Jo on osat vaihtuneet kun veljeskansamme Unkari on luvannut kaataa EUn budjetin ja koko pelastuspaketin jos uhkaileminen ei lopu elikkä esim sdpn ajama ehdollistaminen" yhteisiä eurooppalaisia arvoaja" vastaan ja muuta höpinää!
EU polvillaan Unkarin ja Puolan edessä!
Anonyymi
36<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
On se vaan ihmeellistä että EUn suurimmat valtiot kuten Saksa ,Ranska ja monet muut ovat kaatamassa koko budjetin pelkkiin pakolaiskiintiöihin ja seksuaalisten vähemmistöjen tarpeisiin vedoten!
Todellisuudessa EU elää tällä hetkellä jo Turkin hyökkäysuhan alla talouden kuilusta nyt puhumattakaan ,mutta Unkari ja Kreikka ovat jo valmistautuneet mahdolliseen Turkin agressioon ja Ranska on ainoa EU valtio joka pystyisi lyömään kunnolla hanttiin kun Erdoganin päässä pimahtaa suoni rikki!
Britania saarellaan turvassa ei paskhat meistä piittaa kun on jo jättänyt leirin ja me suomalaisethan olemmekin Venäjän ja meren suojassa kuin herran kukkarossa kun Erdogan haluaa oman Eurogalifinsa missä vain oikeat jihadistit saavat äänestää!
On se hienoa, että Turkin islamistipojat laittavat Brysselin mätäpesäkkeen maan tasalle. Siinä menee syöpäläismeppien kahvipullat vielä väärän kurkkuun kun jihadistit luovat uutta Eurooppaa😂
EU:n koriseva kuoro laulaa syöpäläisten oman EU- hymnin " Viimeiset direktiivit"
minareettien jo kaikuessa taustalla ja ohjusten sinkoillessa niskaan. Popcornit valmiiksi.
Toivottavasti tämäkin SPECTRE-järjestö tuhoutuu omaan mahdottomuutensa - se olisi ainoa konsti päästä pois Eunukkilasta, josta ei ole SAuomelle ole ollut muuta iloa kuin suuret nettomaksut.
Hyvä että repivät ja veto-blokkaavat toisiaan...
EU:n "oikeusvaltioperiaate" on vain kiertoilmaus EU-liittovaltion ja uusmarxilaisten aatteiden fanittamiselle (blm, pride, intersektionaalinen feminismi, green new deal, vihervasemmistolaisuus ja muu vastaava roska).
Varsinaisen oikeuden kanssa EU:n oikeusvaltioperiaatteella on yhtä vähän tekemistä kuin entisajan kansandemokratioilla oli demokratian kanssa.
Tuo skenaario voi hyvin olla totta. 2016 Biden oli vp, kun Turkissa yritettiin Obama- Biden-masinoimaa vallankaappausta. Turkki ei ole Bidenin ystävä. Biden on jäänyt kiinni vaalipetoksesta, eikä hänestä koskaan tule presidenttiä.
https://www.euractiv.com/section/global-europe/opinion/a-biden-administration-is-bad-news-for-turkeys-erdogan/
Turkkikaan tuskin on onnitellut Bideniä, Johnson vitsaili glitseistä, Venäjä tietää tilanteen ja odottaa oikeudenkäyntejä... EU on pelannut korttinsa huonosti, jos tuolla fasistisella byrokratialla koskaan edes todellisia kortteja on ollut.
On myös käsittämätöntä, että pienille maille kuten Unkarille jauhetaan 'oikeusvaltio periaatteesta, mutta samaan aikaan hyväksytään kritiikittä komissaarien nimittäminen tehtäviinsä ilman vaaleja= diktatuuri.
Antti Rinnekin suuressa viisaudessaan meni moittimaan Unkaria ihan niinkuin kuin Suomessa kansalla olisi kaikki hyvin. Onko Unkarissa leipäjonoja ja asunnottomia.?
Tuossa on kyse Unkarin oikeuslaitoksen politisoimisesta. Unkarin hallituksella on rajaton valta asettaa tuomioistuimet haluamallaan tavalla.
Hallitus voi asettaa tuomareiksi oman puolueensa kannattajia. Hallitus voi rukata lakeja mieleisekseen. Itseasiassa pääministeri hallitsee Unkaria itsevaltaisesti.
Ei ole kyse leipäjonoissa, vaan kansalaisten oikeudesta vaikuttaa itseään koskeviin asioihin.
En ole Halla-aho
Antti Rinne entisenä poliisina joutuu tarttumaan asiaan..
ihan sama kuin meillä suomessa. tosin homma täällä hoidetaan taitavammin peiteltynä
Eikö demokratiaan kuulu, että kansalaiset saavat valita sen, kuka heitä johtaa ? Nyt EU päättää minkälaiset johtajat EU-maat saavat valita.
No kerroppa miten tuo Unkarin toiminta eroaa Suomesta? Poliittisesti ne tuomarit ja syyttäjät on valikoitu täälläkin, poliittisia on Supon henkilövalinnat, valtion virkahenkilötkin isolta osin jne.jne.
