Suomen kansalaisuutta hakevat nyt vuoden 2015 syksyllä Suomeen saapuneet, kansainvälistä suojelua saaneet turvapaikanhakijat. Kansainvälistä suojelua saaneen täytyy asua Suomessa neljä vuotta ennen kuin hän voi saada kansalaisuuden.
Vuonna 2020 irakilaiset ovat lokakuuhun mennessä jättäneet 1 473 kansalaisuushakemusta. Koko vuonna 2019 Suomen kansalaisuutta haki 588 Irakin kansalaista, kun taas vuonna 2018 irakilaiset jättivät 972 hakemusta.
https://yle.fi/uutiset/3-11649542
Persujen kunniavieraat hakevat eniten Suomen kansalaisuutta
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Persujen tulee kotouttaa kunniavieraansa.
- Anonyymi
Orpon kok. silloisen sisäministerin tervetulleeksi toivottamat ja pääministeri Sipilän kesk. omakotitalonsa houkuttimeksi heille laittamansa Kempeleen omakotitalonsa nuo turvapaikan hakijat v.2015. Soini ei ole enää persu, on kai sininen.
- Anonyymi
Sipilähän silloin se pääpiru oli, ilmankos poistui takavasemmalle, ettei tarvitse vastata teoistaan.
- Anonyymi
Antavatkohan persut näille tyypeille katutaistelija koulutuksen niillähän oli ainakin tampereella joku leiri viime taikka toissa kesänä.
- Anonyymi
Persut ovat aiheuttaneet eniten vahinkoa Suomen kansalle.
- Anonyymi
Onneksi vahinko oli niin pientä, että demarit sai kaiken korjattua jo Antti Rinteen aikana! Nyt nautimme loistoajoista. Köyhyys ja mamutus on taakse jäänyttä elämää. Edes ruokajonot ei hätkäytä ketään, saahan siinäkin jonossa ison ruokapaketin, joka riittää pitkäksi aikaa!
Kela toimii, sossu toimii! Ei hädänpäivääkään! Kiitos demari-vasemmisto! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneksi vahinko oli niin pientä, että demarit sai kaiken korjattua jo Antti Rinteen aikana! Nyt nautimme loistoajoista. Köyhyys ja mamutus on taakse jäänyttä elämää. Edes ruokajonot ei hätkäytä ketään, saahan siinäkin jonossa ison ruokapaketin, joka riittää pitkäksi aikaa!
Kela toimii, sossu toimii! Ei hädänpäivääkään! Kiitos demari-vasemmisto!Heheh! Näinhän tämä demariaika menee. Vain yksi pieni ongelma meillä on, korona. Mutta sekin on hoidettu pois!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneksi vahinko oli niin pientä, että demarit sai kaiken korjattua jo Antti Rinteen aikana! Nyt nautimme loistoajoista. Köyhyys ja mamutus on taakse jäänyttä elämää. Edes ruokajonot ei hätkäytä ketään, saahan siinäkin jonossa ison ruokapaketin, joka riittää pitkäksi aikaa!
Kela toimii, sossu toimii! Ei hädänpäivääkään! Kiitos demari-vasemmisto!Ruokajonot on kokoomuksen bisnestä. Eivät kuulu millään tavalla julkiselle vallalle.
- Anonyymi
Mikään ei muutu paremmaksi Suomessa ennenkuin enemmistö eduskunnassa on persuja?
- Anonyymi
Tietävät, että nyt on kahvoissa sellainen hallitus, että hakemukset menee läpi... seuraava hallitus saattaa olla jo huomattavasti tiukempi. Nämä kaikki kansalaisuuden vaatimat edellytykset tietysti täytetään leikiten..
Hakijan pitäisi täyttää kansalaistamisen edellytykset, jotta hakemus hyväksytään:
selvitetty henkilöllisyys
riittävä kielitaito
riittävä asumisaika
nuhteettomuus
toimeentulo
maksuvelvoitteiden suorittaminen
Tilannehan olisi hieman erilainen, jos niin kiivaasti krokotiilin kyyneleitä vuodattaen ette olisi palautuksia vastustaneet... silloin ja jopa vielä nyt ei haluta ryhtyä toimenpiteisiin, joilla palaamishalukkuus nousisi. Päinvastoin, mielummin tehdään kaikki mieleen tulevat toimenpiteet viihtyvyyden lisäämiseksi, ihan vain syrjäytymistä estämään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984812Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143942Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771974Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5371156- 531125