Toivotaan, ettei mitään ikävää ala puolin ja toisin tapahtumaan laajenevassa määrin, toivottavaa tietenkin olisi, ettei laisinkaan.
Kohdellaan muualta tulleita vieraitamme hyvin.
Mahdollisuuksien mukaan, että he oppisivat tuntemaan totuuden Herran Jeesuksen Kristuksen, joka rakastaa meitä kaikkia yhtälailla.
Rukoillaan yhdessä Jumalaa rauhan puolesta.
Rauha maailmassa ihmisten kesken on myös Jumalan tahto.
”Rauha teille!” Jeesuksen sanat ovat kehotus ja tehtävä. Jumalan rauha kääntää katseemme itsestämme poispäin. Siksi meidät on kutsuttu rauhantekijöiksi (Matt. 5:9) sekä elämään rauhassa keskenämme (1. Tess. 5:13) ja kaikkien ihmisten kanssa (Room. 12:18)."
Mikään pakkokäännytys, jossa asetutaan muiden yläpuolelle, ei ole hyvästä.
Ihmisestä tulee aidosti välittää.
Ristiretkillä oli tätä pakkokäännytystä, joka on täysin Raamatun vastaista.
Silloiset hallitsijat tekivät siinä räikeän virheen.
Isiksellä on tänä päivänä samanlainen asenne maallisen islamin suhteen.
"Rauha teille" Jeesuksen sanat kutsuvat jokaista rauhantekijäksi. Meillä kaikilla on vastuu siitä, miten suhtaudumme toisiin ihmisiin, ihmisryhmiin ja kansoihin.
Ruotsista, Euroopasta ja muualtakin
2
<50
Vastaukset
>> Mikään pakkokäännytys, jossa asetutaan muiden yläpuolelle, ei ole hyvästä. <<
Ei niin, eikä se oikein edes toimi demokraattisissa maissa. Konservatiivisilla uskonnoilla on kuitenkin historian vaossa kova maine juuri tuossa. Islam, kristinusko, jne. Mitä konservatiivisempi versio, yleensä sen pahempi.
Päällepäin näkyvä erilaisuus uskonnollisessa ajattelussa (kipa, huivi, ruokavalio, puku tms.) aiheuttaa joskus rasismia ja siitä seuraavaa eristäytymistä ja eristämistä.
Joka puolestaan saa joskus yhteiskunnallisen tilanteen niin salliessa, enemmistön, jos sen johdossa on riittävät fanaattisia ukkoja, halun ns. puhdistaa pöytä roskista. Tuo puhdistus on joskus yhtä kuin etninen puhdistus eli kansanmurha.
Globaalissa maailmassa se ei ole enää niin tavallista, kun kaikki maat on niin riippuvaisia toisistaan, mutta toki sitä vieläkin esiintyy.
ps toki käyttövoima ja lähtölaukaus etniseen puhdistukseen voi löytyä vaikkapa poliittisesta vakaumuksesta, usein uskonnolla maustettuna. Esim. oikeistopopulistinen politiikka voi omata sellaisen ominaisuuden.- Anonyymi
Evoluutio alkaa rajoitetusta resursseista, yrittäkään nyt vain saada lisää laina rahaa.🤣 Tulijat on tosin niin kilpailuhenkisiä, että vievät teiltä kaiken vaikka teillä olisi kaikkea yllin kyllin. 🤣🤣🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341962Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651900Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3851797Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161248- 921123
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34970- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15698- 32684
Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise47675