Nuorimmat palstalaiset eivät edes tunne Kari Suomalaista.

Hän oli tosikkomainen mies joka toi esiin ajatuksiaan HS:n piirroksien kautta kunnes sai potkut koska ei suostunut muuttamaan ajatuksiaan ja siten linjaansa.

Tämä Karin potkujen aika voidaan katsoa olleen vedenjakaja itsenäisen ajattelun julkituonnin ja kansainvälisen globalismin vastakkain asettelussa.

Nyt kaikki itsenäisen ajattelun julkituonti on täysin kiellettyä ja ne poistetaan ja sensuroidaan välittömästi. Kommunismi on palannut mutta ei tuo ole koskaan kestänyt.

Tässä Kari Suomalaisen elämäntyötä mikä on nyt painettu lokaan koska laukoi ainoastaan totuuksia:

No huh huh... Kommunistit ovat piilottaneet osoitteen tuhat merkkiä sisältäväksi....
Sen saa näkyviin paukuttamalla Googleen kari suomalainen piirros.

10

307

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedotan.

      Päätoimittaja Virkkunen antoi Karille kenkää, koska piti häntä ihan rasistina?

      Eli jo tuolloin mamutuksen vastustaminen leimattiin rasismiksi!

      • Anonyymi

        Kari Suomalinen oli realisti. Kaikki hänen piirroksiensa kauhukuvat ovat toteutuneet.


      • Anonyymi

        tästä on jo useasti korjattu:

        Kari erosi itse, ei saanut kenkää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kari Suomalinen oli realisti. Kaikki hänen piirroksiensa kauhukuvat ovat toteutuneet.

        onko niitä piirroksia missään?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        onko niitä piirroksia missään?

        Tuoltahan niitä Iso paha susi tarinoita löytyy....Kari Suomalaisen piirtämänä. Näki jo 1990 mitä tästä seuraa, eikä ollut väärässä.... valitettavasti!


      • Anonyymi00009
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuoltahan niitä Iso paha susi tarinoita löytyy....Kari Suomalaisen piirtämänä. Näki jo 1990 mitä tästä seuraa, eikä ollut väärässä.... valitettavasti!

        Migrin täti myöntää oleskeluluvan kuunneltuaan vuolaan meriselityksen?


    • Anonyymi

      Kauko Kare oli pannassa Nliitto- kritiikistä. Nykyinen pikkuruinen Keskusta oli johtava ulkopoliittinen sanelija. Nliitto-Venäjä - ystävyysseuran - nykyisin kuivunut- johtopaikoista ministerit kilpailivat ...

      En ole tilannut Hesari sen puolueellisen suomensyönnin takia noin 7 vuoteen, harvoin mitään siitä luenkaan. Yle- vero pitäisi poistaa ja sen punavihreän kuplan propaganda, joka sieltä tulee vanhasta muistista kun sekundatoimittajat luulevat opettavansa kansaa. Radion voisi maksaa veroista budjetista mutta kanavat voisi panna maksullisiksi parin euron kuukausihintaan kappale. Ehkä suomikulttuurille suomifilmeille ja sellaisille mutta ei ajankohtaispropagandalle voisi varata maksuttoman kanavan

    • Anonyymi00007

      Jep.

    • Anonyymi00008

      Jaa...
      Mutta jokainen ainakin tietää tuhatnimimerkkisen kieroilijan; Moktar Gubtalaisen.
      Useammalla palstalla paskomassa eri nimillä.

    • Anonyymi00010

      Somaleista Kari teki useita piirroksia, kunnes Helsingin Sanomien silloinen päätoimittaja Janne Virkkunen vuonna 1991 lopulta kieltäytyi julkaisemasta niitä.

      -Kari ei ollut koskaan kokenut sellaista, eikä aikonut kokea toista kertaa vaan hän pakkasi saman tien laukkunsa ja lähti, tietää Pälvi Myllyä.

      Karin ura jatkui vielä yhdeksän vuotta kun hän piirsi kaupunkilehtiin.

      Kun muutkin ovat jo menneet...

      Suomen karikatyyrien ja pilapiirtäjien killan puheenjohtaja Teuvo Salminen kertoo ihailevansa erityisesti Karin oivaltamiskykyä, huumorintajua ja kuvallista ilmaisua. Kari oli myös itseironinen.

      -Muutama kuukausi ennen hänen kuolemaansa tapasin Karin Visavuoressa. Kävelimme yhdessä hitain askelin Kari-paviljongilta alas huvilalle. Yhtäkkiä Kari pysähtyi, katsoi minuun ja alkoi filosofoida todeten että John Wayne, Lee Marvin, Humprey Bogart ja Hitchcock ovat kuolleet … mitä mä täällä enää teen?

      Kari Suomalainen piirsi viimeisen piirroksen heinäkuun lopulla 1999 ja elokuussa hän kuoli.

      Että semmosta oli Karin selvänäköisyys

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      287
      2279
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      1339
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      22
      1334
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      846
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      139
      823
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      729
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      240
      725
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      560
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      491
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      478
    Aihe