Sota-aikana syötiin pettuleipää eli männyn nilasta tehtyä jauhoa sekoitettiin ruisjauhojen sekaan.
Olisiko nykytietämyksellä/valmistusmenetelmillä mitään "parempaa" ravintoa luonnosta saatavilla vaikkapa juuri leivän valmistukseen tms?
Pettuleipä!
10
225
Vastaukset
- Anonyymi
"Sota-aikana syötiin pettuleipää eli männyn nilasta tehtyä jauhoa sekoitettiin ruisjauhojen sekaan."
Missä pettua käytettiin viime sodan aikana, viimeisimmät tiedot ovat 20 luvun alusta?- Anonyymi
Sota-aikaahan se ensimmäinenkin maailmansota oli. Mutta, joo aloittaja on varmaankin sekaantunut vuosikymmenissä.
- Anonyymi
Kokeile vaikkapa kalastusta,metsästämistä,marjastamista jne.
Kyllä joitain kasvien osia, kuten tuoreita versoja ja juuria voi suurimpaan hätään syödä.
En suosittele.- Anonyymi
Pahoittelut, luulin tosiaan että myös -40 luvulla syötiin pettua.
Joku ehdotti kalaa, marjoja yms. Tottahan varmaan niitäkin syötiin jos niitä sai mutta kyllä kai leipä ollut yksi tärkeä elintarvike. Mietinkin että nykytiedoilla olisiko mitään muuta perin tilalle, miksi ei jauhettu männyn paksua ja kuivaa kuorta, ravintoarvo varmaan sama kuin petulla mutta helpommin saatavilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pahoittelut, luulin tosiaan että myös -40 luvulla syötiin pettua.
Joku ehdotti kalaa, marjoja yms. Tottahan varmaan niitäkin syötiin jos niitä sai mutta kyllä kai leipä ollut yksi tärkeä elintarvike. Mietinkin että nykytiedoilla olisiko mitään muuta perin tilalle, miksi ei jauhettu männyn paksua ja kuivaa kuorta, ravintoarvo varmaan sama kuin petulla mutta helpommin saatavilla.Myös sodan aikana oli leipää yleensä riittävästi. Pettua ei tarvittu.
Pulaa oli nimenoman lihasta, kalasta, rasvasta,vihanneksista, kahvista, teestä, sokerista jne.
Korvikkeita ja vastikkeita kehiteltiin ja käytettiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myös sodan aikana oli leipää yleensä riittävästi. Pettua ei tarvittu.
Pulaa oli nimenoman lihasta, kalasta, rasvasta,vihanneksista, kahvista, teestä, sokerista jne.
Korvikkeita ja vastikkeita kehiteltiin ja käytettiin.Ja mun tietämykseni mukaan pettu ei ollut ravitsevaa ravintoa, vaan sotki ruoansulatuksen. Vähäarvoinen syötävä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pahoittelut, luulin tosiaan että myös -40 luvulla syötiin pettua.
Joku ehdotti kalaa, marjoja yms. Tottahan varmaan niitäkin syötiin jos niitä sai mutta kyllä kai leipä ollut yksi tärkeä elintarvike. Mietinkin että nykytiedoilla olisiko mitään muuta perin tilalle, miksi ei jauhettu männyn paksua ja kuivaa kuorta, ravintoarvo varmaan sama kuin petulla mutta helpommin saatavilla.Esim. Ison voikukan pääjuuri on varsin ravintorikas ja niitä on helppo kesällä löytää. Samoin järvisimpikan sisältö on ravitsevaa herkkua keitettynä tai paistettuna!
- Anonyymi
Juurihan myytiin heinäsirkoista tehdyllä jauholla jatkettua leipää
- Anonyymi
Ainakin hiljakkoin myytiin vielä ”Pula-ajan keittokirjaa” jossa oli runsaasti vinkkejä luonnosta löytyvistä korvaavista herkuista.
Ei pettu ole mitenkään myrkyllistä, mutta sen teko vaatii monta työvaihetta eikä ravintoarvo ole kummoinen.- Anonyymi
Joku vuosi sitten oli Senaatintorilla joku tapahtuma jossa myytiin pettuleipää. Harmittaa kun ei ehtinyt käydä, olisi sitä kelvannut maistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1185171- 472839
Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332802Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺302478Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭231819- 1181647
En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä101610Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231334Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli101298- 961197