Whippetin omistajille muutama kysymys

Olen nyt jo vuosia tuuminut isän kanssa koiran hankintaa. Nyt tuossa pari vuotta sitten alkoi rotu hahmottua. Ollaan nyt mietitty whippettiä meille ja haluaisin nyt tietää siis ihan perusasioita. Miten usein käytte lääkärin tarkastuksissa? Millä pesette koiran hampaat, onko suositella jotain hyvää tuotetta, joka on ehkäissyt hammaskiveä vai onko jo dentastick tyyppinen menetelmä? Onko Whippet myös älyllisesti aktivoitava rotu meinaan nyt siis sitä, että kannattaako sellaisia leluja myös hankkia.
Olen itse aktiivinen lenkkeilijä ja ulkoilija, joten haluaisin myös kysyä, että onko 8km juoksulenkit viikottain ns. liikaa tai niinku, että voiko se rasittaa koiran hermoja, lihaksia tai hengitystä?
Valitettavasti kysymykseni eivät lopu tähän. Onko jotain koiranruoka merkkiä, joka olisi erityisesti vinttikoirille tai niiden ominaisuuksille suunnattua olemassa ja jos on niin mistä niitä saa. Toki perus mitä kaupasta saa, mutta olen tullut siihen tulokseen, että halvin koiranruoka ei varmaan ole paras vaihtoehto.

Kysyn näitä nyt siis ihan sen takia, että haluan tarjota mahdollisimman hyvän kodin koiralle ja jotenkin osoittaa sitä, että koira on todella haluttu meidän tyköön ja ollaan valmiita ottamaan se vastuu mikä koiran (kuten kaiken muunkin asian kanssa) tulee.

Kiitos jos joku jaksaisi vastata edes muutamaan :)

0

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei käy sääliksi sitä miestä

        Sitä saa mitä tilaa.
        Ikävä
        176
        1550
      2. Muistakaa pojat tämä.

        Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
        Ikävä
        100
        758
      3. En ehkä onnistu siinä

        Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
        Ikävä
        58
        725
      4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

        Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
        Ikävä
        203
        588
      5. Oletko päättänyt

        Että luovutat minun suhteeni
        Ikävä
        48
        546
      6. Mies,oletko koskaan...

        Käyttänyt maksullista naista?
        Ikävä
        126
        546
      7. Pahoin pelkään nainen

        että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
        Ikävä
        50
        528
      8. Kirjoita kolme sanaa

        mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
        Suhteet
        37
        526
      9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

        hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
        Ikävä
        15
        500
      10. toivottavasti kohta jo kohdataan

        😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
        Ikävä
        25
        493
      Aihe