Henkilökohtaisesti en ymmärrä Ylen speksejä kerätä rahaa jonnekin kehitysmaihin. Siinähän käy niin, että kun terveys kohenee lapsiluku lisääntyy. Ja kohta pitää järjestää nenäpäivän lisäksi korvapäivä.
Luulisin että kotimaassakin on perheitä ja yksilöitä, ihan syntyperäisiä siis, jotka elävät eurooppalaisin mittarein köyhyydessä. Vai unohtuuko omat ongelmat kun avustetaan kehitysmaita? Ne kuitenkin oppivat olemaan käsi ojossa kehittyneempien maitten suuntaan kun näin jotkut toimivat. Siis tulossa pohjaton kaivo.
Lapin Ukko
Yle nenäpäivä
9
1014
Vastaukset
- Anonyymi
Ei pidä antaa senttiäkään rahaa Afrikkaan tai äh lämimaihin. Näin se on.
- Anonyymi
Ei senttiäkään itäaasian, kaakkoisaasian, keskiaasian ja afrikan maihin, kun niihin on aina mennyt ja menee eniten rahaa
- Anonyymi
Kehitysmaat ovat afrikassa, itäaasiassa ja kaakkoisaasiasta ja niihin ei pidä lähettää rahaa, kun ei niitä työnteko kiinnosta (samaa ovat kaikella tavalla ja naamoistakin sen näkee).
- Anonyymi
Lapsi on ja avustuksen saantilipuke. Kukapa ei haluaisi rahalipukkeita! Ja rahalla saa vaikkapa i-paadin isäoletetulle!
- Anonyymi
Ylen verorahoitus pitäisi alentaa minimiin niin loppuisi tuollaiset joutavat hapatukset. Yksi radio- ja tv-kanava uutisia varten riittäisi. Ei ole oikein järjestää verorahoilla nenäpäivägaaloja ym.
- Anonyymi
Pellolle koko Ylen nykyinen organisaatio! Toimivat suomalaisia vastaan suomalaisten omilla rahoilla.
- Anonyymi
Mitä sanoo suomalaisten omatunto, kun autetaan mieluummin ulkomaalaisia kuin kotimaisia. Suomessa on paljon apua tarvitsevia lapsia, nuoria ja vanhuksia. Heille kaikille sanotaan ettei ole rahaa!!
- Anonyymi
Vihreiden ainoa viisas Linkola sanoi aikoinaan, ettei mitään kehitysapua Afrikkaan, vaan kondomeita sinne kuuluu viedä. Pätee tänäkin päivänä, ihan ilmaston pelastamiseksikin.
- Anonyymi
Itse muistan jo 60-luvulta miten avustettiin silloisia Biafralaisia ja se avustaminen on vain loputonta. Oma vanha mummoni kertoi mnulle että jo pienenä työttönä hän kuuli kaukaisten maiden ongelmista ja nälänhädästä?
Miksi ei viedä niitä "onkia", eikä "kalaa" ja rahaa, kuten nyt vielä tehdään?
Miksi tämä ongelma vain on ja voi hyvin jotta loputon ongelma vain jatkuu?
Monet avustetut on nyt aseet kädessä sotimassa eikä sitä elämän tontin tilkkuaan kehittämässä?
Haukkuvat parhaimmillaan meitä rasisteiksi ja kaiken pahaksi...
Vuosikymmenten moka kun Suomen pitää olla aina auttamassa toisia ei omaa väkeä kun ne pärjää osapuilleen...
Itse maksimissaan osallistun oman kaupungin hyvinvointiin jos johonkin osallistun.
Mielummin annan roposeni lastenlapsille, se vaikuttaa enemmän!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944135
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.663403Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723044SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812519Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52336Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1992095Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302041- 41840
- 52746
- 70735