Mopoautot Ylöjärvi

Anonyymi

Miten noi mopoautoilijat oppisivat käyttämään vilkkuja esim. liikenneympyröissa? Toinen ongelma,että ajavat edelläajavan takapuskurissa kiinni taajama-alueilla.

5

136

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipähän noita asioita ole oppinut moni muukaan autoilija. Vilkkuja ei käytetä ollenkaan tai jotenkin omituisesti. Suurin ongelma kuitenkin se että ei uskalleta mennä ympyrään vaikka hyvin ehtisi. Jos ympyrässä on auto toisella puolella ympyrää niin kyllä sinne voi hyvin ajaa.

    • Anonyymi

      No täällä ei voi luottaa noihin vilkkuihin yhtään. Vilkkuja ei käytetä tai käytetään ns. rattiin sidottuna eli vasta kun on ajettu ulos ympyrästä. Myöskin harhautusvilkutukset on suosittuja eli vilkku päälle vaikka tarkoitus on vielä ajella pari kierrosta ympyrässä. Tämä on vain sen verran maalaismeininkiä että saadaan odotella vielä parikymmentä vuotta että niissä ympyröissä opitaan ajamaan

      • Anonyymi

        Mitä mieltä seuraavasta ajotavastani? Tuun Asemantietä ympyrään ja käännyn eka poistumistietä Soppeenmäkeen päin.Laitan vilkun jo oikealle tullessani siihen ,jatkaen vilkuutaminta.Tällöin Soppeenmäestä tulevien,ei tartte jäämään odottelemaan ja miettimään kääntymistäini.
        Samoin jos huomaan suojatielle tulevia lapsia,heilautan kättä,merkiksi,että heidät huomattu ja annan tietä toivoen,, että vastaantulevakin auto ymmärtää pysähtyä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä mieltä seuraavasta ajotavastani? Tuun Asemantietä ympyrään ja käännyn eka poistumistietä Soppeenmäkeen päin.Laitan vilkun jo oikealle tullessani siihen ,jatkaen vilkuutaminta.Tällöin Soppeenmäestä tulevien,ei tartte jäämään odottelemaan ja miettimään kääntymistäini.
        Samoin jos huomaan suojatielle tulevia lapsia,heilautan kättä,merkiksi,että heidät huomattu ja annan tietä toivoen,, että vastaantulevakin auto ymmärtää pysähtyä.

        Siis em.ajotapani / vilkutus on käytössä vain jos poistun ensimmäisestä liittymästä.Muuten en vilkuta liittymään tullessa, vaan poistuessa jo hyvissä ajoin.Näim liikenne tuntuu sujuvan jouheasti ja turvallisesti.


    • Anonyymi

      Paremmin mopoautot vilkkua käyttää, kun ylöjärveläiset MERSUmiehet, ja naiset. Enemmän mopoautoissa ärsyttää se puskurissa roikkuminen, ja härski ylinopeus, paikassa kun paikassa ajetaan niin kovaa, kun muovikippo vaan kulkee. Kyllä tulee taas rumaa jälkee, kun sellasella törmäät johonkin. Pitäisi poliisienkin jo pikkuhiljaa alkavan sakottaa mopoautojen ylinopeuksista, mutta eipä tunnu niitäkään kiinnostavan. Liekö ilmaiset pullakahvit olla tärkeämpiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      114
      1755
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      20
      1442
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      214
      1414
    4. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      214
      1352
    5. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      180
      1217
    6. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      84
      1098
    7. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1079
    8. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      34
      936
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      889
    10. Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!

      Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka
      Kalajoki
      68
      829
    Aihe