Suomeen pitäisi ottaa lisää maahanmuuttajia Aasiasta!

Anonyymi

Esim. Filippiinien katulapsia ja näiden perheitä. Helvetin kova työmoraali näillä ihmisillä ja oppivat kielenkin varmasti ja sopeutumishalu on varmasti kova.

Miten kävi Vietnamin venepakolaisten kanssa. Eivät saaneet mitään hirmutukia ja älyttömiin menneitä sopeuttamistoimia(Kelan somalistaminen) kuten nämä kuuluisat afrikansarven somalit, jotka eivät edes halua sopeutua.

Miksi maa pitää täyttää henkilöillä jotka ei halua edes sopeutua vaan haukkuvat alkuperäiskansaa joka niiden elämisen maksaa?

Venepakolaiset meni heti töihin ja oppi kielen töissä. Ei sillon tyrkytetty rahaa ja järjestetty kursseja ja hyvin kotiutu. Somalit ei ole kotiutuneet 30 vuodesaa vieläkään.

32

<50

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persuna en voi kun kannattaa näin hyvää ehdotusta. Aasialaiset on kunnon porukkaa 🖒. Ei mitään lusmuja tai terroristeja.

      • Anonyymi

        Eikös niitä ole Afganistanistakin tullut.


      • Anonyymi

        Suvakithan niiden tulon estää ja pakkopaluttaa. Yksikään ei pääse suomeen.


      • Anonyymi

        Aasialaiset miehet eivät ole erityisen komeita ja heillä on lisäksi pieni kikuli.


    • Anonyymi

      Totta töriset. Yläpeukku sulle.

    • Anonyymi

      Ja Ukrainasta nuoria blondeja.

      • Anonyymi

        Kiintiö naisia


    • Anonyymi

      Ne älykkyys erot ratkaisevat.

    • Anonyymi

      Mutta mistä sitten suvakeille riittäisi näitä jännäukkoja. Se niin janskättää että milloin lähtee pää.

      • Anonyymi

        Suvakit tuo niitä sit omilla rahoilla ja elättävät ne töillä. Ai niin eihän suvakki töitä tee. Sen työ on trollata somessa siideripäissään.


    • Anonyymi

      Koko ajanhan lappaa miehiä Afganistanista Turkin, Italian ja Kreikan kautta Suomeen, ei siis syytä valittaa.

    • Anonyymi

      Tänään punahallitus päättää päästetäänkö maahan päästää lomamatkailijat.
      Pakolaisilla on oikeus tulla maahan: hutisalo

    • Anonyymi

      Pitääkö Suomeen siis tuoda ulkomailta porukkaa sillä perusteella, että on kova työmoraali tai että oppivat jotain nopeammin? Mitä tai keitä tämä nykyinen maahanottopolitiikka palvelee?

      Kun ensin hahmotamme ongelmamme juurisyyt ja ymmärrämme niiden seuraukset, niin sitten ymmärrämme, ettei meidän ongelmakenttäämme korjata ulkomailta tuoduilla ihmisillä. Meillä on suuret määrät pienituloisia, köyhiä, palkattomia, sekä liian vähän työtä ja "liian paljon" ihmisiä. Kymmenet tuhannet ulkomaalaist sosiaalituen piirissä vain pahentaa tilannetta. Nyt on aika korjata ensin ongelmat. Sitten vasta mietiään, onko tarvetta "ottaa" porukkaa ulkomailta.

      • Anonyymi

        Suomi täytyy saada tuhottua, ettei minkään maan intressi ole tulla valloittamaan vielä puhdas maa luonnonvaroineen.

        Sama sekasotku ja paska täytyy saada kuin, somaliassa, irakissa jne jne


      • Anonyymi

        Poistuuko maailman ongelmat sillä, että muutama satapäinen joukko haalitaan täyshoitoon?
        Ei.
        Ainoa ratkaisu painostaa kehitysmaita inhimillisten olojen järjestämiseen, vaikka kehitysavun leikkamisen uhalla. Kehitysapua leikattava samassa suhteessa kun kehitysmaasta lähtee porukkaa leveämmän leivän ääreen. Tarjotaan apua, kuten ehkäisyneuvontaa, koulutusta, elinkeinoharjoittamista, maanviljelyoppia ja muuta vastaavaa. Ei liene kohtuutonta vaatia jotain vastinetta avulle.
        Hölmöä maksaa vakiosummaa jos porukkaa lappaa kehitysmaasta pois. Ketä kiinnostaa edes yrittää kohentaa oloja, jos saman saa tekemättä mitään? Miksi passivoida ihmisiä, miksi antaa kurjuuden jatkua sukupolvelta toiselle? Miksi tukea väestönkasvua ja ylikansoitusta?
        Me liikoine avustamisimme mahdollistamme sen. Vrt. hölmöläisen peittotarina.


    • Anonyymi

      Katulapset taitavat lähinnä harjoittaa liiman haistelua.

      Mutta noin muuten yleisesti suomeen pitäisi ottaa muutama kymmenen tuhatta nuorta aasialaista tyttöä.