Poliittisesti värittynyt on Suomen oikeuslaitos kokonaisuutena ja niinpä se onkin yhden uskonnollisen viiteryhmän nostanut reilusti lakien yläpuolelle, tiedätte minkä.
Hyvä, että Unkari ja Puola edes jaksavat kyseenalaistaan EU: n typeriä matujen dumppausyrityksiä, meillähän on valta idiootti pölhöpoliitikoilla, nämä valehtelevat jostain oikeusvaltiosta, mitä oikeutta on tuoda ja päästää maahamme lisää ja lisää piikkiimme elätettäviä?
Vertautuu orjuuteen, missä pakolla tehdään työtä jonkun eteen ilman valitusoikeuttakaan.
SE tolovana haistakoon pitkät paskat, kun ei osannu edes omalle kansalle järjestää, kuin täysin rupusakki köörin sotkemaan kaiken sontatunkioon, ja itse korottaa huijarimuslimeja mitään älyämättä !
Tarkotitko paskapötköönsä.
Suomen tytöt kaatoivat sopimuksen.
Koronan elvytysbudjetti voitaisiin erottaa omaksi rahastokseen johon sääntöihin sitoutuvat EU-maat pääsevät mukaan. Näin Puolan ja Unkarin ei tarvitse elvytysrahastoon mitään maksaa eivätkä myöskään mitään siitä saisi.
Käsittääkseni tämä voisi olla mahdollista koska elvytysrhasto on erillinen rahasto eikä osa EU-budjettia.
Silloin se ei palvelisi tärkeintä tarkoitustaan - eli sitoa jäsenmaat velkasitein osaksi eu-orjuuteen.
Unkari ja Puola elävät Eu:n tuilla. Ne pois niin molemmat konttaavat EU:n edessä.
Mutta kun Euroopan Kansanpuolue eli KOKOOMUSSUTENÖÖRIT kutistuisivat Parlamentissa mikäli Puola ja Unkari pistettäisiin matalaksi.
Unkarilaiset, nuo EU:n elätit eivät ole suomalaisten sukulaiskansa.
Eiköhän ne edelleen ole sukulaiskansaa, en ole huomannut,että suvakkifeministi tutkijatkaan olisi kumonneet tuota pitkän aikavälin yhteyttä.
Ei muuta kuin eu tuet pois niin nämä änkyrä valtiot syövät eun kädestä.
Ikävintä tässä tulee olemaan se että EU antaa vielä oikeusvaltioperiaatteesta periksi tulkinnanvaraisin sanankääntein ja silti Suomen hallitus jyrää velkaantumispaketin läpi.
Unkari tekee paljon enemmän hyvää Suomelle kuin Suomen hallitus..
Ter roristit ovat hallituksen alho listien erityisessä suojeluksessa.
Unkari vastustaa Eurooppaan tunkevia laittomia rikollisia toisin kuin Suomen hallitus.
Puola ja Unkari ovat molemmat jo käyttäneet oikeuttaan olla hyväksymättä.
Unkari ja Puola kuten Itävalta, Tsekki ja Slovakia ovat ns. Visegrad-maat, jotka ovat keskenään sopineet poliittisesta ja taloudellisesta yhteistyöstä.
heillä on myös yhteinen vapaakauppajärjestö CEFTA, missä itäblokinmaat ovat myös mukana. Kaikki EUvaltioita.
Saksan EUn puheenjohtajuus kausi päättyy. Samoin kuin Merkelinkin kausi. Merkel lupasi puheenjohtaja kautenaan yhtenäistää EUn. Taisi yrittää yhteisellä velalla ja lainataakanjaolla.
Mahtavaa, että itsenäinen EUvaltio voi olla hyväksymättä, kun katsoo sen olevan kansalleen epäedullista. No, suomalaisena pelottaa, kun meidän päättäjien ensisijainen tavoite oli sopu eli kuinka monta lisä miljardia tulee "sopu" maksamaan ja paljonko elvytysraha pienenee tällä kertaa Suomen kansalle.
Kaikessa hiljaisuudessa sovelletaan sopimukseen "oikeusvaltio" niin, että se merkitsee enää yhtä vähän kuin EUn arvomaailma. Samalla visegrad-valtiot pääsee Ruotsin, Saksan, Ranskan, Italian, Kreikan, Espanjan?!?.. joukkoon, ettei heitä koske EUn pakko-taakanjakosopimus siirtolaisista.
Saadaan niin nauttia iloisista mepeistä, pääministeristä ja ministereistä...kuinka hyvä diili taas tulee, eikä maksa kansalle paljon seuraavien 50 vai 100v. aikana;D
Oikeastaan olen iloinen, vielä...Unkarin ja Puolan päätöksestä!
Hyvä päätös
Unkarin ja Puolan johtajista löytyy järjen ääni!
Toisin kuin "pääministeri" Marinin päästä!
Oikeastaan Suomi torppasi sopimuksen vaatimalla oikeusvaltioperiaatetta.
Unkarin johto haluaa vain pysytellä vallassa ja kahmia valtion ja EU:n rahoja omiin takuihinsa. Tämä on sitä valkokaulusrikollisuutta.
Sanooko Marin sopimuksen irti jos oikeusvaltioperiaate vesitetään?