eurosta eikä pakkoruotsista? Ei edes vaalikeskusteluissa enää keskustella ko. asioista.
Miksi A-studiossa ei ikinä keskustella
24
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Eivät halua julkisuuteen sitä faktaa, että valtaosa kansasta vihaa niitä.
- Anonyymi
On tärkeämpiäkin puheenaiheita.
- Anonyymi
Puppua. A-Studiossa keskustellaan jatkuvasti paljon vähemmän merkityksellisistä ja pienempää kansanosaa koskevista asioista.
- Anonyymi
Mitä ne niin tärkeät puheenaiheet sitten ovat, että ne AINA ajavat yli aloittajan mainitsemat?
Kielikysymys ei OLE mitenkään vähäpätöinen - se vaikuttaa periaatteessa jokaisen elämään ja koulutukseen.....
- Anonyymi
Tänään keskustelevat HUUUUUUUUTAVASTA TYÖVOIMAPULASTA !!!
(jota ei ole koskaan ollut olemassa, kunhan paskahousuille aikanaan oikeisto-ylessä valehtelivat )- Anonyymi
Eikös juuri tämä vuosi ollut se vuosi, jonka EUn maailmankaikkeuden parhaaksi pääministeriksi valitsema J. Katalainen tiesi 100 % varmuudella olevan se vuosi jolloin meillä on YK-SI PILK-KU kahdeksan miljoonan työntekijän työvoimapula!?
- Anonyymi
Ei niistä saa keskustella, se sataa PS laariin ja kansa oppii pian vaatimaan järkipolitiikkaa.
- Anonyymi
Ei ole kokoomusjuttuja. Jokainen aihe pitää liipata hallitusta kokoomuksen näkövinkkelistä.
- Anonyymi
Ei kuulu agendaan. On paljon muiteakin aiheita joista ei keskustella.
- Anonyymi
ehkä siksi että nuo asiat ei kiinnosta kuin sinipersuja hahahahahahahahahaha
- Anonyymi
50 vuoden jälkeen kohta on monella suomalaisella työttömällä edessä muutto rakkaaseen Ruotsin kuningaskuntaan, joka taas kerran toipuu kriisistä Suomea paremmin ja jossa Suomi-mies ja -nainen on haluttua työvoimaa. Silloin muistetaan, miten hyödyllistä on osata edes ruotsin kielen perusteet.
- Anonyymi
Ja tämän postauksen alle voivat sit ilmottautua kaikki vapaaehtoset, jotka haluaa muuttaa takas niihin suomalaisten siirtotyöläisten 70-luvulla kansoittamiin Tukholman lähiöihin, kuten: Tensta, Rinkeby ja Husby!
Kiitos jo etukäteen kaikille halukkaille.
- Anonyymi
Koska esim nuo suomenruotsalaiset säätiöt eivät anna keksutella pakkoruotsista. Siitä on suositus, ettei asiasta puhuta sama koskee HS ainakin. Ovat sen verran varakkaita taustavaikuttajia, että voivat vaikuttaa siihen mitä asioita Suomessa nostetaan esiin ja mistä vaietaan. Samoin pakkoruotsia kannattaa osa ihmisistä siksi, että sen kautta Suomi liittyy muka Eurooppaan. Siitä ei keskustella Venäjän pelonkaan takia.
- Anonyymi
No saas nähdä kauanko tämä ketju on täällä koska sitä ei saa sanoa ääneen, että suomenruotsalaiset säätiöt ohjeistaa.
- Anonyymi
saako affenanmaalla nykyään puhua jo suomea? ja saako sinne muuttaa?
- Anonyymi
Pakkoruotsin avulla Suomi pysyttelee enemmän Pohjoismaana kuin Baltian maana, kuten Suomi myös historiallisesti ihan oikeasti on. Lisäksi Suomi on kansainvälisissä yhteyksissä sitoutunut pitämään Ahvenanmaan ruotsinkielisenä. Jos Suomessa ei opetettaisi ruotsia kouluissa, aika nopeasti ainoaksi vieraaksi kieleksi jäisi (ralli-)englanti.
Hyvin monet suomalaiset ovat ihan ruohonjuuritasolla tekemisissä Ruotsin kanssa, ja heille on oikeasti hyötyä ruotsin vähäisestäkin osaamisesta. Työelämän liikkuvuus Ruotsiin tulee lisääntymään, kun Suomen poliitikot sössivät monen, monen suomalaisen hyvän elämän edellytykset. Ruotsi jatkaa tuhatvuotisena kuningaskuntana, missä on oma raha ja autolla saa ajaa moottoritiellä. - Anonyymi
Siellähän on lähes aina joku pakkoruotsittaja juontajana. Ja euron tuhoisaa vaikutusta Suomen talouteen ei saa mainita, koska kansa nousisi poliitikkoja vastaan. Kansa on pidettävä köyhänä ja nöyränä ja Ruotsin on päästävä voittamaan Suomi vientikilpailussa joustavan kruununsa kanssa.
Entten-Tentten Sixten hoitelee sitten valehtelupuolen, kun tarvitaan kommentaattori. - Anonyymi
Siksi, koska valtavavalemedioiden tilastoväärentäjät ovat jo aikaa sit todistaneet että yli 100 % suomalaisista kannattaa kumpaakin noista?
- Anonyymi
Luin pakkoruotsin koulussa,. Koskaan en ole ruotsia tarvinnut. Mutta se vei tilaa muiden kielten opiskelulla. Olisin halunnut oppia paremmin ranskaa, espanjaa ja kiinaa, joista oikeasti on hyötyä kun haluaa töitä nykyään. Ruotsilla ei tee mitään. Pohjoismaissakin käytetään englantia. Mutta ihmisen pitäisi saada itse päättää. Raivostuttaa holhoaminen ja myös ettei holhoamisen pakosta puhuta. Että ihmisiä kiusataan sillä.
- Anonyymi
Miksi ohjelmassa ei syödä kaalisoppaa ja ylistetä Putinia. Nimim. Epätoinen persu
- Anonyymi
epätoivoinen...
- Anonyymi
ylös. tämä on mielenkiintoinen aihe keskustella. ehkä toimittajat on lahjottu? uraputki katkeaisi, jos eurosta tai haittaruotsista keskusteltaisiin.
- Anonyymi
Siksi että on yle
- Anonyymi
Kysykää ylen johdolta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134862Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293523No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501548
- 401413
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv231312- 141222
- 271108
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221027