      • Anonyymi

        Eipä ne nuoret aasialaiset tytöt huoli vanhoista suomalaisista miehistä, kun huomaavat että rahaa tippuu tilille ilman aviotakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä ne nuoret aasialaiset tytöt huoli vanhoista suomalaisista miehistä, kun huomaavat että rahaa tippuu tilille ilman aviotakin.

        No eikös niitä thainaisia vanhojen möhömahojen kanssa kulje. Kerran parkkihallissa kuuntelin kun pienikokoinen nuori thainainen huusi säksätti maha- ukolleen joka pakkasi kahta 24 olutlaatikkoa autoon.


    • Anonyymi

      Paskan marjat, nykyään luetaan niin pitkälle, ettei ruumiillista työtä tarvitse tehdä.
      Senkun vaan istahtaa valmiiseen ruokapöytään. Rahaa tulee tileille automaattisesti senkun vain törssää menemään. Hienot asunnon ovat valmiina ja uusi auto rappusten vieressä, useampikin. Mobedit, mopoautot, leikkipaikat pihassa. Tietokoneet etätyöhön ja Samgsunit pirisemässä pöydillä.

      • Anonyymi

        Koska ruumiillisesta duunista ei makseta. Näin se suomi nousuun jne jne.


    • Anonyymi

      ONKOS TEILLÄ RAHAA JA RUOKAA MILLÄ ELÄTTÄÄ, EI KOVIKAAN KAUAN LUOVUTETTUJA ASUNTOJA RIITÄ, KUN SIPILÄN JUHAKIN JOUTUU ITSE HAUTAAN.

    • Anonyymi

      Kyllähän ovat kovia tekemään töitä

    • Anonyymi

      Kyllä kaikkialta voi muuttaa Suomeen ihmettelemään, varsinkin he, joilla on pelastavaa evankeliumia tarjolla. Ei enää sitä maailmanevankeljumia, sillä nämä ajat ei milloinkaan häviä.

    • Anonyymi

      Me emme tarvitse maahan ulkoa työvoimaa, omia työttömiä on puoli miljoonaa.

      Ymmärrättekö te?

    • Anonyymi

      Ne tahot, jotka haluava teettää työtä alihintaan, siten että palkan lisäksi pitää anoa Kelalta perustoimeentulotukea, ne tahot kuuluisi teloittaa maan turmelemisesta.

      Ei ole oikein että joku tekee tiliä ja muut sen yhteisvastuullisesti kustantavat,
      systeemi on mätä ja asia pitää korjata.

    • Anonyymi

      Afrikkalaisia kristittyjä miehiä tänne pitää ottaa. Suomi voisi aloittaa ohjelman jossa afrikkalaisille yliopistoissa opiskeleville miehille tarjotaan mahdollisuus tulla suomeen opiskelijavaihtoon ja vaihtoehtoisesti suomalaiset tytöt pääsisivät afrikkaan opiskelemaan. Suomessa suoritetun tutkinnon jälkeen olisi mahdollisuus hakea kansalaisuutta ja työllistyä tänne. Suomalaiset tytöt voisivat palata perheen kanssa suomeen opiskelujensa jälkeen.

    • Anonyymi

      Otsikot huutaa: emme selviä ilman koulutettua maahanmuuttoa, mutta kouluttamatonta pukkaa tulemaan.

    • Anonyymi

      Naisia ja lapsia runsaasti

      • Anonyymi

        Miksi, elätätkö sinä heidät?


    • Anonyymi

      Persuilla on indonesiasta muuttanut ehdokas. Kai 20 vuotta asunut suomessa kun täysikäinen tytär . Kovin huonosti kirjoittaa suomea ja puhekin on hassua. Tiedän 10 vuotta olleen kurdinaisen, täydellinen suomi. Venäläiset ja virolaiset tunnistaa ääntämisestä vaikka puhuisivat hyvää suomea esim. Myyjinä

    • Anonyymi

      Kyllä se vaan niin on, että jos ei ole tulijalöla halua integroitua suomalaiseen elämänmenoon ja oikeusjärjestelmään, niin ei tarvitse tulla tänne.

      Eikös siinä lähtöpaikan naapurimaassa ole sama uskonto ja hyvä mausteinen ruoka? Miksi se ei kelpaa, vaan on tultava tänne kylmään ja rasistiseen pohjolaan, jossa naiset eivät ole omaisuutta ja miehiltä vaaditaan työn tekoa ???

    • Anonyymi

      Juu, omalla paikkakunnallani on Burmalalaisia maahanmuuttajia, jotka tulivat suomeen joskus yli 10 vuotta sitten.
      Ovat kovia keräämään marjoja ja ovat marjarahoilla ostaneet autot itselleen.
      Burmalaiset ovat ahkeria, rauhallisia, ystävällisiä ja kunnioittavat suomalaisia.
      Burmalaisissa on paljon kristittyjä ja ovat aktiivisia seurakunnan maahanmuuttaja toiminnassa mukana.
      Eipä näitä burmalaisia juurikaan muualla näe, kuin seurakunnan maahanmuuttaja tilaisuuksissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4812
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3942
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1974
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      537
      1156
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1125
    Aihe