Maahanmuutto ja korona

Anonyymi

Nyt kun ruotsissakin on myönnetty, että koronavirus leviää ärhäkämmin maahanmuuttovaltaisilla alueilla, joissa asuu porukkaa hyvin tiiviisti ja he noudattavat hyvin huonosti annettuja ohjeita koronavirustartuntojen ehkäisemiseksi, niin olisi hyvin tärkeää, että samojen virheiden toistaminen maassamme estettäisiin.
Paras ja tehokkain keino olisi haittamaahanmuuton vetovoimatekijöiden poistaminen niin, että elintasopakolaisten saamia tukia vähennettäisiin rajusti ja he myös joutuisivat jonottamaan vapautuvia asuntoja samalla tavalla kuin kantasuomalaisetkin.
Koronavirustartunnat ovat kyllä selvästi korkeammalla tasolla maahanmuuttajavaltaisilla alueilla myös suomessa, mutta onneksi ongelma ei ole vielä niin paha kuin ruotsissa.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsista näyttää rantautuvan myös tämä maahanmuuttajataustaisten mukanaan tuoma jengirikollisuuskin. Ikävä kyllä.

    • Anonyymi

      Aiheeseen osuva kysymys:

      Kummat leviävät nopeammin? Virukset vai mamut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe