnat on katastrofi ja konkurssi. Rahat eivät riitä potilastyöhön.
- Anonyymi
Soten alkuperäinen tavoite unohtui, kun RKP pääsi hallitukseen.
- Anonyymi
Kokoomuksen Sanni Grahn-Laasonen opetusministerinä vesitti pakkoruotsittoman kielikokeilun.
Kokoomus 15,7 % - Sanni tuli kalliiksi. - Anonyymi
Uusi sote-ehdotus lisää kaksikielistä hallintoa, lisää virkoja ruotsinkielisille ja kaksikielisyyslisiä.
- Anonyymi
Pakkoruotsi-Sotessa on enemmän sivuja kuin joulun aikaan neuvotellussa Brexit-ehdotuksessa alaviitteineen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734510Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673632Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621928Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261830Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3011491Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351037Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18979en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va123928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235884