Suomi kuuluu EU:n etupiiriin

Anonyymi

Valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko sanoo:" Venäjän tavoitteena on edelleen etupiirijakoon perustuva turvallisuusrakenne Euroopassa".

Etupiireihin nykyinenkin turvallisuusrakenne Euroopassa perustuu. Suomalaiset eivät sitä vain huomaa, koska arvomme ovat suuripiirtein samat kuin muidenkin EU maiden ihmisten arvot.

Venäjän etupiirissä suomalaisten olisi esim. alettava puhua hyväksyvästi Valko-Venäjän diktaattori Lukasenkon raa asta väkivallasta jolla hän tukahduttaa katumielenosoituksia.

Neuvostoliiton aikana Kreml laski Suomen kuuluvan NL:n etupiiriin ja painostus oli kovaa . Suomalaisia painostettiin omaksumaan samat arvot kuin Neuvostoliitossa oli.

Vain pelko että Ruotsi liittyy Natoon pidätteli Kremliä.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://www.upseeriliitto.fi/sotilasaikakauslehti/6_2019/etupiirit_ja_turvallisuusvyohykkeet_vahvistumassa

      "Venäjän/Neuvostoliiton tavoitteena on aina ollut geopoliittisten sekä ulko- ja turvallisuuspoliittisten etupiirien aikaansaaminen. Venäjä pyrkii pitämään kiinni vanhasta Neuvostoliiton aikaisesta etupiiristään. "

      Eli Venäjä katsoo Suomen kuuluvan etupiiriinsä.






      2Venäjän/Neuvostoliiton tavoitteena on aina ollut geopoliittisten sekä ulko- ja turvallisuuspoliittisten etupiirien aikaansaaminen. Venäjä pyrkii pitämään kiinni vanhasta Neuvostoliiton aikaisesta etupiiristään.

    • Anonyymi

      Ongelma on siinä ettei 99 prosenttia suomalaisista ymmärrä mitä etupiirillä tarkoitetaan.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Etupiiri

      Etupiiri on kansainvälisessä politiikassa maantieteellinen alue, johon vieraalla valtiolla on poliittista, taloudellista tai sotilaallista määräysvaltaa tai johon se haluaisi saada tällaista määräysvaltaa

      Tunnettu esimerkki on Saksan ja Neuvostoliiton hyökkäämättömyyssopimuksessa 1939 sovittu salainen etupiirijako. Sen kohteena olleet maat eivät tienneet etupiirijaosta mitään.

      Voimakkaamman valtion etupiiriksi joutunut maa voi joutua sen satelliittivaltioksi (muodollisesti itsenäinen mutta käytännössä toisen valtion määräysvallassa) tai siirtomaaksi (toisen valtion omistuksessa oleva maa).

    • Anonyymi

      Venäjä ei voi "pitää kiinni Neuvostoliiton aikaisesta etupiiristä" koska se on siltä karannut Neuvostoliiton hajotessa sekä sen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      280
      5411
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      4996
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      123
      4375
    4. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4116
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3830
    6. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3707
    7. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3428
    8. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      87
      3097
    9. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      67
      2958
    10. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      23
      2698
    Aihe