Tekee yli 100 miljoonan euron alaskirjauksen polttoturpeen kysynnän laskun vuoksi. Lisäksi säästöohjelma, jolla tarkoitus vähentää korkeintaan 25 työtehtävää energiaturpeen tuotannosta vastaavasta SCM-organisaatiosta, polttoaineliiketoiminnasta ja konsernin tukitoiminnoista.
Vapolla vaikeaa, kun turve ei mene kaupaksi
Anonyymi
1355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Vapon pitäisi kehitellä jotain modernimpaa, vaikka turpeella toimiva supertietokone.
Hauskinta tässä on se, että kepun on hallituksessa, joka on ajamassa turvetuotantoa
alas...
Ja vielä hauskempaa on, että kepuli Juha Sipilä on nimitetty Vapon hallituksen puheenjohtajaksi.
Meinaako saada Vapolta ilmaiset polttoaineet Chevy Chempolikseensa?
Miten se kepuliskon syy on, jos ei mene kaupaksi? Eikö Hoskonen ossoo myyvä.
Tuo väenvähennys on vain varjo todellisesta. Turpeennostoa on tehneet paljolti yrittäjät. Monelta yrittäjältä vähenee työt melkoisesti.
Vapo irtisanoo työntekijöitä.Ei kannata itkeä parempiakin ja parempipalkkaisia töitä löytyy.Sinne ei jää töihin kuin perseennuolijat jotka ei tiedä mistään mitään.Aikoja sitten on laitettu parhaat ja osaavat pois.Eli ruskealla kielellä pitää paikkansa ääliöt.
Turve kuuluu menneisyyteen, tätä ei kepulit ja maalaisruotsalaiset kumoa sen enempää kuin perssuperseet.
Turvetta+pitäisi+nostaa+enemmän,+se+määrä+minkä+se+vuodessa+kasvaa+eli+2%
Polttoturvekäyttö+tietysti+on+vanhanaikainen+tapa+,+pitäisi+kehitellä+parempia+menetelmiä+turpeen+hyödyntämiseksi+energiakäyttöön+sekä+kasvuturvekäyttöön.
Valpolla menee oikein hyvin, koska on muuttamassa pois Ratakadulta hienoimpiin tiloihin!
Marinin kommentteja:
1. Eikö tätä olisi voinut tehdä myöhemmin, kun on korona ja .....
2. Ettäs kehtaatte!
3500 työtöntä ja 1 mijaardi tuloja menetetään turpeen alassjolla eikä ilmaston lämpeneminen pienene yhtään. Venäjältä tuodaan haketta talojen lämmittämiseen, mutta sehän ei vaikuta Suomen hiilinieluihin kätevää! Viheruskovaisten silmänkääntötemppu!
Luin juuri perussuomalaisten maaseutupoliittisen ohjelman, joka on tosi hyvä ja olisi luultavasti kepullekin kelvannut. Turve on ehdoton luonnonvara ,joka on uusiutuva. Viherpunikit syövät kaiken vähänkin järkevän suomesta. Maa jolla on näin valtavat energiavarat ,tulidi ehdottomasti käyttää niitä,koska ne on lähellä ja meitä varten. Nyt keskusta järki käteen ja seis hulluudelle.
Halla-aho ja Hoskonen puhuivat siis paskaa.