Nuorimmat palstalaiset eivät edes tunne Kari Suomalaista.

Hän oli tosikkomainen mies joka toi esiin ajatuksiaan HS:n piirroksien kautta kunnes sai potkut koska ei suostunut muuttamaan ajatuksiaan ja siten linjaansa.

Tämä Karin potkujen aika voidaan katsoa olleen vedenjakaja itsenäisen ajattelun julkituonnin ja kansainvälisen globalismin vastakkain asettelussa.

Nyt kaikki itsenäisen ajattelun julkituonti on täysin kiellettyä ja ne poistetaan ja sensuroidaan välittömästi. Kommunismi on palannut mutta ei tuo ole koskaan kestänyt.

Tässä Kari Suomalaisen elämäntyötä mikä on nyt painettu lokaan koska laukoi ainoastaan totuuksia:

No huh huh... Kommunistit ovat piilottaneet osoitteen tuhat merkkiä sisältäväksi....
Sen saa näkyviin paukuttamalla Googleen kari suomalainen piirros.

10

307

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedotan.

      Päätoimittaja Virkkunen antoi Karille kenkää, koska piti häntä ihan rasistina?

      Eli jo tuolloin mamutuksen vastustaminen leimattiin rasismiksi!

      • Anonyymi

        Kari Suomalinen oli realisti. Kaikki hänen piirroksiensa kauhukuvat ovat toteutuneet.


      • Anonyymi

        tästä on jo useasti korjattu:

        Kari erosi itse, ei saanut kenkää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kari Suomalinen oli realisti. Kaikki hänen piirroksiensa kauhukuvat ovat toteutuneet.

        onko niitä piirroksia missään?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        onko niitä piirroksia missään?

        Tuoltahan niitä Iso paha susi tarinoita löytyy....Kari Suomalaisen piirtämänä. Näki jo 1990 mitä tästä seuraa, eikä ollut väärässä.... valitettavasti!


      • Anonyymi00009
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuoltahan niitä Iso paha susi tarinoita löytyy....Kari Suomalaisen piirtämänä. Näki jo 1990 mitä tästä seuraa, eikä ollut väärässä.... valitettavasti!

        Migrin täti myöntää oleskeluluvan kuunneltuaan vuolaan meriselityksen?


    • Anonyymi

      Kauko Kare oli pannassa Nliitto- kritiikistä. Nykyinen pikkuruinen Keskusta oli johtava ulkopoliittinen sanelija. Nliitto-Venäjä - ystävyysseuran - nykyisin kuivunut- johtopaikoista ministerit kilpailivat ...

      En ole tilannut Hesari sen puolueellisen suomensyönnin takia noin 7 vuoteen, harvoin mitään siitä luenkaan. Yle- vero pitäisi poistaa ja sen punavihreän kuplan propaganda, joka sieltä tulee vanhasta muistista kun sekundatoimittajat luulevat opettavansa kansaa. Radion voisi maksaa veroista budjetista mutta kanavat voisi panna maksullisiksi parin euron kuukausihintaan kappale. Ehkä suomikulttuurille suomifilmeille ja sellaisille mutta ei ajankohtaispropagandalle voisi varata maksuttoman kanavan

    • Anonyymi00007

      Jep.

    • Anonyymi00008

      Jaa...
      Mutta jokainen ainakin tietää tuhatnimimerkkisen kieroilijan; Moktar Gubtalaisen.
      Useammalla palstalla paskomassa eri nimillä.

    • Anonyymi00010

      Somaleista Kari teki useita piirroksia, kunnes Helsingin Sanomien silloinen päätoimittaja Janne Virkkunen vuonna 1991 lopulta kieltäytyi julkaisemasta niitä.

      -Kari ei ollut koskaan kokenut sellaista, eikä aikonut kokea toista kertaa vaan hän pakkasi saman tien laukkunsa ja lähti, tietää Pälvi Myllyä.

      Karin ura jatkui vielä yhdeksän vuotta kun hän piirsi kaupunkilehtiin.

      Kun muutkin ovat jo menneet...

      Suomen karikatyyrien ja pilapiirtäjien killan puheenjohtaja Teuvo Salminen kertoo ihailevansa erityisesti Karin oivaltamiskykyä, huumorintajua ja kuvallista ilmaisua. Kari oli myös itseironinen.

      -Muutama kuukausi ennen hänen kuolemaansa tapasin Karin Visavuoressa. Kävelimme yhdessä hitain askelin Kari-paviljongilta alas huvilalle. Yhtäkkiä Kari pysähtyi, katsoi minuun ja alkoi filosofoida todeten että John Wayne, Lee Marvin, Humprey Bogart ja Hitchcock ovat kuolleet … mitä mä täällä enää teen?

      Kari Suomalainen piirsi viimeisen piirroksen heinäkuun lopulla 1999 ja elokuussa hän kuoli.

      Että semmosta oli Karin selvänäköisyys

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      375
      1519
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      979
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      78
      860
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      815
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      803
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      779
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      69
      727
    8. 57
      722
    9. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      65
      716
    10. 59
      715
    Aihe