Onneksi järki toimii sen verran hyvin etten ole lähtenyt vakavasti mihinkään uskonkuvioihin mukaan. Joskus tullut käytyä joissain tilaisuuksissa kun siellä ollut ilmainen kahvitarjoilu, mutta kovin kauaa siellä ei pysty olemaan, kun ei kestä kuunnella niitä uskovaisten jeesustelupuheita ja henk.koht. uskoontulotarinoita. Hyvin nopeasti alkaa hiostaa ja ahdistaa. Nappaan pari pullaa nopeasti mukaan, istun ehkä viisi minuuttia kärsimystä tuntien paikalla kuunnellen vastahakoisesti vanhempaa naista joka paasaa Jeesuksesta. Hän antaa minulle jonkin lehtisen, jota en kehtaa olla ottamatta vastaan. Sen jälkeen keksin jonkin tekosyyn minkä nojalla poistun paikalta. Nuo jutut eivät ole minua varten. Ulkona avaan tuon lehtisen, jossa on jokin ylistyslaulu Jeesukselle. Vähän pilkallisesti naurahdan ja heitän sen lähimpään roskakoriin. Nuo piirit eivät ole minua varten.
Sama pätee Jehovan todistajiin. Vuosia sitten oli viimeinen kerta kun kävin kokouksessa. Silloin tiesin jo, ettei tätä jaksa enää minuuttiakaan. Tuntui pelkältä tuputukselta ja pakkosyötöltä koko homma. Halusin puheiden sijaan kuunnella omaa itseäni, sisäistä ääntäni ja katsoa mitä se sanoo. Se on sairaus kuunnella aina jotain muuta ääntä kuin omaa itseä. Jeesusta, Raamattua, puheita tms...
Seurakunnan pullakahvit
5
118
Vastaukset
- Anonyymi
Jos sanoma Jeesuksesta ärsyttää, niin sinusta on vielä toivoa.
Kun kerran kahvi maistuu ja pullatkin ja tiedät etukäteen, että sanomaa Jeesuksesta on siellä tarjolla ja menet silti sinne, niin toivoa on.
Mitä Jeesus on tehnyt puolestasi?- Anonyymi
Liimatta kirjoitti:
Ehkä kysymys on vain
yksinäisyydestä ja syrjäytymisestä?Niin varmaankin.
Yksinäisyys lisääntyy varsinkin nyt korona aikana.
Mutta hyvä että menee tälläisiin kahvitilaisuuteen. 5 minuuttiakin sanomaa Jeesuksestakin on hyvä asia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin varmaankin.
Yksinäisyys lisääntyy varsinkin nyt korona aikana.
Mutta hyvä että menee tälläisiin kahvitilaisuuteen. 5 minuuttiakin sanomaa Jeesuksestakin on hyvä asia.Raamatunvastaista sanomaa siellä paasataan!
- Anonyymi
Oletko pulla-addikti?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2804733Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k422918Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271232- 471169
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7976Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58961Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52959Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78931